Kuzey Kore’deki Araba Sahnesi Son Derece Büyüleyici

Kuzey Kore ve Batı dünyası arkadaş değil. Yaptırımlar, Asya ülkesinin dış dünyadan alabileceği mal türlerini kısıtlıyor. Ama bu her şeyi dışarıda bırakmıyor. Eski bir Kuzey Koreli tarafından bu ayın başlarında YouTube’da yayınlanan bir video, orada olmaması gereken birkaç arabayı gösteriyor ve diktatör liderliğindeki ülkedeki araba sahnesine son derece ilginç bir bakış sağlıyor.

Video, başkent Pyongyang’da dolaşan bir bisikletten çekildi. Bir TikTok fenomeni gibi video çekmek hükümetin hoşuna gitmez, bu nedenle mükemmel prodüksiyon kalitesi beklemeyin. Bununla birlikte kayıt, ülkede resmi varlığı olmayan otomobil üreticileri tarafından satılan bir dizi modeli gösteriyor.

Kuzey Kore’nin ithal araçlarının çoğu şüpheli kanallardan ulaşmakgenellikle Çin ve diğer dost ülkeler aracılığıyla. Kuzey Kore’de pek çok kişinin arabası yok; yürüyüş ve bisiklet çoğu vatandaşın temel ulaşım aracı. Araç sahipliği genellikle toplumun prestijli üyelerine aittir.

Ancak videoda geniş, Brütalist caddelerde dolaşan birkaç lüks araç görülüyor. W123 ve W124 nesli otomobiller de dahil olmak üzere birkaç eski Mercedes-Benz otomobili var. Toyota da bir başka popüler marka; videonun başlarında birinci nesil Highlander öne çıkıyor. Üçüncü nesil Lexus LX, ABD pazarına ait bir Audi Q7’nin kameranın önünden geçmesinden hemen önce sona doğru ortaya çıkıyor.

Videonun orijinal yayıncısı Jaka Parker’ın bu görüntüleri ne zaman çektiği belli değil. Gizlice çekilmiş gibi görünüyor ve muhtemelen birkaç yaşında. Yine de Kuzey Kore gibi duvarlarla çevrili bir yerde araba tespit etme fırsatlarının olduğunu bilmek güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir