Luis Diaz: Liverpoollu futbolcunun babası kaçırıldıktan iki hafta sonra serbest bırakıldı | Dünya Haberleri

Liverpoollu futbolcu Luis Diaz’ın babası, kaçırıldıktan neredeyse iki hafta sonra Kolombiya’da kendisini kaçıranlar tarafından serbest bırakıldı.

Kolombiya Futbol Federasyonu’na göre Luis Manuel Diaz, Ulusal Kurtuluş Ordusu’na (ELN) bağlı gerillalar tarafından serbest bırakıldı.

Raporlar onun BM insani komisyonuna, kiliseye ve Serrania del Perija bölgesindeki sağlık personeline teslim edildiğini söylüyor.

La Guajira’da araba kullanırken silahlı adamlar tarafından kaçırılmıştı.

26 yaşındaki yıldızın annesi Cilenis Marulanda, barikatların kurulmasının ardından polis tarafından saatler içinde kurtarıldı.

ELN ile barış görüşmeleri yapanlar Diaz’ın özgürlüğünü kutladılar ancak yaptıkları bir açıklamada kaçırma olayının “asla yaşanmaması gerektiğini” açıkça belirttiler.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “ELN ile mevcut süreç bugüne kadar hiçbir şeye benzememiştir. Ne olursa olsun heyetimiz, Luis Manuel Diaz’ın kaçırılmasının diyaloğumuzu kritik bir duruma soktuğunu ve bu nedenle artık karar alma zamanının geldiğini düşünmektedir. kaçırmayı ortadan kaldırmak için.”

Açıklamada ELN tarafından tutulan herkesin serbest bırakılması gerektiği ifade edildi, ancak geri kalan rehinelerin sayısı hakkında bir rakam verilmedi.

Diaz’ın ebeveynleri silahlı kişiler tarafından kaçırıldı 28 Ekim’de Kolombiya’nın Venezuela sınırı yakınındaki Barrancas kasabasındaki bir benzin istasyonunda motosikletlerle.

Liverpoollu kanat oyuncusu, kendisinin ve kardeşlerinin kendisini serbest bırakmaları için babasını kaçıranlara yalvarmıştı. “çaresiz” bir durumdaydılar.

Bay Diaz’ı aramak için özel kuvvetler görevlendirildi; hava ve kara devriyeleri hem Kolombiya hem de Venezüella’nın ortasında kalan bir dağ silsilesini taradı; Kolombiya polis müdürü Diaz’ı bulmak için her ajanı kullanacağına söz verdi.

Yetkililer onun sınırdan kaçırılmış olma ihtimalini göz ardı edemeyeceklerini, bunun da Kolombiya polisinin ulaşamayacağı anlamına geldiğini söyledi.

Polisi rehineye ulaştıracak bilgi verene 48.000 dolar (39.000 £) ödül teklif edilmişti.

ELN, futbolcuya, ailesine ve bağlantılı olanlara umut oldu Liverpool FC kaçırmanın bir hata olduğunu ve babasının serbest bırakılması emrini verdiğini söyledikten sonra.

Pazar günü gerilla grubu, planlanan tahliyenin kuzeydeki askeri konuşlandırmalar nedeniyle engellendiğini söyledi. Kolombiya ve bu şartlarda Diaz’ın babasının güvenliğini garanti edemezdi.

Kolombiya ordusu bir gün sonra tahliyeyi kolaylaştırmak için pozisyonlarını değiştirdiğini söyledi.

Diaz, Liverpool’u Pazar günü Luton’a karşı şok bir yenilgiden kurtarmak için yedek kulübesinden çıktı ve 1-1’lik beraberliği yakalamak için duraklama süresi eşitliğini talep etti.

Resim:
Luis Diaz, hafta sonu Luton’da Liverpool’un benchinden gelerek son dakikada duygusal bir gol attı.

Luis Diaz, Luton'da Liverpool adına attığı golü kutluyor

Kutlama amacıyla gömleğini kaldırdı ve beyaz tişörtün üzerinde “libertad para papa” veya “babama özgürlük” yazan bir mesaj ortaya çıktı.

Diaz’ın babasının kaçırılması, Kolombiya hükümetinin ELN ile, grubun ülkede en az 450.000 kişinin ölümüne yol açan 60 yıllık çatışmadaki rolünü sona erdirme umuduyla geçen yıl yeniden başlayan barış görüşmelerini sekteye uğrattı.

Bu son dakika haberi güncelleniyor ve daha fazla ayrıntı kısa süre içinde yayınlanacak.

Tam versiyon için lütfen sayfayı yenileyin.

Son dakika haber uyarılarını akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden alabilirsiniz. Gökyüzü Haberleri uygulaması. Ayrıca takip edebilirsiniz X’te @SkyNews veya bize abone olun Youtube kanalı En son haberleri takip etmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir