Michelle O’Neill tarihi bir anda Kuzey İrlanda’nın ilk milliyetçi başbakanını atadı | Siyaset Haberleri

Sinn Fein’den Michelle O’Neill, Kuzey İrlanda’nın ilk milliyetçi başbakanı olarak atanarak tarih yazdı.

İngiltere hükümetinin AB ile yaptığı anlaşma nedeniyle çöktükten iki yıl sonra, politikacılar devredilen yürütme organına bir dizi bakan atamak için Stormont’ta bir araya gelirken, güç paylaşımı hükümeti geri döndü.

Demokratik Birlikçi Parti’den (DUP) Emma Little-Pengelly birinci bakan yardımcısı olarak görev yapacak.

Hayırlı Cuma Anlaşması’na göre milletvekili, başbakanla eşit yetkiye sahip.

İrlandaca başlayan konuşmasında Bayan O’Neill şunları söyledi: “Bugün geleceğe, ortak bir geleceğe giden kapıyı açıyor.

“Burada birinci bakan olarak bulunmaktan onur duyuyorum.”

Bayan O’Neill, “Katolik, Protestan ve muhalif herkes için bir toplantıya” hitap ettiğini ve halkın Kuzey İrlanda’nın seçilmiş meclis üyelerine “güvendiğini” söyledi.

Şunları ekledi: “Güç paylaşımını işe yaramalı hale getirmeliyiz çünkü kolektif olarak, tüm halkımız için, her topluluk için liderlik etmek ve hizmet vermekle görevlendirildik.”

Bayan O’Neill şöyle devam etti: “Bir İrlandalı cumhuriyetçi olarak, İngiliz, sendikacı geleneğe sahip ve birliğe değer veren meslektaşlarımla işbirliği ve gerçek anlamda dürüst çaba göstereceğime söz veriyorum… Gelecekteki anayasal pozisyona ilişkin farklı bakış açılarımıza ve görüşlerimize rağmen , halk haklı olarak işbirliği yapmamızı, hizmet sunmamızı ve birlikte çalışmamızı talep ediyor.”

Birinci bakan ayrıca güç paylaşımı koalisyonunun “şüphesiz büyük zorluklarla karşı karşıya kalacağını” kabul etti ancak “herkese eşit hizmet etme” sözü verdi.

Resim:
Bayan O’Neill, birinci bakan olarak atanmadan önce Stormont’taki Büyük Salon’da

Bayan O’Neill ayrıca atanmasının tarihi önemini de değerlendirdi ve şunları söyledi: “İlk kez bir milliyetçi birinci bakanlık görevini üstleniyor.

“Böyle bir günün gelebileceği, ebeveynlerim ve büyükannem ve büyükbabamın kuşağı için hayal bile edilemezdi.”

Şöyle ekledi: “Evimiz dediğimiz, sevdiğimiz bu yer, Kuzey İrlanda veya Kuzey İrlanda, İngiliz, İrlandalı, her ikisi veya hiçbiri olabileceğiniz, değişen bir portre.

“Dün bitti. Randevum bu değişikliği yansıtıyor.”

Bayan O’Neill ayrıca Birleşik Krallık hükümetinin kemer sıkma tedbirlerinin Kuzey İrlanda üzerindeki etkisinden de bahsetti ve mecliste ülkenin “Londra’daki Muhafazakâr Parti tarafından engellenmeye devam edemeyeceğini” söyledi.

Şunları ekledi: “Muhafazakârların kemer sıkma politikaları kamu hizmetlerimize büyük zarar verdi. On yıldan fazla bir süredir utanç verici bir duruma başkanlık ettiler. Gerçek acılara neden oldular.

“Kendi politikamızı ve harcama seçimlerimizi yapma özgürlüğüne sahip bir yöneticiye liderlik etmek istiyorum.”

Emma Little-Pengelly birinci bakan yardımcısı olarak ilk konuşmasını yaptı
Resim:
Emma Little-Pengelly birinci bakan yardımcısı olarak ilk konuşmasını yaptı

Bayan Little-Pengelly daha sonra bir IRA bombasının “mutlak yıkımına” tanık olduğunu hatırlattığı konuşmasını yaptı.

Şöyle dedi: “Michelle O’Neill ve ben çok farklı geçmişlerden geliyoruz.

“Bundan bağımsız olarak, Kuzey İrlanda’daki herkese hizmet sunabilmek için yorulmadan çalışacağım.”

Şöyle devam etti: “Neredeyse 30 yıl önce Markethill Lisesi’nde okuyan genç bir kız olarak, bir gün bu şekilde hizmet etme fırsatına sahip olacağımı asla hayal edemezdim.

“Bu asla hafife almayacağım bir sorumluluk ve onurdur.”

Şöyle devam etti: “Bu meclisteki ve Kuzey İrlanda’daki pek çok kişi gibi ben de çatışmalarla büyüdüm.

“Henüz 11 yaşında bir çocuk olarak, sıcak bir ağustos öğleden sonra, Markethill’deki evimin dışına adım attığımda, bir IRA bombasının yarattığı yıkımın tam ortasındaydım.

“Alarmların ve acil servislerimizin akıldan çıkmayan çığlığı, cam ve yıkıntılardan oluşan halı, evim dediğim yeri sarsan ve yok eden şok, ağlama ve panik deneyimlerimin içinde dağlandı.

“Çocukken bunun siyasetini anlamadım ama korkuyu, acıyı ve öfkeyi asla unutmayacağım.”

Bayan Little-Pengelly, Sorunların “dehşetinin” asla unutulamayacağını ancak “geçmiş tarafından şekillendirilsek de, onun tarafından tanımlanmadığımızı” söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

DUP ‘muazzam tırmanış’la suçlandı

Daha önce eski DUP lideri Edwin Poots, meclis üyeleri tarafından yeni başkan olarak seçilmişti.

Partisi, Brexit sonrası düzenlemelerin İrlanda Denizi’nde Kuzey İrlanda ile Birleşik Krallık’ın geri kalanı arasında fiilen bir ticaret sınırı bıraktığını öne sürerek Stormont’taki hükümete katılmayı reddetmişti.

Bir yıl önce İngiltere ile AB arasında Windsor Çerçevesi olarak bilinen bir anlaşma, gümrük kontrollerini ve diğer engelleri hafifletti ancak boykotunu sürdüren DUP için yeterince ileri gitmedi.

Ancak DUP o zamandan bu yana Birleşik Krallık hükümetiyle Brexit sonrası ticaret konusunda bir anlaşma imzaladı ve parti lideri Sir Jeffrey Donaldson bunun İrlanda Denizi ticaret sınırını etkili bir şekilde kaldırdığını söyledi.

Sir Jeffrey’nin parti lideri olarak rolü ve 2022’de Kuzey İrlanda Meclisi’nden istifa etmesi, onun birinci bakan yardımcısı olmaya uygun olmadığı anlamına geliyor.

Sir Jeffrey Donaldson, DUP'un İngiltere hükümetiyle güç paylaşımını yeniden tesis etmek için bir anlaşmaya vardığını söyledi
Resim:
DUP lideri Sir Jeffrey Donaldson


Bayan O’Neill, birinci bakan olarak atandıktan sonra yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Artık Windsor Çerçevesi’nin yarattığı kayda değer fırsatlardan yararlanmaya başlayacağız.

“İhracatımızı büyütmek ve daha kaliteli doğrudan yabancı yatırımı çekmek için ikili pazar erişimini kullanmak.

“Windsor Çerçevesi aynı zamanda tüm İrlanda’nın gelişen ekonomisini de koruyor ve onun devasa potansiyelinin tam olarak farkına varmalıyız.”

Bayan O’Neill’in, Sinn Fein’i 2022 Meclis seçimlerinde zafere taşımasının ardından mümkün olan birinci bakan olarak seçilmesi, bu göreve ilk kez Kuzey İrlanda ile İrlanda Cumhuriyeti’nin tek bir ülke olarak birleşmesini görmeye kararlı bir milliyetçi tarafından sahip olunduğuna işaret ediyor. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir