Kolombiya, uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın evcil hayvanlarından gelen su aygırlarını kısırlaştırmaya başladı | Dünya Haberleri

Kolombiya, uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın 1980’li yıllarda ülkeye yasa dışı yollardan getirdiği hayvanların soyundan gelen su aygırlarını kısırlaştırmaya başladı.

Suaygırları, Escobar’ın malikanesinden yakındaki nehirlere yayıldı ve orada geliştiler.

Şu anda bunların 100’den fazlası var ve bu da hükümetin nüfusu kontrol etme planını harekete geçiriyor.

Çevre yetkilileri, iki erkek su aygırının ve bir dişinin cerrahi olarak kısırlaştırıldığını söyledi.

Hükümet yılda 40 su aygırını kısırlaştırmayı, diğerlerini farklı ülkelere nakletmeyi ve bazı hayvanlara ötenazi yapmayı planlıyor.

Suaygırlarının Kolombiya’da doğal yırtıcıları yok ve ekosistemi bozabilecek istilacı bir tür olduğu ilan edildi.

Plandan sorumlu çevre ofisi şefi David Echeverry Lopez, bölgesel, saldırgan 3 tonluk hayvanları tespit edip yakalamanın karmaşık olması nedeniyle kısırlaştırmanın zaman aldığını söyledi.

Yağışların fazla olması işleri daha da zorlaştırdı.

Daha fazla ot, “yemek stoklarının fazla olduğu anlamına geliyor, dolayısıyla onları yakalamak için onları tuzağa düşürmek daha da karmaşık hale geliyor” dedi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Radyo sunucusu timsahların istila ettiği sularda kayboldu
Kayıp adamın cesedi köpeğiyle birlikte canlı olarak yanında bulundu

1980’lerde bir grup su aygırı, Escobar’ın 1993’teki ölümünden sonra turistik bir cazibe merkezi haline gelen özel hayvanat bahçesi Hacienda Napoles’e getirildi.

Hayvanların çoğu nehirlerde özgürce yaşıyor ve kontrolsüz bir şekilde ürüyor. Hükümet, Kolombiya’da 169 su aygırının bulunduğunu ve herhangi bir önlem alınmazsa 2035 yılına kadar bu sayının 1000’e çıkabileceğini tahmin ediyor.

Plan ilk açıklandığında çevre bakanlığı, her bir kısırlaştırmanın maliyetinin yaklaşık 9.800 dolar olduğunu ve hipopotam için anesteziye karşı alerjik reaksiyonlar veya ölüm gibi risklerin yanı sıra ilgili hayvan sağlığı personeli için tehlikeler içerdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir