Mahkeme, eski paket servis çalışanının 23 milyon sterlinlik bir malikane satın almaya çalışmasının ardından 1,4 milyar sterlin değerinde Bitcoin’e el konulduğunu duydu | İngiltere Haberleri

Mahkeme, eski bir Çinli paket servisi çalışanının 23,5 milyon £ değerindeki Hampstead malikanesini satın almaya çalışmasının ardından 1,4 milyar £ değerindeki Bitcoin’e polis tarafından el konulduğunu duydu.

42 yaşındaki Jian Wen’in, 2014 ile 2017 yılları arasında Zhimin Qian tarafından Çin’de gerçekleştirilen 5 milyar sterlinlik yatırım dolandırıcılığından elde edilen kârın bir kısmının aklanmasına yardımcı olmak için “paravan” olarak hareket ettiği iddia ediliyor.

Jüriye, Qian’ın Birleşik Krallık’a gelmeden önce St Kitts ve Nevis pasaportunda Yadi Zhang sahte kimliğini kullanarak gelirini ülke dışına çıkarmak için kripto para birimi satın aldığı söylendi.

İngiltere’den kaçtı ve Londra’nın kuzeybatısındaki Hampstead Heath yakınlarında ayda 17.000 £’dan fazla bir fiyata kiraladıkları altı yatak odalı eve ve bir emanet kasasına polisin baskın yapmasının ardından hâlâ serbest.

Resim:
Mülk 23,5 milyon £ karşılığında piyasadaydı. Resim: Google Sokak Görünümü

Memurlar, 2021 yazında polisin erişim sağladığı 1,4 milyar £ değerinde 61.000’den fazla Bitcoin içeren dijital cüzdanlar içeren cihazlara el koydu.

Temel dolandırıcılığa karıştığı veya tüm Bitcoin’e erişimi olduğu söylenmeyen Wen, Ekim 2017 ile Ocak 2022 arasında üç kez kara para aklama suçlamasını reddettiği Southwark Crown Court’ta yargılanıyor.

Savcı Gillian Jones KC, Wen’in Bitcoin ile uğraşmaya itiraz etmediğini, ancak onun Zhang’ın bakıcısı olduğunu iddia ettiğini ve jürinin bunun suç geliri olduğunu bilip bilmediğine veya bundan şüphelenip şüphelenmediğine karar vermesi gerektiğini söyledi.

Rose, Emma ve Hua Hua gibi takma adları kullanan Zhang, 2017’de Londra’ya uçtuğunda, kripto para birimini tekrar nakde veya “mülk, mücevher veya diğer yüksek değerli eşyalara” dönüştürmesi gerektiğini söyledi.

2007’de İngiltere’ye taşınan ve 2018’de İngiliz vatandaşı olan Çin vatandaşı Wen, Zhang’la tanışmadan önce Londra’nın güneydoğusunda bir Çin paket servis restoranında çalışmış ve restoranın altındaki odada yaşıyordu.

Savcı, Wen’in Zhang’ı “patronu” olarak adlandırdığını ve onların Japonya, Tayland ve Çin gibi ülkelerde elmas ve antika ticareti yapan uluslararası bir mücevher işiyle uğraştıklarını iddia ettiklerini söyledi.

Çift, Avrupa çapında yoğun bir şekilde seyahat etti, Bitcoin sattı ve İsviçre’deki Van Cleef & Arpels’ten yaklaşık 49.300 £ ve 69.900 £ değerinde saatler de dahil olmak üzere kaliteli mücevherler satın aldı.

Mahkeme, Zhang İsveç’te bir mülk kiralarken Birleşik Krallık’ta kalan Wen’in Londra’da gayrimenkul satın almaya çalışmadan önce Zürih’te mülk satın almayı tartıştıklarını duydu.

Bayan Jones, mülklerin arasında 23,5 milyon £ karşılığında satışa sunulan, yüzme havuzlu, yedi yatak odalı bir Hampstead malikanesi ile 12,5 milyon £ değerinde, sinema ve spor salonu bulunan sekiz yatak odalı bir evin yer aldığını söyledi.

Ancak jüriye, Bitcoin’in kaynağı açıklanamadığı için satın almaların hiçbirinin gerçekleşmediği söylendi.

Manor House, West Heath Close, Londra, Büyük Londra NW3 7NJ
Resim:
Kadınlar Hampstead’de ayda 17.000 £’luk bir ev kiraladılar. Resim: Google Sokak Görünümü


Savcı, Wen’in başlangıçta kripto para biriminin çıkarıldığını iddia ettiğini, ardından bunun bir “aşk hediyesi” olduğunu söyleyerek Zhang tarafından kendisine 3.000 Bitcoin (o zamanlar 15 milyon £ değerinde) verildiğini belirten bir hediye senedi hazırladığını söyledi.

Savcı jüri üyelerine “Bu oldukça büyük bir maaş çeki” dedi. “Sözde hediyenin koşullarını dikkatle incelemeniz gerekecek.

“Bayan Wen, Bayan Zhang adına yüksek değerli mülk satın almaya çalıştığında, sağlanan ilgi ve yardımdan memnun olan çok cömert bir hayırseverin yaptığı bir jest veya fonların kaynağı konusunda meşruiyet havası yaratmaya yönelik bir cihaz veya sahte.”

Duruşma devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir