Kraliçe yavru fili beslerken Kral, 117 yaşında olduğu sanılan Kenyalı gaziye madalyaları verdi | İngiltere Haberleri

Kral Charles, kraliyet ziyaretinin ikinci gününde Kenya’da dünyanın hayatta kalan en yaşlı İkinci Dünya Savaşı gazilerinden birine bir dizi madalya takdim etti.

Hükümdar, Britanya adına Hitler rejimine karşı savaşan diğer eski askerlerin de askeri onurlarının değiştirildiği dokunaklı bir törenle eski onbaşı Samweli Mburia’ya beş madalya verdi.

Bay Mburia’nın 117 yaşında olduğu ve muhtemelen dünyanın en yaşlı adamlarından biri olduğu düşünülüyor.

Bay Mburia’nın uzun ömürlülüğü hakkında yorum yapan, Kral şöyle dedi: “Sanırım yabani bal ve çekirgelerle besleniyordun.”

Resim:
Kral Samweli Mburia’yı selamlıyor

Beş adet 2. Dünya Savaşı madalyası alan Samwel Mburia, Britanya Kralı Charles ve Kraliçe Camilla'nın 1 Kasım 2023'te Nairobi, Kenya'daki Kariokor İngiliz Milletler Topluluğu Savaşı mezarlıklarını ziyareti sırasında fotoğraflandı. REUTERS/Phil Noble

Bay Mburia, diğer birçok Kenyalı gibi, 1950’lerde Kenya’daki İngiliz yönetimine karşı çıkan ve daha sonra İngiliz yetkililer tarafından bastırılan sömürgecilik karşıtı bir hareket olan Mau Mau isyanı sırasında askeri onurlarından feragat etti.

İkinci Dünya Savaşı’nda müttefiklerin yanında savaşan Kenyalı askeri personel, o dönemde İngiliz işbirlikçisi olmakla suçlanma korkusuyla madalyalarını elinden aldı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Mau Mau isyanı neydi?

Bay Mburia’nın 54 yaşındaki kızı Idah Kagweni, babasının madalyalarının kaybolduğunu söyledi ve İngiliz yönetimini sona erdirme mücadelesinin şiddete dönüşmesiyle Kenya’nın eski ordusu arasındaki ruh halini anlattı.

“Mau Mau yüzünden o madalyalarla karşılaşmaktan korkuyorlardı. O dönemde bazıları madalyaları denize attılar ya da sakladılar ve nereye sakladıklarını bilmiyorlar.”

Kızı aracılığıyla konuşan gazi, “Kral’dan madalyalarımı aldığım için çok mutlu ve gururluyum” dedi.

Kral, Nairobi’deki İngiliz Milletler Topluluğu Savaş Mezarları Komisyonu mezarlığında düzenlenen sunum töreninde, “Umarım tüm doğru kişiler oradadır” diyerek Bay Mburia’ya teşekkür etti.

74 yaşındaki hükümdar, mezarları ziyaret ederken gevşek bir suni çime rastladı ancak kısa sürede dengesini sağladı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Kral kraliyet ziyareti sırasında tökezledi

Devamını oku:
‘İngiliz askeri tarafından öldürülen’ Kenyalı kadının yeğeni, King’e ziyaret sırasında harekete geçmesi çağrısında bulundu
Yeni Kraliyet Darphanesi paraları, Kral’ın doğaya ve yaban hayatına olan tutkusunu kutluyor

Kraliyet çifti ayrıca hayvan refahı ve çevre korumayı savunan Kenyalıları kutlayan hayvan barınaklarını ziyaret etmek için de zaman ayırdı.

Kraliçe Camilla 316 yetimi başarıyla büyüten Sheldrick Wildlife Trust’ın fil yetimhanesinde yavru bir file süt verirken fotoğraflandı.

Ayrıca başkentteki Brooke Donkey Sanctuary’de bir eşeğe yiyecek verirken görüldü.

Kraliçe Camilla, vakfın Kenya genelinde yaban hayatının ve korunan alanların korunması ve muhafaza edilmesi konusundaki çalışmaları hakkında bilgi almak için Nairobi Ulusal Parkı'ndaki Sheldrick Yaban Hayatı Vakfı Fil Yetimhanesi'ni ziyareti sırasında yavru bir file süt veriyor. Kenya'ya devlet ziyareti.  Resim tarihi: 1 Kasım 2023 Çarşamba. PA Fotoğrafı.  PA hikayesine bakın ROYAL Kenya.  Fotoğrafın kaynağı şöyle olmalıdır: Victoria Jones/PA Wire
Resim:
Kraliçe Camilla, Sheldrick Yaban Hayatı Vakfı Fil Yetimhanesinde

Kraliçe Camilla, 1 Kasım 2023'te Kenya'nın Nairobi kentindeki Brooke Eşek Barınağı'nı ziyareti sırasında bir eşeği besliyor. Atlara yardım eden yardım kuruluşu Brooke, risk altındaki eşekleri kurtarmak için Kenya Hayvanları Koruma ve Bakım Derneği (KSPCA) ile birlikte çalışıyor. ve onların refahını teşvik etmek.  BEN STANSALL/Havuz REUTERS aracılığıyla
Kral Charles ve Kraliçe Camilla, Nairobi, Kenya'nın eteklerindeki Sheldrick fil yetimhanesinde öksüz bir gergedanla etkileşime giriyor 1 Kasım 2023. REUTERS/Thomas Mukoya/Pool
Resim:
Kral ve Kraliçe, Sheldrick yetimhanesinde yetim bir gergedanla birlikte

Salı günü Kral “mazereti yok” dedi İngilizlerin, özellikle Mau Mau ayaklanması sırasında Kenyalılara karşı uyguladığı “iğrenç ve haksız şiddet eylemleri” nedeniyle.

Her iki tarafta da zulümler yapıldı, ancak Mau Mau isyancıları ciddi kötü muameleye maruz kaldı.

Doksan bin Kenyalı öldürüldü, işkence gördü ya da sakatlandı; birçoğu da gözaltı kamplarında tutuldu.

Ziyareti öncesinde, Kral’ın resmi bir özür dilemesi yönünde yeni çağrılar yapılmıştı Kenya İnsan Hakları Komisyonu’ndan “kamuoyundan açık bir özür” talep edenlerden ve yakınları tacize uğrayanlardan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir