Mezarımı Geçtiğinde inceleme – gerçekten nekrofili hakkında şakacı bir komedi yapabilir misin? | Sahne

ÖUruguaylı yazar, sahte çimlerle dolu yükseltilmiş bir diske sahip Sergio Blanco (Al Nedjari), seyircisini Cenevre’deki bir yardımlı intihar kliniğini ziyaret ettiği anılarla eğlendirirken, kendisini kendi oyununun yıldızına dönüştürüyor. Ama suni çim ayaklarımızın altından çekilmek üzere. Sergio bize, cesedinin ölümünden sonra Londra’daki bir psikiyatri hastanesinde tutulan bir nekrofil olan Khaled’e verilmesini ayarladığını söyledi. Her iki taraf da razı olduğu sürece bunun bedenini bilime bağışlamaktan ne farkı var?

Jimmy Savile’nin musallat olduğu zamanlarımızda bu konuyu hassasiyetle, hatta lirizmle ele almak çılgınlık gibi görünüyorsa, o zaman emin olun ki Mezarımın Üstünden Geçtiğinizde konusunu sorgulayıcı bir şekilde incelemek için Pirandelli hilelerini ve Brechtyen mesafeyi kullanan eğlenceli bir egzersizdir. yine de ciddi olmayan bir ışık. Üç kişilik grup (Nedjari’ye Charlie MacGechan ve Danny Scheinmann da katılıyor) kendi hayaletlerini oynamaya başlıyor ve neşeyle hepsinin nasıl öldüğünü anlatıyor. Bu saygısız yaklaşım, edebiyat atalarının (en önemlisi Frankenstein’ın) yoğun olarak ilgilendiği, gerçek ile kurgu arasında gidip gelen bir akşamın tonunu belirliyor. Sergio’nun da itiraf ettiği gibi oyunları “hayatımın gerçekleriyle benim uydurduğum gerçekleri” birleştiriyor.

Daniel Goldman’ın çevik yönetmenliği (burada Thebes Land ve Narcissus’un Öfkesi) meta üzerinde akılda kalan bir ustalık sınıfıdır. Yazılar postmodern keskin virajlar etrafında birbiri ardına slalom yaparken, gerçekliğin farklı katmanlarını dikkatlice tasvir ediyor. Oyunun kemiklerinin dışarı fırladığını görmek asla eğlenceli değildir, ancak bazen dişlerinize sıkışabilirler. Karmaşık yapı üzerinde kafa yorarak harcanan enerji (Sergio’nun klinisyeni bir noktada izlediğimiz oyunu zaten okuduğunu itiraf ediyor), Bach’ın Goldberg Varyasyonlarının stratejik kullanımına bakılmaksızın duygusal tepki kapasitemizi tüketiyor. Ancak yine de madde ve ölümlülüğe ilişkin tutumların heyecan verici bir analizi; uçuruma pek fazla bakmayan, ona yan gözle bakan bir analiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir