Konseylerin 4 milyar £’luk fon açığını kapatmak ve iflası önlemek için ‘yolu tükeniyor’ | Siyaset Haberleri

İngiltere’deki konseylerin finansmanı söz konusu olduğunda “yolları tükeniyor” ve neredeyse yarısı gelecek yıl bütçelerini dengeleyip dengeleyemeyeceklerini bilmediklerini söylüyor.

İl Konseyleri Ağı (CCN), İngiltere’deki 41 ilçe ve üniter otoritenin önümüzdeki üç yıl içinde 4 milyar sterlinlik bir bütçe açığıyla ilgilendiğini ve bunu yalnızca kesintilerle savuşturamayacaklarını söyledi.

CCN’nin başkan yardımcısı Barry Lewis, boşluğu doldurmak için gereken kesintilerin ölçeğinin “on yıl süren sürekli kesintilerden” sonra “kesinlikle sürdürülemez” olduğunu söyledi.

COVID soruşturması devam ederken Sky News Politika Merkezini takip edin

Bu yıl konseyler, 1 milyar £’dan fazla kesinti yapılmasına rağmen toplam bütçe açığının 603 milyon £ olacağını öngörüyor ve yaklaşık %10’u bütçelerini dengeleyip dengeleyemeyeceklerinden emin olmadıklarını belirtiyor.

Bu rakam gelecek yıl için 10’da 4’e yükselirken, konseylerin 600 milyon £’dan fazla harcama yapması bekleniyor ve oran 2025/26’ya kadar yeniden 10’da 6’ya çıkacak.

Birmingham, Woking, Northumberland ve Slough’un da aralarında bulunduğu bir dizi konseyden sonra geldi. Bölüm 114 bildirimleri yayınlandı – etkili bir şekilde iflas ilan eden.

Bay Lewis, bütçe sorunlarının ana nedeninin çocukların sosyal bakımında artan maliyetler olduğunu ve tahmin edilen fazla harcamaların yaklaşık %50’sini oluşturduğunu ekledi ve bu ayki Sonbahar Açıklamasında şansölyeden daha fazla yardım çağrısında bulundu.

Kendisi şunları söyledi: “Pandemi sonrasında bakıma muhtaç savunmasız çocukların sayısı dramatik bir şekilde arttı. şişirme ve yasal bakım yerleştirmelerindeki bozuk hizmet sağlayıcı pazarı, belediyelerin giderek artan ücretler ödemekten başka seçeneği olmadığı anlamına geliyor.”

Bay Lewis şunları ekledi: “Geçen yıl şansölye, yetişkinlerin sosyal bakımı için çok ihtiyaç duyulan ek kaynaklarla devreye girdi. Şimdi aynı önceliğin savunmasız çocuklara verilmesine, bu yıl ve gelecek yıl acil durum fonu sağlanmasına ihtiyacımız var.”

Devamını oku:
Konseyinizin ne kadar harcadığını görün
Belediyeler neden daha az harcamak zorunda kalıyor?

CCN raporuna dahil olan konseyler 26,9 milyon kişiyi, yani nüfusun kabaca %48’ini kapsıyor ve bunların bir kısmı hali hazırda mali durumla ilgili endişelerini dile getiriyor.

Eylül ayında Derbyshire İl Meclisi, harcamanın 46 milyon £ kadar fazla olmasını beklediğini açıkladı ve bunu önlemek için kesintiler yapmayı kabul etti.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:30

Birmingham Kent Konseyi ‘iflas etti’

Shropshire 37,6 milyon sterlinlik bir fazla harcamayla karşı karşıya olduğunu söylerken, Suffolk 22 milyon sterlin ve Hertfordshire 16,4 milyon sterlin bildirdi.

Genel olarak, önümüzdeki üç yıl içinde 2 milyar £ değerinde kesinti yapılması bekleniyor, ancak hala aynı miktarın biraz altında bir fark olması bekleniyor.

Bay Lewis şunları söyledi: “Birmingham’ın son mali zorlukları ve Bölüm 114’ün çıkarılması, şüphesiz konseyin performansı ve yönetimi nedeniyle daha da kötüleşti.

“Fakat şimdi harekete geçmezsek, bu analiz diğer iyi yönetilen konseylerin iflası önlemek için çarelerinin tükendiğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir