Milletvekilleri, Birleşik Krallık’taki Sihlere verilen “hayatı tehdit uyarıları” sonrasında güvenlik bakanıyla “acil” toplantı talep etti | Siyaset Haberleri

Partiler arası parlamenterlerden oluşan bir grup, İngiliz Sihlere “hayatı tehdit uyarıları” yapıldığı yönündeki raporların ardından Güvenlik Bakanı Tom Tugendhat ile acil bir toplantı talep etti.

Bu, Hindistan’daki mevcut yönetimin dünya çapında Sihlere yönelik muamelesine ilişkin artan endişelerin ardından geldi.

Kanada Hindistan’ın ölüme karışmış olabileceğini iddia etti Haziran 2023’te Vancouver bölgesindeki bir tapınağın önünde vurularak öldürülen Hardeep Singh Nijjar’ın hikayesi.

Politika canlı: Başbakan tuhaf brifingde ‘umacı yaratmaya’ çalışıyor

Sophy Ridge ile Politika Merkezi

Sky News Pazartesi’den Perşembe’ye saat 19:00’da. Sky kanalı 501, Freeview 233, Virgin 602, Sky News web sitesi ve uygulaması veya YouTube üzerinden canlı izleyin.

Daha fazlası için buraya dokunun

ABD Adalet Bakanlığı geçen yıl bir Hintli hükümet yetkilisinin Başarısız bir suikast planını yönetti New York’ta bir Sih aktivisti.

Ayrıca orada İngiltere’ye soruşturma çağrısı Geçen yıl ani bir hastalıktan sonra Birmingham’da ölen Sih aktivisti Avtar Singh Khanda’nın ölümüyle ilgili.

Politikacılara göre üç aktivist de Hindistan’daki haberlerde yer alan bir “isabet listesinde” yer alıyordu.

Sky News tarafından görülen bir mektupta İşçi Partili milletvekilleri Preet Kaur Gill, Afzal Khan ve Tanmanjeet Singh Dhesi, Muhafazakar Caroline Nokes ve SNP’den Kirsten Oswald ve Martin Docherty-Hughes, Lord Tom Watson ile birlikte Bay Tugendhat’a yazdı.

Bayan Gill aynı zamanda bir gölge bakanıdır. Bay Dhesi daha önce Avam Kamarası’ndaki hükümete İngiliz Sihlerin güvenliğini sağlamak için ne yaptıklarını sormuştu.

Sayın Tugendhat’a gönderilen mektupta şunlar söyleniyordu: “Bu hafta, İngiltere’de yaşayan birçok Sih’e polis tarafından, onları hayatlarına yönelik tehditler konusunda uyaran “Osman bildirileri” dağıtıldığı bildirildi.

“Bu, Hindistan hükümeti ile destekçileri ile Sih ayrılıkçı aktivistler arasındaki gerilimin arttığı bir dönemde ve Sih aktivisti Hardeep Singh Nijjar’ın Kanada’da yargısız infaz edildiği iddiası ve bir Hint hükümet çalışanının Sih avukatı ve aktivistini öldürmeye yönelik komplo haberlerinin ardından geldi. Gurpatwant Singh Pannun geçen yıl ABD topraklarındaydı.

“Seçmenlerimiz tarafından bize aktarılan hikayelerden giderek daha fazla endişe duyuyoruz ve İngiliz Sih toplumunu her türlü yasa dışı tehdit veya saldırıya karşı desteklemek ve korumak için uygun adımları attığına dair hükümetten güvence istiyoruz.

“Geçen yıl Hint yayın haberlerinde, aralarında şimdi ölen Hardeep Singh Nijjar ve altı İngiliz Sih’in de bulunduğu diasporadaki 20 Sih’i ‘devlet düşmanı’ olarak adlandıran bir istihbarat ‘isabet listesi’nin yayınlandığını biliyorsunuz.

“Bu isimlerin birçoğu o zamandan bu yana tehdit, taciz ve yıldırmaya maruz kaldı; en azından bir kısmı Birleşik Krallık’ta polis koruması altındaydı.

“Avtar Singh Khanda’nın geçtiğimiz yaz Birmingham’da ani ve zamansız ölümü, kendisi de Hindistan Yüksek Komisyonu’ndaki protestoda Metropolitan Polisi soruşturmasının aksi yönde bir bulguya sahip olmasına rağmen Hint medyasında üç rengi sökmekle tehdit edilmiş ve suçlanmıştı. endişeler.”

Preet Kaur Gill.  Resim: Avam Kamarası
Resim:
Preet Kaur Gill. Resim: Avam Kamarası

Mektup şunu ekliyor: “Dini veya inancı ne olursa olsun, herhangi birinin hayatına yönelik tehditlerin iğrenç olduğuna ve faillerin tespit edilip adalet önüne çıkarılması için güçlü bir kınama ve eylemle karşılanması gerektiğine kuvvetle inanıyoruz.

“İngiliz Sih topluluğunun üyeleri, siyasi görüşlerini dile getirmenin kendilerini hedef haline getireceğine dair artan endişelerini dile getirdiler ve biz bunun, bizimki gibi liberal ve gurur verici çok kültürlü bir demokraside kabul edilebilir olduğuna inanmıyoruz.

“Bu nedenle, İngiliz Sih topluluğu liderlerine ve aktivistlerine yönelik tehditler hakkında acil bir toplantı talep etmek ve hükümetin bu konuyu hak ettiği ciddiyetle ele aldığına dair güvencenizi almak için yazıyoruz.”

Sky’ın Hindistan muhabiri Neville Lazarus’a göre, Hindistan’da Sihler için bağımsız, ayrı bir vatan edinme kampanyası olan Khalistan hareketi hassas bir konu.

Avtar Singh Khanda, Birleşik Krallık'taki Sih etkinliklerinde düzenli olarak konuşan popüler bir Khalistan (özgür Sih vatanı) aktivistiydi.
Resim:
Avtar Singh Khanda, Birleşik Krallık’taki Sih etkinliklerinde düzenli olarak konuşan popüler bir Khalistan (özgür Sih vatanı) aktivistiydi.

Lazarus’a göre hareket Hindistan’da “öldü”, ancak “Batı’da ve özellikle Kanada’daki büyük Sih diasporası içinde varlığını sürdürdü”.

Şöyle dedi: “Batı ülkelerinde, Hindistan hükümetinin küçümsediği şekilde, Khalistan hakkında düzenli olarak referandumlar düzenleniyor.”

Narendra Modi’nin iktidardaki Bharatiya Janata Partisi yaygın olarak Hindu milliyetçi bir hareket olarak görülüyor.

İngiltere ile Hindistan arasında konuyla ilgili diplomatik bir tartışma, serbest ticaret anlaşması için devam eden müzakereleri daha da karmaşık hale getirecek.

Hindistan geçen yıl İngiltere’ye sordu Birleşik Krallık’ta Sihlerin izlenmesini artırmak için Hindistan Yüksek Komisyonu’nda şiddet sahneleri Londra’da, İngiltere’nin iltica sisteminin kötüye kullanıldığı iddia edildi.

Birleşik Krallık Sih Federasyonu’nun danışmanlarından Jas Singh, o dönemde şunları söyledi: “Birleşik Krallık hükümetinin, yabancı bir hükümetin emriyle, Birleşik Krallık sakinlerinin demokratik sivil özgürlüklerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış herhangi bir eylemi düşünmesi çok endişe verici.

“İster Birleşik Krallık’ta ister yurtdışında olsun, bireylerin bağımsız bir vatan için kampanya yürütmesi yasal bir haktır.”

Bir ara tartışmanın bu yıl sonuçlanabileceğine dair umutlar vardı, ancak artık bir sonraki seçimden önce bir anlaşmaya varılamayacağı düşünülüyor.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Bir diğer önemli sorun ise vize meselesi ve Hintli işçilerin Birleşik Krallık pazarına erişebilmesi.

Görüş almak üzere İçişleri Bakanlığı’na başvuruldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir