Liverpool ailesi, İsrail-Hamas savaşı çıkarken Gazze’deki dehşeti anlattı | Dünya Haberleri

Üç haftadan fazla bir süre boyunca Aladdin, Olfat ve 20 yaşındaki kızları Gazze’de bitmek bilmeyen bir bomba yağmuruyla kuşatıldı.

Orada mahsur kaldıktan sonra kaçmayı başardılar ve şimdi geri döndüler. Liverpool ve savaş deneyimlerini Sky News ile paylaştılar.

Üçlü, diğer aile üyeleriyle birlikte İsrail’in misillemesinin ardından Gazze Şehri’ndeki evlerindeydi. Hamas’ın 7 Ekim saldırısı.

Resim:
Aladdin, Olfat ve 20 yaşındaki kızları Gazze’de bitmek bilmeyen bomba yağmuruyla kuşatılmıştı

Saldırıdan sonra bir şeylerin geleceğini biliyorlardı ama ne zaman olacağını bilmiyorlardı.

Geri dönmeyen Olfat Alsaqqa Gazze 2014’te savaştan kaçtığından beri böyle bir şey görmediğini söylüyor: “Başlangıçta çok korktuk.

“Devletin tepkisinin nasıl olacağını bilmiyorduk” İsrail taraf. İlk başta sessiz kaldılar, sonra birden her şeyi bombalamaya başladılar.

“Kuleler çok yakınımıza yıkılıyordu ve ne yapmamız gerektiğini, yerimizin güvenli olup olmadığını, nereye gitmemiz gerektiğini bilmiyorduk.”

İsrail Savunma Kuvvetleri’nin emrini dinleyen aile, Aladdin’in 97 yaşındaki annesini de yanlarına alarak güneye kaçtı ve yolda sonsuz bir yıkıma tanık oldular.

Ancak diğer akrabalarıyla birlikte kaldıkları Han Yunus’ta (toplamda 27 kişi) roketler devam etti.

Güncellemeleri takip edin: Husi lideri saldırılara devam etme sözü verdi

Aladdin ve Olfat Alsagga'dan Gazze'deki hasara ilişkin bilgi notu görüntüsü
Resim:
İsrail’in misillemesi başladığında aile Gazze Şehri’ndeydi.

Aladdin ve Olfat Alsagga'dan Gazze'deki hasara ilişkin bilgi notu görüntüsü
Resim:
Aladdin ve Olfat Alsaqqa’dan Gazze’deki hasara ilişkin bildiri görüntüsü

Aladdin Saga, Sky News’e şunları söyledi: “Gazze Şeridi’nin tamamında güvenli bir yer yoktu. Kuzeyden güneye, havayı, denizi, karayı aynı anda kullanıyorlar, her yeri bombalıyorlar. Siz sadece oturuyorsunuz ve kaderini bekliyorum.”

Eşi şunları ekledi: “Her gün öleceğimizi ve hedefin kendimiz olduğunu hissediyorduk. Roketler durduğunda sadece hayatta olup olmadığımızı kontrol etmek için vücudumuza dokunuyoruz. Ama ne zaman geleceğini bilmiyoruz. sıra bizde, bu yüzden perişan olduk.”

Liverpool’da Aladdin ve Olfat’ın çocuklarından üçü endişe içindeydi, çoğu zaman ebeveynleriyle hiçbir iletişimleri yoktu; Olfat’ın düşünebildiği tek şey buydu.

“Kendimi çok kötü hissediyordum. Hayatta kalamayacağımı hissettim” dedi. “Ben de İngiltere’deki kızlarıma ve oğluma kendinize ve birbirinize iyi bakmalarını söylüyordum.

“Geri dönemezsek, bir arada kalmaya çalışın, ayrılmayın. Ve Allah’a her söylediğimde, ‘lütfen çocuklarımı yalnızken koruyun’ diyorum.”

Devamını oku:
Gazzeli cerrah çocuğun amputasyonunu anlattı
Hastanede ‘Ölen 12 kişi arasında bebekler de var’

Aladdin ve Olfat Alsagga'dan Gazze'deki hasara ilişkin bilgi notu görüntüsü
Resim:
Aile IDF’yi dinledi ve güneye kaçtı

Gazze'de çömelmiş telefonlara bakan iki kişi
Resim:
Çift, her gün bir akraba ya da arkadaşlarının öldürüldüğünü duyduklarını söylüyor

Çift, Han Yunus’ta evi terk etmenin bir seçenek olmadığını, malzemelerin tükendiğini ve her gün bir akraba ya da arkadaşlarının öldürüldüğünü duyduklarını söyledi.

Aladdin, bir keresinde kızı ağır yaralanan bir arkadaşıyla birlikte hastaneye gitmek zorunda kaldığını hatırlıyor. “Oraya gittik ve gördüklerimin gerçek olduğuna inanamadım, rüya gördüğümü sandım. Hastanenin zemininde cesetler gördüm.

“Yaralıları koyacak yeterli yatak yoktu. İnsanlar kanıyordu, Şifa hastanesinin acil servisinde kan üzerinde yürüyordunuz.

“Yüzlerce ve binlerce yaralıyı kabul edecek yeterli sağlık görevlisi ve doktor yoktu. Oradan geçiyorum ve insanların öylece öldüğünü görüyorum ve onlar için hiçbir şey yapamam.”

Asla unutamayacağı bir manzara olduğunu söylüyor. Ancak bu İngiliz-Filistinli çift, kendi ülkelerinde olup bitenlerden Hamas’ı sorumlu tutuyor.

Aladdin ve Olfat Alsagga'dan bildiri görüntüsü
Aladdin ve Olfat Alsagga'dan Gazze'deki hasara ilişkin bilgi notu görüntüsü
Resim:
Olfat, ‘Gazze’de kimse Hamas’ı sevmiyor… Her şey için onları suçluyorum’ dedi

Aladdin ve Olfat Alsagga'dan Gazze'deki hasara ilişkin bilgi notu görüntüsü
Resim:
Aile altı kez Refah sınır kapısından ayrılmayı denemişti

Olfat şöyle konuştu: “Hamas’ı sevmiyorum. Gazze’de kimse Hamas’ı sevmiyor. Herkes Hamas’tan kurtulmak istiyor. Her şey için onları suçluyorum.

“Bize yaptıklarından dolayı da İsrail’i suçluyorum. İsrail’i topraklarımda istemiyorum ama bu yüzden halkımdan da kurtulmak istemiyorum.

“Başka bir şey yapabiliriz. İsrail’den kurtulmanın doğru yolu bu değil, Hamas’tan kurtulmanın da doğru yolu değil.”

Altı tehlikeli ve riskli girişimden sonra Mısır’a giden Refah kapısı üzerinden Gazze’den ayrılmaya çalışan Aladdin ve ailesinin isimleri, onların ayrılmalarına izin veren listede yer aldı.

Güvenliğe ulaşmalarına ve Birleşik Krallık’a dönmelerine yardım ettiği için İngiliz Dışişleri Bakanlığı’na teşekkür ediyorlar.

Ancak Orta Doğu’daki çatışma devam ederken Aladdin şunları söylüyor: “Hayatta olduğumuz ve birçok insanın hâlâ orada olduğu için kendimizi suçlu hissediyoruz.

“Aklımız her zaman Gazze’de. Eğer hâlâ orada olan kız kardeşime ve anneme bir şey olursa kendimi asla affetmeyeceğim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir