Lloyd Austin: ABD savunma bakanı, Başkan Biden’a prostat kanseri teşhisini söylemesi gerektiğini itiraf etti | Dünya Haberleri

ABD savunma bakanı Lloyd Austin, “bu işi doğru yapamadığını” ve prostat kanseri teşhisini Başkan Biden’a ve kamuoyuna söylemesi gerektiğini itiraf etti.

Ancak personeline durumunu gizleme emri vermediğini söyledi.

Bay Austin, “Bunu doğru şekilde ele alamadık ve ben de bunu doğru bir şekilde ele almadım. Kanser teşhisimi başkana söylemeliydim. Tüm sorumluluğu üstleniyorum” dedi.

Orta Doğu’da son gelişmeler: Austin, ABD’nin ‘tehlikeli bir anda’ ‘gerekli eylemi’ gerçekleştireceği konusunda uyardı

Savunma bakanına Aralık ayı başlarında teşhis konuldu ve 22 Aralık’ta ameliyat edildi. ancak komplikasyonlar nedeniyle yoğun bakıma kaldırılana kadar başkan ve diğer üst düzey isimlere bundan bahsetmedi 1 Ocak’ta.

Bay Austin, teşhis konduğundan bu yana yaptığı ilk basın toplantısında hatasını itiraf etti.

Durumunun yavaş yavaş açıklanması, Pentagon’un dahili incelemesine ve departmanının bildirim süreçlerine yönelik genel müfettiş incelemesine yol açtı.

Bay Austin, ameliyatından 10 gün sonra şiddetli ağrı nedeniyle ambulansla hastaneye geri götürüldü.

Resim:
Bay Austin, savunma konularında başkanın bir adım gerisindedir ve hazır bulunmalıdır

Çalışanlarından birinin sağlık görevlilerine onu Virginia’daki evinden alırken ışık ve siren kullanmamalarını istediği ortaya çıktı.

70 yaşındaki adam, karar verme yetkisini savunma bakan yardımcısı Kathleen Hicks’e devretti, ancak bunun nedenini kendisine bildirmedi.

Bay Austin, askeri komuta zincirinde başkanın hemen altında yer alıyor ve herhangi bir ulusal güvenlik krizine müdahale etmek için anında hazır olması gerekiyor.

Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, “Hiç kimseye Ocak ayında hastaneye kaldırılmamı Beyaz Saray’dan saklaması yönünde talimat vermedim” dedi.

Başkan Biden daha önce Bay Austin’in kendisine yoğun bakımda olduğunu söylememesinin yanlış bir karar olduğunu söylemişti.

Ancak kendisine hala güvendiğini ifade etti.

Bay Austin, 15 Ocak’ta terhis olduktan sonra iki hafta boyunca evden çalıştı ve Pazartesi günü Pentagon’a döndü.

Savunma görevlerine geri döndüğünde, bugün gazetecilere brifing yaptı. Ürdün’deki ABD üssüne düzenlenen drone saldırısında 3 asker öldü.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

ABD insansız hava aracı saldırısına nasıl karşılık verecek?

“İran tarafından desteklenen ve İran tarafından finanse edilen terörist grupların” bölge için “tehlikeli bir an” sırasında Orta Doğu’daki saldırılarını artırdığını söyledi.

Devamını oku:
Drone saldırısı sonrası Biden’ın seçenekleri neler?
Ortadoğu’da daha büyük bir savaştan bir adım uzakta – analiz

Ancak Ürdün’deki saldırı için belirli bir grubu suçlamaktan vazgeçti.

Savunma bakanı, “Nerede, ne zaman ve nasıl istersek yanıt vereceğiz” dedi.

Ancak ABD’nin kendi çıkarlarını korumak için “gerekli” adımları atarken daha geniş bir çatışmadan kaçınmak istediğini de vurguladı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Biden drone saldırısına tepkiyi belirledi

Bay Austin, bunun, ABD ve İngiltere’nin ticari gemilere saldıran Yemen’den gelen Husi güçlerini hedef aldığı Kızıldeniz’de seyrüsefer özgürlüğünü de içerdiğini söyledi.

Bay Austin, Ürdün saldırısına verilecek tepkinin “çok katmanlı” olacağını ve Amerika’nın birkaç kez misilleme yapma olanağına sahip olacağını söyledi.

Başkan Biden bu hafta ABD’nin nasıl karşılık vereceğine zaten karar verdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir