Manchester pub’ın üstündeki 218 yıllık kütüphane 7 milyon £’luk yeniden yapılanmaya hazırlanıyor | Kütüphaneler

Muhtemelen Manchester’ın en çok gözden kaçan, en az bilinen kuruluşlarından biri: antik bir Yunan tapınağını andıran bir binada, şehir merkezindeki bir barın tepesinde atmosferik 218 yıllık bir kütüphane.

Bulmak için Portiko kütüphanesi insanlar nereye gittiklerini bilmeli. Giriş, binanın ana girişi değildir ve ziyaretçilerin birkaç kat merdiven çıkmak zorunda kalması gerekir, ancak oraya vardıklarında ne manzarayla karşılaşacaksınız: 19. yüzyılın yankılarını neredeyse duyabileceğiniz, tarihe kitap dolu bir adım. Manchester radikalleri Mısır Yasalarını tartışıyor.

“Gizli mücevher” için büyük şeyler planlanıyor.

Kütüphaneci Thom Keep, “Yan girişten nefret ediyoruz, zilden nefret ediyoruz, merdivenlerden nefret ediyoruz, bunların hepsini değiştirmek istiyoruz” dedi.

Portico kütüphanesi, kütüphaneyi dönüştürecek 7 milyon sterlinlik bir plan geliştirmek için milli piyangodan 453.964 sterlin sağladı. İddialı plan, yemek ve sergi alanları oluşturmayı, bir “kuzey kitapçığı” açmayı, eğitim faaliyetlerini genişletmeyi, yeni bir koleksiyon bakım laboratuvarı oluşturmayı ve etkinlik ve toplantı alanları oluşturmayı içeriyor.

Kütüphaneci Thom Keep’in kütüphane için yemek, sergi ve toplantı alanlarının eklenmesini de içeren büyük yeniden geliştirme planları var. Fotoğraf: Richard Saker/The Guardian

Portico, Manchester’ın profesyonel sınıf üyelerinin 1802’de Liverpool’daki Lyceum kütüphanesinin açılışını kıskançlıkla izlemesinin ardından 1806’da açıldı.

Thomas Harrison’ın Yunan canlandırma mimarisi de dahil olmak üzere gördüklerini beğendiler ve aslında ondan aynı şeyi daha küçük ölçekte Manchester’daki Mosley Caddesi’nde yapmasını istediler.

Liverpool’un kopyalanması mimaride bitmedi. Lyceum’da bir saatin olabileceği belirgin bir rüzgar kadranı vardı; gemi ve liman sahiplerinin rüzgar hızları ve yönleri hakkında bilgi sahibi olması gerektiği için bu mantıklıydı. Belki Manchester’da bu daha az mantıklıydı ama Liverpool’da bir tane vardı, dolayısıyla Portico’da da bir tane var. Keep, “Hava durumu konusunda büyük bir takıntıları vardı” dedi. “Orada ayrıca içinde cıva bulunan çok eski bir barometremiz var.”

Mosley caddesinin köşesindeki Portico kütüphanesinin dış cephesi
Portico kütüphanesinin kurucuları Liverpool’daki Lyceum kütüphanesinden ilham aldılar ve mimarından binanın birçok özelliğini Manchester’da yeniden yaratmasını istediler. Fotoğraf: Richard Saker/The Guardian

Toplamda 400 Manchesterlı iş adamı ilk üye oldu ve kütüphanenin kurulmasına ve ilk kitapların alınmasına para verdi. İlk üyeler arasında Peterloo’nun ardından Guardian’ı kuran John Edward Taylor ve radikal Liberal devlet adamı ve Mısır Karşıtı Hukuk Birliği’nin kurucu ortağı Richard Cobden vardı.

Üyeler arasında doktorları, avukatları, tüccarları ve fabrika sahiplerini içeriyordu; bunlar kazançlı ve sömürücü pamuk ticareti sayesinde para ve itibar kazanan erkeklerdi.

Keep, “Bilgi için kolektif bir alan arıyorlardı” dedi. “Açılış misyonunun açıklaması bilginin yayılmasıyla ilgiliydi… bilgiyi demokratikleştirmeye çalışıyorlardı.”

Kütüphanedeki kitap rafları arasında bir stand üzerinde bir büst.
Kütüphanenin ilk üyeleri arasında iş adamları, doktorlar, avukatlar, tüccarlar ve fabrika sahipleri vardı. Fotoğraf: Richard Saker/The Guardian

Portico’nun 19. yüzyıl bilgi devriminde önemli bir rol oynadığı görülüyor ve üyelerin ve paranın azalması nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığı Birinci Dünya Savaşı sonrasına kadar çoğunlukla başarılı oldu.

Mimar Joseph Sunlight’ın hayatta kalma planı kitap satmak ve kütüphanenin boyutunu küçültmekti. Alt katlar Bank of Athens tarafından işgal edilmişti ve kütüphane yuvasında devam ediyordu. Daha sonra alt katlar bir NatWest şubesi tarafından işgal edildi ve bugün Bank pub burada bulunuyor.

Şimdi plan, 100 yıl sonra ilk kez üç katı yeniden birleştirerek kayıp alanları geri kazanmak.

Öncelikle gerçekten alana ihtiyacı var. Duvarları kaplayan 25.000 kitabın çoğu kötü durumda ve acilen korunmaya ihtiyaç duyuyor ancak bunun için ayrı, özel bir alan için yeterli yer yok. Koruma bunun yerine ana odanın arka tarafındaki bir masada yapılır.

Ancak bu sadece uzaydan daha fazlasıdır. Keep, Portico’nun henüz keşfedilmemiş bir potansiyele sahip olduğuna inanıyor. Kütüphanenin 1807’den bu yana insanlara yiyecek ve içecek servisi yaptığını ve bugün hala hizmet verdiğini söylüyor. “Manchester’ın en eski öğle yemeği mekanı.”

İnsanlar Manchester'daki Portico kütüphanesindeki masalarda oturup yemek yiyor ve konuşuyorlar
Birinci Dünya Savaşı sonrasında kütüphanenin varlığının tehlikeye girmesi üzerine boyutları küçültülmüş ve kütüphane sadece binanın en üst katında devam etmiştir. Fotoğraf: Richard Saker/The Guardian

Şöyle ekliyor: “Manchester’daki insanlar 19. yüzyılı anlama isteğini gerçekten önemsiyorlar. İyi şeyler için de, kötü şeyler için de son derece karmaşık ve karmaşıktı ve insanlar bunu bilmek istiyor.

“Koleksiyonumuzun çoğu 19. yüzyıldan kalma, bu yüzden insanlarla çalışarak hikayeleri farklı şekillerde anlatabiliyoruz.”

Milli Piyango Miras Fonu’ndan bu kadar büyük miktarda paranın sağlanması önemli bir başarıdır ve kolay olmamıştır. Keep, ayrıntılı finansman sürecinin esas olarak ulusal kuruluşlar için geliştirildiğini söylüyor. “Korkutucuydu ve neredeyse bizi kırıyordu.”

Portico kütüphanesindeki süslü kitap raflarındaki eski kitaplar.
Kütüphane koleksiyonunun büyük bir kısmı 19. yüzyıl eserlerinden oluşuyor. Kitapların çoğunun acilen korunmaya ihtiyacı var. Fotoğraf: Richard Saker/The Guardian

Para, kütüphanenin inkar edilemeyecek kadar cesur bir sermaye geliştirme projesine yönelik planları denemesine olanak tanıyor. Ayrıca diğer kaynaklardan 2 milyon £ tutarında finansman sağlaması gerekecek.

Portico kütüphanesinin başkanı John Carpenter, bunun “Manchester’daki birçok insanla birlikte çalışarak onların farklı hikayelerini ve şehrin edebi ve küresel mirasını keşfetme, paylaşma ve kutlama misyonumuzu yerine getiren” “vizyoner” bir proje olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Yaratıcılığı, işbirliğini ve kapsayıcılığı benimseyen proje, geleceği planlamak için kütüphanenin geçmişinin kilidini açacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir