Maserati MC20’nin Nürburgring Turunu İzleyin ve Dyno Testinden Geçirin

Üç uçlu mızrak armasına sahip olabilir ancak Maserati MC20’nin başlangıçta bir Alfa Romeo olması amaçlanmıştı. İkincisi, sonunda MC20’yi temel alan 33 Stradale ile kendi amiral gemisi spor otomobiline sahip oldu. Bu, artık İtalya’da şaha kalkan bir at veya öfkeli boğa rozeti taşımayan iki yeni süper otomobilin var olduğu anlamına geliyor. Bu Nürburgring’e yolculuk yaptı Spor Otomobil dergisinin test pilotu Yeşil Cehennem’de bir tur atmak için hızlandı.

Sürücü Christian Gebhardt’ın Bridgestone Potenza Sport lastiklerle donatılmış MC20 ile Nordschleife’deki bir turu tamamlaması için 7 dakika 25 saniyeye ihtiyacı vardı. Maserati diğer üst düzey performans arabalarına göre nasıl bir performans sergiliyor? Aynı sürücü zorlu pisti Ferrari 296 GTB ile 6:58’de, Porsche 911 GT3 RS ile ise sadece 6:54’te tamamladı.

tarafından yayınlanan tur zamanlarına bakıldığında Spor Otomobil Daha ucuz arabalarla BMW M4 CSL bunu 7:17’de başardı, yani ön motorlu Bavyera coupe, bu ortadan motorlu İtalyan egzotikinden çok daha hızlı. MC20 için bahaneler üretmeye çalıştığımızdan değil ama Bimmer’ın daha sert Michelin Pilot Sport Cup 2 R lastikleri vardı. Birkaç yıl önce Christian Gebhardt daha büyük, daha ağır BMW M5 CS’yi 7:29’luk bir zamanla test etti; bu, Maserati’den yalnızca dört saniye daha fazlaydı.

Tur süreleri bir yana, MC20 Nürburgring’de sıcak bir turu tamamladıktan sonra dinamoya atladı. Çift turbolu 3.0 litrelik V6 motordan güç alan amiral gemisinin 621 beygir gücüne sahip olduğu duyuruluyor. Tüm otomobil üreticilerinde olduğu gibi Maserati de Nettuno’nun kranktaki çıkışını listeliyor. Dyno testi önemli ölçüde daha küçük sayılar gösterdi, ancak tekerleklerde 510 bg’ye ulaştı. Krankta 621’e ulaşmak, aktarma organlarında yaklaşık yüzde 18’lik bir güç kaybı anlamına gelir; bu, diğer modern ortadan motorlu süper otomobillerle karşılaştırıldığında biraz fazla bir rakamdır. Elbette bir kasa dinamosunun gücü nasıl ölçtüğünü etkileyebilecek birçok faktör vardır.

Diğer markalarla paylaşılmasa da bu V6, MC20 süper otomobiline özel değil çünkü aynı zamanda daha düşük ayar durumlarında da olsa Grecale Trofeo ve GranTurismo’ya da güç veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir