Maria Callas’ın 7 Ölümü incelemesi – Marina Abramović bir divanın en büyük hitlerini hayal ediyor | Opera

BENna hafta bir kötü haber daha İngiliz Ulusal Operası’nda, Maria Callas’ın 7 Ölümü’nün uzun zamandır beklenen Birleşik Krallık prömiyeri, şirketin ne kadar hırslı ve dışa dönük olabileceğinin bir hatırlatıcısıydı. “Marina Abramović’in bir opera projesi” olarak ilan edilen eser, Avrupa’nın en büyük opera sanatçılarından altısının (bunların arasında ENO da var) ortak yapımıdır ve Eylül 2020’de Münih’te yapılan dünya prömiyerinden bu yana yavaş yavaş ortalıkta dolaşmaktadır.

Pistin son durağı olan Londra’ya gelişi büyük ve kendine güvenen bir kalabalığın ilgisini çekti. “Bu bir tanesi onlar Perdeler kapanmadan önce yanımdan geçip abartılı kıyafetler ve hava öpücükleri denizinin ortasında tüneyecek bir yer ararken yaşlı bir bahisçi arkadaşına mırıldandı. Programda da belirtildiği gibi Abramović “performans sanatının annesi”.

Artık 76 yaşında olan ve Londra’daki Kraliyet Akademisi’nde büyük bir solo retrospektif sergisine konu olan ilk kadın sanatçı olan Abramović’in çalışmaları sürekli olarak rahatsızlık (kendisine ve izleyicilerine) ve (kendisine) tehlike getirdi. Dikkatli olun: onu tanıyan herkes bilinç kaybı parçalar veya konuşlandırılanlar bıçaklar veya yay ve ok Maria Callas’ın 7 Ölümü’nde onun varlığını uysal bulabiliriz.

İşin büyük bölümünde Abramović yatakta gözleri kapalı yatıyor. O, ölüm döşeğinde ünlü opera ölümlerinin rüyasını gören Callas’tır; tüm roller bir dereceye kadar kendisiyle ilişkilendirilmiştir. Her birinden bir arya sahnede bir şarkıcı tarafından icra edilirken, video projeksiyonları – genellikle ağır çekimde, hepsi mükemmel bir şekilde çekilmiş – Abramović’in Callas rolünü oynadığı ve Willem Dafoe’nun rahatsız edici öldürücü kamera rolleriyle birlikte hayali bir sahneyi gösteriyor. Arada, Sırp bestecinin müziği Marko Nikodijević Abramović’in sesinin kaydını duyduğumuzda, atmosferik ses manzarası (düşük gürlemeler, ıslıklar, titreşen synth akorları) sağlıyor. (Callas olarak mı yoksa opera karakteri olarak mı konuştuğunu söylemek bazen zordur, muhtemelen asıl mesele de budur.)

Yeni süpürgeler… Maria Callas’ın 7 Ölümünden bir sahne. Fotoğraf: Tristram Kenton/The Guardian

Son olarak Callas’ın 1977’de öldüğü Paris otel odasına geçiyoruz. Abramović hâlâ yatakta, etrafı XIV. Louis mobilyaları ve yağlıboya tablolar, elektrik lambaları ve prizlerle çevrili. Komuta eden bir ses (yine Abramović) tarafından uyandırılıyor, ayağa kalkıyor, yürüyor, bir vazoyu kırıyor ve ayrılıyor. Yedi şarkıcı temizlikçi olarak ortalığı toparlamak için geri dönüyor. Gösteri, Callas’ın kendisinin şarkı söylediği bir kayıtla sona eriyor Casta DivaAbramović’in taklit ettiği.

Ve sorun da burada. Şarkıcılar büyük ölçüde en çok hit olan aryalarını iyi bir performansla sergilediler: muhteşem Aigül AhmetşinaCarmen rolündeki sırası dikkat çekiciydi. Elbenita KajtaziVissi d’Arte muhteşemdi ve Eri NakamuraAddio, del Passato kremsi ve cömert. Ama hiçbiri kaçınılmaz olarak Callas değildi. Yunan sopranonun şaşmaz sesini duymak, o muhteşem tuhaf patinayı; kırılganlığı yüksek; aşağıda örtülü zenginliği, işin merkezindeki yokluğu çok açık bir şekilde ortaya koyuyordu.

Şu tarihte: Kolezyum, Londra11 Kasım’a kadar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir