Kovid ve kemer sıkma politikalarının İngiltere’deki çocuklar üzerindeki yıkıcı etkisi | Çocuklar

Çocuk Hizmetleri Direktörleri Derneği, İngiltere’de kemer sıkma politikalarının, yoksulluğun ve salgının mirasının gençler üzerindeki derin etkilerini ele almak için çocukluk için geniş kapsamlı bir ulusal plana ihtiyaç duyulduğunu söylüyor.

Çocuk ruh sağlığından erken yaş desteğine kadar birbiriyle örtüşen birçok hizmete yatırım ve reform yapılmasının, yaşamları dönüştürmek, genişleyen sosyal eşitsizliklerle mücadele etmek ve Birleşik Krallık’ın gelecekteki refahını güvence altına almak için gerekli olduğu belirtiliyor.

Kemer sıkma politikaları ve salgının dört temel politika alanında çocukluk üzerinde nasıl bir etkisi oldu?

Çocuk yoksulluğu

Birleşik Krallık’ta yaklaşık 4,2 milyon çocuk göreceli yoksulluk içindeyken, yoksulluk veya aşırı yoksulluk yaşayan (ailelerinin onları giydirmeye, temizlemeye veya sıcak tutmaya gücü yetmediği anlamına gelen) gençlerin sayısı son üç yılda üç katına çıktı.

Yoksulluk grafiği

Artan maddi sıkıntının birçok etkisi var; uygun kıyafetleri olmayan veya kardeşleriyle aynı yatağı paylaşmak zorunda kalan çocuklar. Ancak bu aynı zamanda dışlanma, aile gezilerini, tatilleri, okul gezilerini ve sosyal izolasyonu kaçırma anlamına da geliyor.

Yüzlerce çocuk merkezi, gençlik kulübü, kütüphane, park ve eğlence tesisleri de dahil olmak üzere yerel kamu tesislerinin belediye tarafından kesilmesi nedeniyle yaşam şansları ve fırsatları da azaldı.

Okullar ve ilk yıllar

Okul çağına gelen ve hala bebek bezi takan ve çatal-bıçak kullanamayan sözde “Covid bebekleri” ile ilgili açıklamalar, karantinanın erken yaş gelişimi üzerindeki etkisine ve ayrıca erken yaş hizmetlerinin azalan erişilebilirliğine odaklandı.

Daha büyük çocuklar aynı zamanda pandemik karantina ve kesintilerin mirasıyla, okula devamlılığın azalmasıyla, kötüleşen sınıf davranışlarıyla ve okullarla ebeveynler arasındaki sosyal sözleşmenin Kovid sonrası bozulmasıyla bağlantılı artan dışlamalarla da uğraşıyor.

Rekor sayıda devlet okulu öğrencisi ücretsiz okul yemeği alma hakkına sahip; bunların %23,8’i, yani 2 milyondan fazla öğrenci ve 900.000’den fazla çocuk da yoksulluk içinde. kaçırmak kısıtlayıcı uygunluk kriterleri nedeniyle. Zengin ve fakir öğrenciler arasındaki akademik başarı farkı giderek açılıyor.

Yıllar süren finansman kesintilerinin ardından okullara yapılan yatırım enflasyon nedeniyle sekteye uğradı ve okul sermayesi yatırımı rekor düzeyde düşük bir seviyede. 230’dan fazla okul “çökmekte olan beton” krizi nedeniyle aksamayla karşı karşıya. Özel eğitim ihtiyaçları ve engellilik (Gönderme) hizmetleri artan talebi karşılamakta zorlanıyor.

okul devamsızlık oranları grafiği

Sağlık

Tıp Bilimleri Akademisi’nin bu ayın başlarında yayınladığı bir rapora göre, Birleşik Krallık’taki çocukların obeziteden diş çürümesine ve akıl hastalıklarına kadar önlenebilir sağlık sorunlarıyla “sıkıntılı” olduğu ve gelecekleri için kasvetli bir tablo oluşturduğu sonucuna varıldı.

Rekor sayıda genç akıl sağlığı sorunları için yardım arıyor; 2022’de İngiltere’de 1,4 milyon genç kaygı, depresyon, yeme bozuklukları ve diğer psikolojik sorunların tedavisi için çocuk ve ergen ruh sağlığı hizmetlerine başvurdu.

Ruh sağlığı yönlendirmelerinin grafiği

Bu krizin nedenleri çeşitli şekillerde sosyal izolasyona bağlı Kovid ile ilgili kaygı, sosyal medya kullanımının tetiklediği depresyon ve olumsuzluk duyguları ve okuldaki akademik baskıların getirdiği sıkıntı ile bağlantılıdır.

Fiziksel sağlık da bir sorun: İngiltere’de beş çocuktan ikisi ilkokulu aşırı kilolu bırakıyor, bu da onları daha sonraki yaşamlarında diyabet, kalp hastalığı ve diğer ciddi sağlık sorunları riskiyle karşı karşıya bırakıyor.

Çocuk koruma

2023 yılında 83.840 çocuk bakıldı2010’da 64.460 olan bu sayı, yoksulluk ve aile desteği gibi önleyici hizmetlerde kesintiler nedeniyle bakıma alınan gençlerin sayısında istikrarlı bir artışı yansıtıyor.

Giderek artan sayıda duygusal açıdan sorunlu çocuk bakıma alınıyor çünkü NHS akıl sağlığı hizmetleri için uzun süre bekledikleri sırada durumları, ebeveynlerinin artık onların davranışlarıyla baş edemeyeceği noktaya kadar kötüleşiyor.

Devlet tarafından bakılan çocuk sayısı grafiği

Suç çeteleri tarafından “ilçe sınırları”nın sömürülmesi ve artan evsizlik gibi faktörler nedeniyle gençler artık bakılan çocuklar arasında en hızlı büyüyen gruptur. Sosyal hizmet patronları, 18 yaşın altındakilerin uygunsuz görüntülerinin paylaşılmasından tımarlanmaya kadar çocuklara yönelik çevrimiçi istismarın, çocuk koruma çalışmalarının giderek artan bir özelliği olduğunu söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir