Kuzey Denizi’nin 1 km’den fazla altında dünyanın beslenmesine yardımcı olabilecek iklim dostu bir mineral bulunuyor | İklim Haberleri

Kuzey Denizi’nin 1000 metre altında bulunan şey, yukarıdaki atmosferin iklimine yardımcı olabilir. Ve onu görmek için aşağı iniyorum.

Tırtıklı kaldırma kuvveti saniyede 10 metre hızla düşüyor, bir kısa mesafe koşucusunun hızıyla, havayı karıştırıyor ve aşağıya doğru dalarken şortumu çırpıyor. Evet şort.

İşim gereği çok fazla KKD giyiyorum ama ilk kez parlak turuncu tekmeliklerle donatılmış yüksek görünürlüklü plaj kıyafeti giyiyorum. Madencilerin karşılaştığı tehlikelerden biri ısı olduğu için buna ihtiyaç var.

Bu kadar aşağıda, Dünya’nın çekirdeğine daha yakınsınız, dolayısıyla sıcaklık 40°C’ye çıkıyor. Tüm işçiler litrelerce su veya özel hidrasyon sıvıları taşıyor.

Rehberim, Kuzey York Moors’taki ICL Boulby madeninin operasyon müdürü Richard Severn. Aşağıya inmek yolculuğun sonu değil, yine de devam etmemiz gerekiyor.

“Adamların çalıştığı yere yaklaşık 40 dakika uzaklıkta, yaklaşık 7 km uzaklıkta olacak; Kuzey Denizi’nin altına gireceğiz… ama hiç balık göremezsiniz… yoksa bir şeyler ters gitmiş demektir.”

İçinden geçtiğimiz dünya ay tozu grisi: Bir vardiyadan sonra işçiler hayaletimsi bir solgunluğa bürünüyor ve birkaç gün kullanılmadan bırakılan ekipmanlar toz gibi kalıntılara dönüşüyor.

Kuzey York Moors'taki ICL Boulby madeni

Yüzeye yaklaştıkça devasa tünel açma makineleri ve moloz taşıyıcılar sanki Uzaylılar filminin setinden çıkmış gibi gürleyerek yanımızdan geçiyor.

Ama tam da ürkütücü bilimkurgu hayallerine daldığım sırada, devasa beslenme kutularından makarna ve tavuk yiyen gündüz vakti madencileriyle dolu piknik masalarının yanından geçiyoruz. Hepsi yerin altında, yukarıdaki İskoç dağ zirvesi kadar derin.

Sonunda yüze ulaşıyoruz ve madencilik makinesini görüyoruz. Ön ucunda dönen, çelik dişli ve tungsten uçlu bir namlu bulunur ve tamamı, 20 metre geride duran ve ayrıntılı bir oyun kumandasına benzeyen bir adam tarafından kontrol edilir. Patlayıp çok yakındaki herhangi bir şeyi gömebilecek bir gaz cebine çarpmamak için mesafesini koruyor.

Polihalit nedir?

Her gün yüzlerce madenci polihalit adı verilen bir minerali çıkarmak için buraya geliyor. Koyu gridir ve kalın, ufalanan bir levha gibi katmanlıdır ve potasyum, magnezyum, kalsiyum ve kükürtten oluşur.

Bu minerallerin tümü mahsulleri, özellikle patatesleri, sebzeleri ve meyveleri besler. İşlenmesi çok daha fazla enerji ve kimyasal madde gerektiren potasyumun yerini almayı umuyorlar.

Tom Heap, North York Moors'taki ICL Boulby madeninde
Resim:
Tom Heap, North York Moors’taki ICL Boulby madeninde

Richard Severn şunları söyledi: “Polihalit, çok az işlem gerektiren çok besinli bir gübredir. Biz onu çıkarıyoruz, eziyoruz, eliyoruz, tarlaya yayıyoruz ve hepsi bu. Enerji açısından oldukça verimli bir süreç olduğu için yaklaşık 85 yaşındayız. Benzer gübrelere göre % daha az karbon.”

Gübre yapmak ve kullanmak, küresel ısınmaya en büyük katkılardan biridir; sera gazlarının yaklaşık %5’i çimento ve çelikle birliktedir. Kimyasal gübrelerde nitrojen, iklim değişikliğinin en büyük etkenidir ve polihalit nitrojen içermese de toprakta çalışarak bitkilerin onu daha verimli kullanmasını sağlar.

“Köklerin nitrojen alımına yardımcı oluyor. Böylece etkili bir şekilde mahsule daha az nitrojen yaymanız gerekir” diye ekledi.

Yüzeye geri döndüğümüzde, polihalit molozu çeşitli granül boyutlarında öğütülüyor ve ardından Teesport’a ve dünyanın dört bir yanına nakliyeye giden tren vagonlarına dökülüyor.

Tom Heap, North York Moors'taki ICL Boulby madeninde
Resim:
Polihalit potasyum, magnezyum, kalsiyum ve kükürtten oluşur

Woodsmith madenine milyarlarca yatırım yapıldı

Bu İngiliz kaynağı, Kuzey Denizi’nin büyük bir kısmına ve ötesine yayıldığından neredeyse sınırsızdır. Ancak rahatsız edici bir şekilde, en kolay erişim bir Milli Parkın ortasındadır; bu da bazı yerel halkın ve planlama görevlilerinin büyük endüstriyel gelişmelere ve ilgili kamyon trafiğine karşı çok dikkatli olmasına neden olur.

Bu, başka bir madencilik devi olan Anglo American’ı parkın derinliklerindeki yeni Woodsmith madenine milyarlarca sterlinlik yatırım yapmaktan vazgeçirmeye yetmedi.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Tom Heap ile ClimateCast’e abone olmak için tıklayın

Madenden tüm minerali almak için Teesport’a kadar uzanan 23 millik (Britanya’nın en uzun) tüneliyle yerel peyzaj etkisini azaltıyorlar. Bazı gözlemciler, gübrenin hızla yükselen fiyatları ve çiftçilerin yeni ürünleri benimseme konusundaki ihtiyatları göz önüne alındığında, her iki projenin de büyük bir mali kumar olduğunu düşünüyor.

Ancak Anglo American için çalışan toprak bilimcisi Kathryn Bartlett, polihalitin zamanının geldiğine inanıyor.

“Daha az toprakla daha fazla yiyeceğe ihtiyacımız var ve aynı zamanda karbon emisyonlarımızı da azaltmamız gerekiyor.

“Dolayısıyla tarımın bir tür değişimden geçmesi gerekiyor. İhtiyaç duyulan değişime yönelik potansiyel çözümlerden birinin polihalit olduğuna inanıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir