Madrid’in eşiğinde karanlıkta yaşayan çocukları konu alan film ödüle aday | Film

Madrid’in hemen dışındaki Avrupa’nın en büyük gecekondu mahallesinde yaşayan unutulmuş, yoksun ve dışlanmış çocukların hayatlarını anlatan kısa film, İspanya’nın Oscar eşdeğeri ödülüne aday olmaya hazırlanıyor. Cumartesi günü Goya ödülleri.

İşte bu gece Cañada Real’in gayri resmi yerleşim yerinde, sakinlerden oluşan bir kadro kullanılarak çekilen (Gece ​​Olmasına Rağmen), Fransa’ya taşınan en yakın arkadaşı Nasır’a veda etmeye hazırlanan 13 yaşındaki Toni’yi konu alıyor. ve kendi çocukluğuna.

Film, adını İspanyol rahip, şair ve mistik yazarın bir şiirinden alıyor. Haçlı Aziz JohnHapishanesinin ruhsal ve fiziksel karanlığına rağmen Tanrı’ya daha da yakınlaştığını yazdığı yazıda. Ancak bu aynı zamanda yerleşimin 6. sektöründe yaklaşık 4.000 kişinin (neredeyse yarısı çocuk) yaşadığı gerçeğine de bir göndermedir. neredeyse üç buçuk yıldır elektriksiz yaşıyoruz.

38 yaşındaki film yapımcısı Guillermo García López’in yönettiği kısa film, iki arkadaşın Cañada’da bir tepede durup İspanyol başkentinin yakındaki ama başka dünyaya ait gökdelenlerine bakmasıyla başlıyor.

İnsanlar yangın çıkaran evlerini aydınlatmak için sıklıkla mum kullanırlar. Fotoğraf: Sintagma Films

Bölgeyi ilk kez dokuz yıl önce 2008 mali krizinin insani sonuçlarıyla ilgili bir belgesel üzerinde çalışırken ziyaret eden García López, manzara ve paradokslardan büyülenmişti.

“Merkezden sadece 20 dakika uzakta olmasına rağmen Madrid’den bu kadar uzak görünmesi beni şaşırttı” dedi. “Başka bir uzay ve zamanda olmak gibi.”

Yönetmen 2019’a gelindiğinde Cañada’da yoğun bir şekilde çalışıyordu ve ağırlıklı olarak Roman ve Fas kökenli çocuklar için sinema atölyeleri düzenliyordu.

Orada bir film yapmaya kararlı olan García López ve meslektaşları, geleneksel oyuncu kadrosunu tercih etti ancak kısa süre sonra kendilerini Cañada’nın lojistiği nedeniyle engellenmiş halde buldular. Bunun yerine oyuncu bulmak için kapı kapı dolaşmaya karar verdiler. Ayak hareketleri işe yaradı: Oyuncu kadrosunu bulmanın yanı sıra, projeyi tanıştıkları ailelere açıklamalarına ve bazı sektörlerde aşırı uyuşturucu ticareti nedeniyle medya tarafından sıklıkla yetersiz temsil edildiğini veya şeytanlaştırıldığını hisseden bir topluluğun güvenini kazanmalarını sağladı. yerleşimin.

Yönetmen kısa filmin “en iyi arkadaşın kaybı ve bir çocuğun olaylara bakış açısının kaybı” ile ilgili olduğunu söylese de bölgedeki yaşamın sosyoekonomik gerçekleri ve elektriksel ve metaforik güç kaybı aşikardır.

Elektrik sağlayıcısı Naturgy, kesintilerden yasa dışı esrar tarlalarını sorumlu tuttu. Fotoğraf: Sintagma Films

Cañada’nın sorumluluğunu paylaşan beş otoriteden biri olan Madrid bölgesel hükümeti, süregelen elektrik kesintisinden, elektrik ağını güvenlik kesintilerinin tetikleneceği kadar büyük bir baskı altına soktuğunu söylediği yasadışı esrar tarlalarını sorumlu tutuyor.

Elektrik sağlayıcısı Naturgy, sektör 6 halkına taziyelerini sundu ancak “yoğun ve düzensiz kullanımın” şebekeyi çökerttiğini söyledi. Altıncı sektörde yalnızca üç kayıtlı müşterisi olduğunu, geri kalanların ise “yasadışı bağlantılar” olduğunu söyledi.

Elektrik eksikliği sektörün çocuklarını damgaladı. Çoğu ödevlerini meşale veya ekran ışığı altında yapıyor, birçoğu yıkanmamış kıyafetlerinden gelen koku nedeniyle zorbalığa uğrama korkusuyla okula gitmekten korkuyor ve diğerleri sürekli soğuk algınlığı yaşıyor. Bu arada evleri aydınlatmak için kullanılan mumlar yangına neden olurken, bütanlı sobalardan çıkan dumandan zehirlenen vatandaşlar da hastaneye kaldırıldı.

Film, en yakın arkadaşı Nasır’a veda etmek zorunda kalan 13 yaşındaki Toni’nin hikayesini konu alıyor. Fotoğraf: Sintagma Films

García López şunları söyledi: “Yarısı çocuk olan 4.000 kişinin üç yılı aşkın süredir elektriksiz yaşadığını unutmayalım. Bu bir insan hakları ihlalidir… Onurlu bir yaşam ve elektrik temini hakları vardır.”

Filmi vizyona giren yönetmen Goyas’ta en iyi kurmaca kısa filmbunun İspanya’daki insanlara başkentin eşiğindeki krizi hatırlatmasını ve sektör 6’daki ailelerin insanlığını ve dayanıklılığını göstermesini umuyor.

“Haçlı Aziz John bu şiiri Toledo’da hapsedildiği, derin karanlık ve yalnızlık içinde tutulduğu sırada yazdı” dedi. “Bu topluluk aynı zamanda derin bir yalnızlık içinde ve oradaki insanlar bir gelecek bulmak ya da sadece şu anda mümkün olduğu kadar mutlu yaşamak için mücadele ediyor. Ama hava karanlık olmasına rağmen yaşamaya, savaşmaya, gülmeye ve ağlamaya devam ediyorlar.”

Yazık olan, Madrid’deki çoğu insanın hâlâ yakın komşularının bakışlarıyla yüzleşmek konusunda isteksiz veya başarısız olması olduğunu ekledi.

Burası bizim şehrimizin hemen yanıdır dedi. “Ve o tepedeki çocuklar bize bakıyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir