Malezya tartışmalı konserleri kesmek için ‘sonlandırma’ emri çıkardı | Malezya

Bir bakan, Malezya’daki konser organizatörlerinin artık resmi yönergeleri ihlal eden kısa performansları kesmek için bir “sonlandırma anahtarına” sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Söz konusu tedbir, 1975’te Kuala Lumpur’da gerçekleşen ve solisti Matty Healy’nin Malezya’nın homofobik yasalarını küfür dolu bir konuşmayla eleştirdiği ve sahnede bir erkek grup arkadaşını öptüğü performansıyla ilgili tartışmaların ardından geldi. Temmuz ayındaki olay, grubun sahne aldığı hafta sonu festivalinin iptal edilmesine yol açtı.

İletişim ve dijital bakan yardımcısı Teo Nie Ching, parlamentonun alt meclisine, konser organizatörlerinin “istenmeyen bir olay olması durumunda herhangi bir performans sırasında elektriği kesecek bir kapatma anahtarına” sahip olmaları gerektiğini söyledi.

Yerel medyada yer alan yorumlarında “Daha sıkı kurallarla yabancı sanatçıların yerel kültüre bağlı kalabileceklerini umuyoruz” dedi.

Healy’nin sahne aldığı Good Vibes festivalinin organizatörü Future Sounds Asia, yorum talebine hemen yanıt vermedi ancak şirket, Singapurlu yayıncı Channel News Asia’ya şunları söyledi: bu hafta Malezya’da konser vermek isteyen yabancı sanatçıların ilgisinde bir azalma görülmedi.

“Tüm yabancı sanatçılar, yerel performans düzenlemelerine uymaları gerektiği anlayışıyla ülkede performans sergiliyor. (Healy’nin de dahil olduğu) olaydan sonra sanatçılar bunun daha da farkında oldu” dedi ve bir kapatma anahtarı sistemi üzerinde çalıştığını ekledi.

Future Sounds Asia daha önce gruba karşı dava açacağını açıklamış, sorumluluğu kabul etmeleri ve festivalin iptal edilmesi sonucu oluşan zararları tazmin etmeleri yönünde çağrıda bulunmuştu. Healy’nin eylemlerinin festivalin itibarını “zedelediğini” ve “(grubun) FSA ile yaptığı anlaşmaya kasıtlı olarak aykırı olduğunu” söyledi.

Bazıları bu olayın yabancı sanatçıların Malezya’yı ziyaret etmesini zorlaştıracağından ve bunun LGBTQ+ topluluğunun karşı karşıya olduğu düşmanlıkları daha da kötüleştirme riski taşıdığından korkuyordu. Aktivistler, Healy’nin dayanışma göstermek istemesi durumunda önce yerel LGBTQ+ kişilere danışması gerektiğini savundu.

Mayıs ayında, İslam hukukunun katı bir şekilde yorumlanmasını destekleyen dini bir parti olan Parti İslam Se-Malezya’nın (PAS) bir üyesi, Coldplay’in Kasım ayındaki konserinin iptal edilmesi çağrısında bulunarak bunun “hazcılık ve sapkınlık kültürünü” teşvik edeceğini öne sürdü. Çağrılar sosyal medyada yapıldı ve grubun şarkıcısı Chris Martin’in gökkuşağı bayrağı tutarken çekilmiş bir fotoğrafıyla birlikte yayınlandı.

Martin, Malezya medyasına verdiği bir röportajda şöyle yanıt verdi: “Herkesi programımıza bekliyoruz, tüm insanları, her türden insanı, tüm dinleri seviyoruz.” Coldplay gösterisinin 22 Kasım’da yapılması planlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir