Sonsuz Türk

LİDER FERASETİ ve GÜÇLÜ LİDERLİK

LİDER FERASETİ ve GÜÇLÜ LİDERLİK
Mustafa Kemal Çörekçi
Mustafa Kemal Çörekçi( mustafakemal.corekci@sonsuzturkhaber.com )
3.380
20 Haziran 2019 - 21:31

Farkında mısınız? Türk siyaseti son zamanlarda Lider Devlet Bahçeli’nin belirlediği mecra üzerinde yürüyor hep. Lider söylüyor, tavsiye ediyor siyaset onu takip ediyor. Lider, adeta Türk siyasetinin taşlarını yeniden diziyor.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Etme Sistemi diyor adeta herkes koro halinde karşı çıkıyor. Lider ısrar ediyor. Hükümet etme sistemi değişiyor ve artık herkes bu sisteme göre siyaset üretmeye çalışıyor.

– Lider erken seçimi işaret ediyor… Herkes şaşırıyor, karşı çıkıyor. Lakin erken seçim yapılıyor.

– Lider, ittifak diyor. Herkes karşı çıkıyor. Lider yasal zeminini hazırlatıyor. Karşı çıkanların hepsi ittifak kurmak veya bir ittifak’a katılmak durumunda kalıyor.

– Lider ittifakın yerel seçimlerinde de uygulanmasının gerekliliğini savunuyor. Yine herkes karşı çıkıyor. Sonra yine herkes onun ortaya koyduğu model ile seçime giriyor.

– Lider, ittifak partnerine; bazı yerlerde seçime partiler seçime girmesin diyor.  AKP ve onun genel başkanı önce karşı çıkıyor. Sonra Lider’in tavsiyesi hem Cumhur İttifakı hem Millet İttifakı tarafından hayata geçiriliyor.

– Lider, seçimlerin hemen ardından yaşanan usulsüzlükler sebebi ile İstanbul BB seçimleri tekrarlanmalı diyor. Herkes karşı çıkıyor. İstanbul seçimleri tekrarlanıyor.

Bunlar ve benzeri örnekler saymakla bitmez elbette. Biz şimdilik güncel siyasetteki örneklerin birkaçını verdik sadece.  Güvenlik ve dış politikadaki çizdiği istikamet ve sonuçlar ayrı bir yazının, FETÖ ve çözüm süreci ile ilgili öngörüleri bambaşka bir yazının konusu…

Lider kolay kolay kişilere endeksli bir siyaset gütmez. Lakin Türkiye’nin son bir hafta içinde en fazla konuştuğu İstanbul adaylarının açık oturumu öncesi kamuoyunu moderatör konusunda uyarmış adil, güvenilir ve bu açık oturum için doğru biri olmadığı konusunda kamuoyunu uyarmış ve bu hususta ki tavrını da net olarak hissettirmiştir. Bu endişeyi o gün yersiz ve mübalağalı bulanlar açık oturum öncesinin kirli ilişkileri üzerindeki sis perdesi aralandıkça Lider’in ferasetini de biraz daha net görmeye başlamışlardır.

Dünyanın her yerinde buna Liderlik feraseti, Liderlik gücü denir.

Şimdi Lider İstanbul ve İstanbul BB seçimlerinin ne kadar önemli olduğunu bütün teşkilatları ile İstanbul’a adete çıkarma yaparak (kendine has tabiriyle; mitil atarak) açık ve net ortaya koymuştur. Eminiz ki kamuoyu İstanbul’un önemini yine Lider’in peşi sıra anlayacaktır.

Umarız geç kalınmaz.