Laboratuarda yetiştirilen et tabaklarımıza küçük bir adım daha yaklaşmak üzere olabilir | İklim Haberleri

Oxford’un eteklerindeki Ivy Çiftliği bildiğiniz gibi bir çiftlik değil.

Çim var ama yapay, domuzlar ve koyunlar var ama bunlar yüzleri dikilmiş döşemeli tabureler. Etin yetiştirildiği ofisler ve laboratuvarlar var.

Bu çiftçiliğin geleceği olabilir.

Prestijli Piccadilly bakkalı Fortnum & Mason, eti ünlü viski yumurtasında test ederken, bu gelecek küçük bir adım daha yaklaşmak üzere olabilir.

Ama kusursuz ikindi çayı servisinin beklemesi gerekecek.

Laboratuvara, hatta ondan önce de mezbahaya geri döndüğümüzde. Çünkü ister sığır eti, ister tavuk, ister domuz eti yetiştiriyor olun, buna çok yakın zamanda ölen bir hayvanın kas ve yağ hücreleriyle başlamak gerekiyor.

Sadece küp şeker büyüklüğünde bir et parçasına ihtiyaç duyarlar ve buna yalnızca bir kez ihtiyaç duyarlar. Bu, kök hücrelerini potansiyel olarak sonsuza kadar sağlayacaktır.

Bir sonraki aşama, gelecekteki büyüme için gerekli olan belirli kök hücreleri içeren bu dokunun ancak %3’ünü tanımlamak ve ayırmaktır. Daha sonra bu hücreler ve çok dikkatli bir şekilde araştırılmış sıvı besleme birleştirilir.

Resim:
Hücrelerin birkaç gün içinde yetiştirildiği Ivy Farm’ın biyoreaktörleri

Laboratuarda yetiştirilen et, arazi gereksinimlerini ve emisyonları büyük ölçüde azaltacaktır

Ivy Farm’ın üretim ve operasyon müdürü Ben Kinder, hücreler birkaç gün içinde büyüdükçe soluk kahverengi sıvının koyulaştığı ve kalınlaştığı şeffaf kenarlı cam silindirler olan bu biyoreaktörleri denetlemektedir.

“Aslında bu bir karıştırma tankı” diyor. “Orada şu anda etrafta dolaşan bazı sığır eti hücreleri ve bazı sığır kasları var. Ve sonra hücrelerin beslenmesi olan kendi kültür ortamı formülasyonumuza sahibiz. Bu yiyecek.”

Laboratuarda yetiştirilen etin bazı tüketiciler ve birçok yatırımcı için çekiciliği, büyük arazi ihtiyacını büyük ölçüde azaltması ve geleneksel hayvancılıktan kaynaklanan sera gazı emisyonlarını cezalandırmasıdır.

Sky News’te daha fazlasını okuyun:
Beyond Meat COO’su adamın burnunu ısırdığı iddiasıyla suçlandı
Laboratuvarda yetiştirilen et ‘çevre dostu’

Tadı gerçeğine benzeyen bir vegan peyniri mi? Laboratuvar projesi tam da bunun üzerinde çalışıyor

Laboratuarda yetiştirilen et
Resim:
Laboratuarda yetiştirilen sığır eti kıyması, otlar ve baharatlarla birleştirilir

Laboratuarda yetiştirilen etin evriminde ‘Kesinlikle’ önemli bir an

Ivy Farm’da yaşamın bir sonraki aşaması açık araziye çıkmak değil, daha büyük bir tankta olgunlaşmaktır.

Bay Kinder şunları söylüyor: “Süreçten çıkan şey kıymaya benzer. Yani bu, bitmiş ürünlere dahil edebileceğimiz türden bir doku. Henüz fileto biftek aşamasında değiliz. Gelecek yıllarda orada olacağız. “

Bu dana kıyması daha sonra otlar ve baharatlarla birleştirildi, bir bıldırcın yumurtasının etrafına sarıldı ve mükemmel şekilde pişirildi ve bana ve Fortnum & Mason’un yiyecek ve içecek stüdyosu yapımcısı Hattie Cary’ye, sert pamuklu bir masa örtüsünün üzerindeki üç katmanlı bir pasta standı üzerinde sunuldu. .

Bunun laboratuvarda yetiştirilen etin evriminde önemli bir an olup olmadığını soruyorum.

“Kesinlikle” diye yanıtlıyor. “Et üretimi henüz emekleme aşamasında ve biz ilk kültürlü et viski yumurtasını yaratabildiğimiz ve onu laboratuvar dışında tadan ilk insanlar arasında olduğumuz için inanılmaz bir onur duyuyoruz.”

Birleşik Krallık’ta insan tüketimi için Gıda Standartları Ajansı tarafından henüz onaylanmadı ve yemekten önce “risklerin” farkında olduğumu ve bunları isteyerek aldığımı belirten formları imzalamak zorunda kaldım.

Laboratuarda yetiştirilen et
Laboratuarda yetiştirilen et
Resim:
Bıldırcın yumurtasının etrafına sarılmış laboratuvarda yetiştirilen dana kıyması

Ama tadı nasıldı?

Tadı çok güzeldi: etli ve doğru “ağız hissi” ile, çiftlikte yetiştirilen, kıyılmış ve yumurtaya sarılmış etten başka bir şey yediğimi bilemezdim. Ancak ikna edici işlenmiş et yaratmak, tat testi zorluklarının en zorlusu değildir.

Belki de daha büyük bir engel “iğrenç” faktörüdür. Pek çok insan etin bir şişede dönüp durması değil, tarlada dolaşması gerektiğini düşünüyor.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde ClimateCast’e abone olmak için tıklayın

Fortnum & Mason, özellikle hükümet düzenlemeleri nedeniyle, kültür etli viski yumurtasını yakın zamanda satmayı planlamıyor. Ama konuşmayı başlatmak istiyorlar.

Bayan Cary, “Müşterileri ikna etmek kesinlikle biraz eğitim gerektirecektir çünkü bu yeni ve görmeye alışık olmadığımız bir şey” diyor.

“Ve şu anda sanki insanların gerçekten olduğuna inanamadığı bilimkurgu olaylarından biriymiş gibi geliyor.”

Tüketilen işlenmiş gıda miktarının alarma geçtiği bir dönemde, pek çok kişi kültür etini daha doğal gıda maddelerine yönelik yeni bir saldırı olarak görüyor.

Ancak önümüzdeki birkaç on yılda et seçenekleri arasında yerini alacağını düşünüyorum.

Tom Heap ile İklim Gösterisi Cumartesi ve Pazar günleri 15.30 ve 19.30’da Sky News’te yayınlanıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir