Merkur XR4Ti Restomod’un EcoBoost Takası Var, Modern Sierra RS Cosworth’a benziyor

Merkur, Ford’un 1985’ten 1989’a kadar Avrupa ürünlerini Amerika Birleşik Devletleri’ne premium teklifler olarak getirme çabasıydı. Bu modellerden biri, şirketin Eski Kıta’nın Sierra’sından uyarladığı bir spor coupe olan XR4Ti’ydi. JH Restorations’ın bu muhteşem restorasyonu arabayı alıyor ve modern bir versiyonun nasıl görünebileceğini hayal ediyor.

Jesse Henke JH Restorasyonları bu XR4Ti’yi liseden beri biliyordu. Bir arkadaşına aitti ve birlikte arabalarına bindiler. Birkaç kez el değiştirdikten sonra Henke sonunda aracı satın aldı ve ilk gösterimi SEMA Show’da yapılan bu restorasyonu inşa etmek için üç yıldan fazla zaman harcadı.

Yapım, orijinal turboşarjlı 2,3 litrelik dört silindirli motorun Ford EcoBoost dört silindirli kasa motoruyla değiştirilmesi planıyla başladı. Ancak yeni motor orijinalinden çok daha uzundu ve bu da ekibi kaportaya devasa bir çıkıntı eklemeye zorladı. Daha sonra, dış kısmın geri kalanını daha kötü görünüme uyacak şekilde değiştirmek gerekiyordu.

JH Restorations tüm arabayı taradı ve özel bir gövde kiti oluşturdu. Parçalar, burnun altına doğru uzanan bir ön çene spoyleri içerir. Genişletilen çamurluklar Merkur’u 4,0 inç daha genişletiyor. Arkada, Avrupa pazarındaki Sierra RS Cosworth’taki parçaya benzer, merkeze monte edilmiş desteğe sahip uzun bir kanat bulunuyor. Renk Ford’un Area 51 mavisidir.

Ayarlanmış EcoBoost dört silindirli motor yaklaşık 475 ila 500 beygir gücü üretirken, orijinal motor 175 beygir gücüne sahiptir. Süspansiyon 1990’lardaki SN95 Mustang’den geliyor çünkü Merkur için mevcut olandan çok daha fazla satış sonrası desteği var.

Eğer dış görünüşünü seviyorsanız, iç kısmını da seveceksiniz. JH Restorations, 1980’lerden kalma bir mavi Recaro kumaşı buldu ve bunu koltukların ve kapı panellerinin orta bölümlerinin döşemesinde kullandı. Blaupunkt stereo, dönemsel olarak doğru görünüyor ancak aslında Bluetooth ve USB fişi olan modern bir ünitedir. Özel gösterge kümesi Dakota Digital’dendir ve orijinal enstrümanların yerine oturur. Gösterge paneli, kabinin geri kalanıyla uyum sağlayacak şekilde açık mavi renkte deri kaplamaya sahip.

Bu yapıyla ilgili olumsuz bir şey varsa o da JH Restorations’ın arabayı SEMA’dan hemen önce tamamlamış olmasıdır. Şirketin henüz Merkur’u yola çıkarma şansı olmadı. RS4Ti’nin yolda bir videosunu görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir