Microsoft, AI yardımcısını çağırmak için klavyelere ‘Yardımcı Pilot’ düğmesi ekleyecek | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows klavyelerine özel bir AI düğmesi ekliyor; bu, yaklaşık 30 yıldır konsollarında yapılan ilk önemli değişiklik.

Bu aydan itibaren çoğu Microsoft’un Yakında çıkacak olan Surface cihazları da dahil olmak üzere yeni Windows 11 bilgisayarları, AI yardımcısını başlatan bir düğme olan “Copilot” tuşuna sahip olacak.

Kullanıcı, şerit benzeri düğmeye basarak, yoğun bir makaleyi özetlemek, çevrimiçi mobilya aramak veya yalnızca bilgisayarında ayar değişiklikleri yapmak gibi görevlerde kendisine yardımcı olabilecek, Bing tarafından desteklenen AI sohbet robotunu çağırır.

AI müzik deneycileri Suno ile ortaklık kurarak, kullanıcının bir enstrüman çalmayı veya şarkı söylemeyi bilmesine gerek kalmadan sıfırdan bir şarkı bile oluşturabiliyor.

Resim:
Resim: Microsoft

Copilot tuşu, bazı bilgisayarlarda sağ CTRL düğmesinin yerini alacak şekilde boşluk çubuğunun yanında yer alacak, diğerlerinde ise menü tuşunun yerini alacak.

Copilot’un kullanılamadığı veya etkinleştirilmediği cihazlarda düğmeye basıldığında yapay zekayı çağırmak yerine Windows Arama başlatılır.

Microsoft, hangi bilgisayar üreticilerinin kendi şirket içi cihazlarının ötesinde Copilot butonunu kurduğunu henüz söylemedi ancak bazı şirketlerin yeni modellerini önümüzdeki hafta Las Vegas’ta düzenlenecek bir gadget fuarında tanıtmasının beklendiğini söyledi.

Yapay Zeka hakkında daha fazlası

16 Eylül 2023, ABD, New York: Microsoft'un Windows 11 logosu, Manhattan'daki 5th Avenue'deki mağazada çekilmiş.  Fotoğraf: Michael Kappeler/picture-alliance/dpa/AP Images
Resim:
Copilot, Windows 11 bilgisayarların yeni sürümlerinde yer alacak. Dosya resmi: AP


Windows tuşu, Microsoft’un klavyelerine 1990’larda tanıtıldı ve o zamandan beri evrensel olarak tanınan bir donanım oldu.

Yapay zeka cep telefonlarında bilgisayarlardan daha ön planda olsa da Microsoft, 2024’ü “Yapay Zekalı Bilgisayar Yılı” olarak adlandırdı; bu, şirketlerin teknolojiyi çevreleyen etik ve yasal sorunlara rağmen yapay zeka devriminde mücadele ettiği teknoloji dünyasında sembolik bir an.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Microsoft: Yapay zeka ‘devralamaz’

Devamını oku:
Microsoft’un milyarlarca dolarlık OpenAI ortaklığı Birleşik Krallık gözlemcisi tarafından incelendi
Call of Duty yapımcısı Microsoft tarafından satın alınacak

New York Times geçen ay dava açtı hem ChatGPT’yi geliştiren OpenAI hem de Microsoft, yapay zeka araçlarının telif hakkıyla korunan haber makalelerini ihlal ederek oluşturulduğunu iddia etti.

Microsoft, özelleştirilmiş anahtarlara sahip tek şirket değil.

Elma 1980’lerde klavye kısayolları için yararlı olan “Komut” tuşuyla bu konsepte öncülük ederken Google, Chromebook’larında bir arama düğmesine sahip ve artık üretilmeyen Pixelbook’unda sesli asistanını başlatmak için yapay zekaya özgü bir anahtar deneyen ilk kişi oldu. .

Microsoft’un genel başkan yardımcısı Yusuf Mehdi, değişikliğin Windows’un yapay zeka yolculuğunda “dönüştürücü bir an” olduğunu söyleyerek 2024’ün “olağanüstü olmaktan başka bir şey vaat etmediğini” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir