Küresel yatırım firmaları İngiltere’nin çocuk sosyal bakımındaki paylarını artırırken kârlılık korkuları | Sosyal Güvenlik

Çocuk bakım evlerinin sağlanmasında özel sermayenin artan etkisi konusunda ciddi kaygılar ortaya çıkmıştır. Gözlemci Araştırma, yatırım şirketleri tarafından desteklenen ev sayısının beş yılda iki kattan fazla arttığını ortaya çıkardı.

Haberler, çocuk sosyal bakım yöneticileri, konsey liderleri ve bakımdakiler için kampanya yürütenlerin, bazı işletmeleri çocukların sosyal bakımıyla ilgilenerek vurgunculuk yapmakla suçlamasıyla geliyor.

Giderek artan sayıda belediye, artan maliyetler nedeniyle iflasla karşı karşıya kalacakları uyarısında bulunuyor. Yatırım şirketlerinin desteklediği birçok bakım evi sağlayıcısı da ağır borçlu durumda.

Ofsted ve Companies House verilerinin analizi Gözlemci Mart 2023’te savunmasız çocuklara bakım sağlayan 863 kayıtlı bakım evinin tamamen veya kısmen özel sermaye, risk sermayesi ve yabancı fonlar da dahil olmak üzere yatırım şirketleri tarafından kontrol edildiği ortaya çıktı.

Bu, beş yıl önce bu tür işletmelerin desteklediği 353 rakamın iki katından fazla bir artış.

İngiltere’deki bir çocuk bakım evindeki dört yerden birine yakın bir yerde bir yatırım şirketi yer alıyor; bu oran 2018’de altıda birdi. Analiz, 2023’te çocuk bakım evleri sektöründe hissesi olan 20’den fazla yatırım şirketini belirledi. Katar’dan ve Abu Dabi Emirliği’nden gelen devlet varlık fonları da bu girişime katılanlar arasında yer alıyor.

Analiz, Eğitim Bakanlığı’nın (DfE) “çocuk evleri pazarında vurgunculuğun tamamen kabul edilemez” açıklamasının ardından hükümet yetkililerinin yeni düzenlemeler hazırlamak için Ofsted ile birlikte çalıştığı sırada ortaya çıktı. Bazı belediye yetkilileri fiyat tavanı talep ediyor.

Sektör uzmanları, son yıllarda özellikle karmaşık ihtiyaçları olan gençlere yönelik çocuk bakımına yönelik artan talebin özel sermaye ve yatırım gruplarını sektöre çektiğini söyledi.

Konseyler on yılı aşkın bir süredir mali açıdan sıkıntı içinde olsalar da, yasal olarak devletin desteğine ihtiyaç duyduğu kabul edilen çocuklar için uygun uzman bakımı, eğitim ve barınma imkanları bulmakla yükümlüler. Bu durum yatırım grupları için güvenilir bir gelir sağlamış gibi görünüyor.

Yatırım şirketi katılımına sahip büyük gruplar arasında özel sermaye şirketi G Square Healthcare Private Equity tarafından kontrol edilen Keys Group bulunmaktadır. G Square, kayıtlı bakım evlerine olan ilgisini 2018’de 79’dan Mart 2023 itibarıyla 116’ya çıkardı.

Yakın zamanda yapılan bir analiz Keys GrubununHizmetleri arasında uzman bakım ve eğitim de bulunan şirketin geçen yıl tüm faaliyetlerinden vergi öncesi karı 27,7 milyon £ (gelirinin %22,4’ü) oldu. Ayrıca 128 milyon £ net maddi borcu vardı.

Abu Dabi Emirliği, Mubadala egemen servet fonu aracılığıyla Witherslack Grubunu satın alarak 2021 yılında pazara girdi. Witherslack’in yıllık vergi öncesi karı geçen yıl 39 milyon £ olduğu tahmin ediliyordu.

Bu, özel eğitim ihtiyaçlarının karşılanmasına odaklanan tüm faaliyetlerinde gelirinin %26,5’ine denk gelen bir marjı temsil ediyordu. Aynı analiz şirketin net maddi borcunun 284 milyon £ olduğunu ortaya çıkardı.

Katar Yatırım Otoritesi egemen servet fonunun da İngiliz çocuk bakım evi sektöründe küçük bir hissesi var ve Senad Grubunu kontrol ediyor.

geçmiş bülten tanıtımını atla

Bir diğer yatırımcı ise CareTech Holdings Ltd’nin bir yan kuruluşu olan ve yakın zamanda CareTech’in kurucu ortakları tarafından oluşturulan ve fon yöneticisi Three Hills Capital Partners’ın da dahil olduğu bir konsorsiyuma satılan Cambian Group’tur. GözlemciKayıtlı çocuk bakım evleriyle ilgili en son kamuya açık verilere dayanan araştırma, konsorsiyumun 888 yeri temsil eden 218 çocuk bakım evinin nihai sahibi olduğunu ortaya çıkardı.

Aynı zamanda uzmanlık eğitimi de veren Cambian Çocuk Bakımı, geçen yıl tüm faaliyetlerinden vergi öncesi 25 milyon £’dan fazla kar elde etti; bu da gelirinin yaklaşık %23’ü anlamına geliyor. Özel sermayedeki rakamlar, genellikle yüksek puan alan önemli ve son derece uzmanlaşmış hizmetler sağladıklarını söylüyor. Ofsted tarafından – ve konut yerleştirmeleri hizmetlerinin sadece küçük bir kısmıydı. Ayrıca Rekabet ve Piyasalar Kurumu’nun, devletin çocuk evleri sağlamanın daha ucuz olacağına dair hiçbir kanıt bulunmadığını belirten raporuna da dikkat çektiler.

Witherslack’in operasyonlarına aşina olan kaynaklar, öğrencilerin yaklaşık %88’inin yalnızca günlük eğitim yerleştirmelerinde bulunduğu, öncelikle özel eğitim ihtiyaçları sağlayıcısı olduğunu ve tüm kârın yeni okullar ve konut sağlanması için yeniden yatırıldığını söyledi.

CareTech yorum yapmak istemedi. Yayınlanmadan önce Three Hills Capital Partners, Keys Group, G Square ve Senad Group ile temasa geçildi.

Çocuk Hizmetleri Direktörleri Birliği (ADCS) başkanı John Pearce, üyelerinin “özel sermayenin çocukların yatılı bakım sistemine katılımının artması ve bunun evlerin maliyeti ve kalitesi üzerindeki zincirleme etkisi konusunda oldukça endişeli olduklarını” söyledi. ama her şeyden önce çocuklar üzerinde”.

çocukların sosyal bakımının bağımsız incelemesi Rekabet ve Piyasa Kurumu, çocuklara yönelik yerleştirme piyasasında vurgunculuk yapılmasına dikkat çekti” dedi. “Özel şirketlerin çocuklardan ve devlet hazinesinden önemli miktarda kâr elde edebilmesi yanlıştır, özellikle de giderek artan sayıda yerel otoritenin fiilen iflas ettiklerini veya iflasa yaklaştıklarını beyan etmeleri karşısında.

“ADCS, çocuklara yönelik hizmetlerde vurgunculuğu önleyen ve fiyatlandırma bantları ve tavanlarının getirilmesini önleyen acil yeni mevzuat çağrısını sürdürüyor.” Katharine Sacks-Jones, bölüm başkanı Bakımdaki çocuklar ve bakımdan ayrılanlar için hayır kurumu olun, ayrıca doğru özel hizmeti bulmanın çoğu zaman çocukları yüzlerce kilometre uzağa taşımak anlamına geldiği konusunda da uyardı. Yerel Yönetim Birliği’nin çocuklar ve gençler kurulu başkanı Louise Gittins, ev tedarikinde “karma piyasa”nın olumlu olabileceğini söyledi ve şunları ekledi: “Özel sermaye sağlayıcıları son derece yüksek kârlar elde ediyor ve endişe verici seviyelerde borç taşıyorlar. bakım altındaki çocukların yaşadığı evlerin istikrarını riske atıyor; bu, çocukların gelişmesi için çok önemli. Piyasanın denetlenmesi çağrısını sürdürüyoruz.”

Bir DfE sözcüsü şunları söyledi: “Çocuk evleri pazarında vurgunculuk kesinlikle kabul edilemez. Sektör genelinde mali şeffaflığı artırmak amacıyla yeni bir mali gözetim rejimi geliştirmek için Ofsted ve sektörle birlikte çalışıyoruz ve yerel yetkililerin çocuklar için yüksek kaliteli ve güvenli evlere daha fazla yerleşim oluşturmasını desteklemek amacıyla 259 milyon £ yatırım yapıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir