Mary Weiss, Shangri-Las’a sokak gerçekçiliği getirdi ve 60’ların kız gruplarının tehlikeyle flört etmesine izin verdi | Pop ve rock

WShangri-Las’ın 60’ların ortalarındaki eserleri tartışıldığında dikkatler genellikle yapımcıları George “Shadow” Morton’un katkılarına odaklanıyor. Nedenini görebilirsiniz. New York’lu kız grubunun ilk hiti olan 1964 yapımı Remember (Walking in the Sand)’a iğneyi attığınız andan itibaren Morton’un prodüksiyon tarzını görmezden gelmek zordu. Herhangi bir deneyimi ya da müzik yeteneği olmadan çalışırken, kendisinin evde incelikli ya da iyi zevke sahip bir adam olmadığını iddia etti. Her şeyi yankıya boğdu ve dramatik ses efektlerini uyguladı: çığlık atan martılar ve çarpan dalgalar, gök gürültüsü, kalkan trenlerin düdüğü ve takırdamaları, lastiklerin gıcırtıları ve hızla çarpışan araçların çıtırtıları.

Belki de Morton, tepetaklak olmuş ABD pop dünyasında öne çıkmanız gerektiğini düşündü – Remember (Walking in the Sand), Beatles’ın The Ed Sullivan Show’daki ilk görünümünden birkaç ay sonra kaydedildi ve Hot’ta yayınlandı. İngiliz istilasının tüm hızıyla devam ettiği 100: Beatles’tan altı single, Rolling Stones ve Dave Clarke’tan iki single, Searchers, Animals, Cilla Black ve Dusty Springfield için 5 hit – bu durumda planı işe yaradı. Unutmayın (Walking in the Sand), önümüzdeki iki yıl içinde Shangri-Las’ın hitleri arasında ilk sırada yer aldı.

Ancak grubun biri hariç tüm şarkılarında başrolü söyleyen Shangri-Las’ın fiili lideri Mary Weiss, bu sonik kargaşanın ortasında öne çıkmayı başardı. O ve grup arkadaşları – kız kardeşi Betty ve tek yumurta ikizleri Marge ve Mary-Ann Ganster – şehirdeki yetenek gösterilerinde ve okul partilerinde birlikte şarkı söylerken keşfedilmişlerdi, ancak Morton’la bağlantı kurana kadar single’ları tıklanmamıştı.

Remember (Walking in the Sand) kaydedildiğinde Weiss 15 yaşındaydı ve oldukça tatlı görünüyordu: sarışındı ve şarkı yazarı Ellie Greenwich’in ifadesiyle “melek gibi küçük bir yüze” sahipti. Ama sesi farklı bir hikaye anlatıyordu. Sert, delici ve biraz da genizden gelen bir sesti; Morton’un daha fazlası olan prodüksiyonlarını kesebilecek bir sesti. Her ne kadar onu dinleyerek hayal edebileceğinizden daha güzel bir mahalle olsa da, işitilebilir bir şekilde Queens’in ürünüydü (“Bir Daha Asla” diye bağırıyor (“O dohr’u çıkarıyorum!” diye bağırıyor).

Oldukça duygusal bir yelpazesi vardı – Never Again’de çılgına dönmüş, The Train From Kansas City’de metanetli, Heaven Only Knows’ta tatlı bir aşka tutulmuş, Give Him a Great Big Kiss’in sonunda şehvetle tüketilmiş – ama sesi her zaman sert ve sokaklara özgü bir ses tonuna sahipti: diğer kız gruplarının giydiği uyumlu elbiseleri görünce sanki şarkı söylerken sakız çiğniyor ya da tırnaklarını törpülüyormuş hissine kapılıyorsunuz. Belki de bu, sesine Shangri-Las’ın bekarlarının duygusal etkisini açıklayan belli bir gerçekçilik kazandırdı.

Düzenlemeler yüksek seviyedeydi ve lirik gençlik melodramları biraz gülünç hale gelebilirdi – 1965’teki Give Us Your Blessings’de, aşık bir çift bir araba kazasında sonlarıyla karşı karşıya kalır, ebeveynlerinin evlenmelerine izin vermemesi nedeniyle gözyaşlarından o kadar kör olurlar ki, bunu yapmazlar. Yol kapalı tabelası görmüyorlar ama ne olursa olsun neredeyse her zaman duygusal bir darbe vuruyorlar. Eleştirmen Greil Marcus’un bir zamanlar belirttiği gibi, bunlar “dinleyicilerinde yaralar bırakan kayıtlardı”: Amy Winehouse, 1965 tarihli single’ları I Can Never Go Home Anymore’u “dünyanın en hüzünlü şarkısı” olarak adlandırdı.

Shangri-Las… (LR) Mary Ann Ganser, Mary Weiss ve Marge Ganser. Fotoğraf: Michael Ochs Arşivleri/Michael Ochs Arşivleri/Getty Images

Kesinlikle Weiss’in sesi, ebeveynlere meydan okunduğu, uygunsuz erkek arkadaşların amansızca takip edildiği Shangri-Las’ın eserleri için mükemmel bir araçtı (“iyi-kötü ama iyi değil) fenalıkWeiss, Give Him a Great Big Kiss’teki sevgilisinin karakteriyle ilgili bir soruya yanıt olarak omuz silkti) ve insanlar korkunç bir şekilde öldü: her zaman olmasa da genellikle trafik kazalarında. “Dikkat! Dikkat! Dikkat! Dikkat!” Motorcu sevgili Jimmy, 1964’teki olağanüstü Sürünün 1 Numaralı Lideri üzerine öfkeyle geceye ve tüyler ürpertici bir kadere doğru hızla ilerlerken Weiss bağırdı: Birisi ona tam olarak ne olduğunu merak ederse, Morton altını çizmek için ses efektleriyle hazırdı. nokta.

Onlar bir yanlışın peşinde koşan ilk kız grubu değildi – Crystals 1962’de He’s a Rebel ile büyük bir başarı yakaladı – ya da eşleşen kıyafetlerden çok daha sert ve sert olduklarını öne süren ilk kız grubu değildi: Angels’ New Jersey doğumlu vokalist Peggy Santiglia’nın sesi, 1963’teki My Boyfriend’s Back’deki Weiss’tan pek de farklı değildi; esasen iki dakikayı, adı geçen erkek arkadaşının onları alt edeceğine dair birisini uyarmak için harcayan bir şarkı için mükemmel bir uyumdu. Ancak Shangri-Las, bu süreçte pop müzikteki kızların nelere izin verebileceğinin kadranını değiştirerek ebeveynleri kızdırmayı varoluş nedenleri haline getirdi.

Onların kötü çocukları, He’s a Rebel’ın kahramanı gibi yanlış anlaşılmamıştı, tam da kötü oldukları için çekiciydiler. “Kirli tırnaklar!” Weiss, Ona Büyük Bir Öpücük Ver’den çok memnun bir şekilde şarkı söylüyor. “Ah oğlum, ne büyük bir ödül!” Dünya görüşleri en iyi 1965 yapımı Out in the Streets’te özetlenebilir; bu baladda Weiss, aşkının eski çete üyesi erkek arkadaşını evcilleştirdiğini duyurur. Olayların bu şekilde değişmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etmek yerine perişan durumda: “Daha önce yaptığı çılgınca şeyleri yapmıyor” diye şikayet ediyor. “Artık o kirli eski siyah çizmeleri giymiyor… Keşke onunla hiç tanışmasaydım.”

Hit yapma kariyerlerinin 1966 yapımı Yaşasın Aşkımız’la sona erdiği gerçeğini anlatan bir şeyler var; burada Vietnam’da savaşmak üzere askere alınan bir erkek arkadaşını Johnny Comes Marching Home Again’in ezgileriyle selamlamaları gerekiyordu: “Aralarına bir şey girdi” biz ve o başka bir kız değil / Ama birçok insanın sana ihtiyacı var – dünyada bela var.” 1966’da mesele sadece yurtsever, görünüşte savaş yanlısı bir şarkı yayınlamak şüpheli bir fikir değildi; buna rağmen savaş karşıtı hareket ve karşı kültür filizleniyordu. Şarkı, Shangri-Las’ın önceki birkaç yılda oluşturduğu imaja o kadar zıt görünüyordu ki: şarkı sözleri, deri kıyafetler, Weiss’in silah taşıması ya da silah kullandıktan sonra polisle kavga etmesiyle ilgili hikayeler. Teksas’ta ayrılmış bir mekanda James Brown’ı destekleyen Siyah kadınlar için ayrılmış banyo ya da aslında Marvin Gaye’in Brooklyn Fox Tiyatrosu’nda soyunma odasından doğruca Shangri-Las’a doğru yürüdükten sonra sahne arkasında neredeyse beyin sarsıntısı geçirmesi hakkında. birbirlerine çanak çömlek. Sevgililerini sınırdan Kanada’ya kaçırmak yerine uysalca el sallayarak ne yapıyorlardı? Peki bu sevgilim kimdi? Elbette Shangri-Las’ın uzun saçlı bir askere alma kartı yakıcısından sonra salyaları akması gerekirdi değil mi?

Sebep ne olursa olsun, olağanüstü bir rekora daha sahip olmalarına rağmen, bu onların kariyerleri için aşağı yukarı böyleydi. Esasen Beethoven’ın Ayışığı Sonatı’na dayalı bir müzik eşliğiyle sözlü bir monolog olan Geçmiş, Bugün ve Gelecek’i başarısız bir gençlik aşkını konu alan başka bir şarkı olarak okuyabilirsiniz, ancak uğursuz yaylılar ile Weiss’in yumuşak, abartısız sunumu arasında, Sorun sadece terk edilmek değil, kahramanın başına çok daha kötü bir şeyin gelmiş olması değil: “Bu gece sahilde yürüyüşe çıkalım mı? / Çok isterdim / Ama bana dokunmaya çalışma / Dokunmaya çalışma bana / Çünkü bu bir daha asla olmayacak.”

geçmiş bülten tanıtımını atla

Shangri-Las: Ona Büyük Bir Öpücük Verin (1965’te canlı) – video

Belki anlaşılır bir şekilde, baş kahramanın tacize uğradığını veya tecavüze uğradığını düşündüren bir şarkı, servetlerini geri getirmeyi başaramadı ve Shangri-Las ortadan kayboldu: Weiss sonunda bir mimarlık firmasında çalışmaya başladı. Ancak müzikleri, muhtemelen tek kullanımlık gençlik popundan başka bir şey olarak tasarlanmamasına rağmen, aynı şeyi yapmayı reddetti. Sürünün Lideri, 1972’de ve dört yıl sonra Birleşik Krallık’ta yeniden büyük ilgi gördü. Tamamen tahmin edilemez bir şekilde, proto-punk ve punk’ın sakinleri arasında tercih edilen kız grubu haline geldiler. New York Dolls, 1973 yapımı Bir Öpücük Arıyorum’un açılışı için Weiss’in alaycı sözlü girişini Ona Büyük Bir Öpücük Ver – “aşık olduğumu söylediğimde, aşık olduğuma inansan iyi edersin – LUV” – kaydırdı ve felaket bir şekilde ikinci albümleri Too Much Too Soon’un yapımcısı olarak Shadow Morton’u işe aldılar. İlk İngiliz punk single’ı New Rose by the Damned, şarkıcı Dave Vanian’ın Leader of the Pack’in sözlü giriş bölümünden çalınan “Gerçekten onunla mı çıkıyor?” diye sormasıyla başladı. Etkileri Out in the Streets’te cover yapan Blondie’nin üzerinde asılı kaldı ve ilk single’ları X Offender’da seslerine saygı duruşunda bulundu.

Gerçekten de punk döneminin ilgisi Shangri-Las’ta kısa bir reforma yol açtı; Patti Smith gitaristi Lenny Kaye’nin de dahil olduğu bir grup tarafından desteklenen CBGB’lerde tek başlarına bir konser verdiler ve yarım kalan yeni bir albüm üzerinde çalışmaya başladılar. Bununla birlikte, 80’lerin ortalarına gelindiğinde, Jesus And Mary Chain’in etkisi olarak selamlanıyorlar ve glam metal grubu Twisted Sister tarafından seslendiriliyorlardı. Amy Winehouse büyük bir hayrandı – Back to Black’in canlı performanslarını Remember’dan (Walking in the Sand) dizelerle bir araya getiriyordu” ve görünüşe göre Abba da öyleydi: Agnetha Fältskog 2004’teki My Coloring Book albümünde Part Present and Future’ı yorumladı. Aslına bakılırsa Shangri-Las fandomu bazı sıra dışı sanatçılar arasındaki bağlantı unsurudur: Lana Del Rey, Sonic Youth ve Pink Floyd’dan David Gilmour; Bette Midler ve Belle ve Sebastian.

Sonunda Weiss, 2007’de çok beğenilen bir solo albüm olan Dangerous Game’i çıkararak çıtayı kırdı. Birkaç röportaj verdi ama pek bir şey açığa vurmadı; gazeteciler, tanıştıkları orta sınıf profesyoneli Out in the sesiyle ikna etmeye çabaladılar. Sokaklarda Ya Da Ona Kocaman Bir Öpücük Verin. Belki başından beri bir gösteriydi ama her iki durumda da pek bir önemi yok: Mary Weiss’in sesi hala duyuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir