Kıyamet Saati nedir ve nasıl çalışır? | Dünya Haberleri

Kıyamet Saati, küresel bir felakete şimdiye kadarki en yakın saat olan 2023 gece yarısına 10 saniye yaklaştıktan sonra Salı günü gözden geçirilecek.

Ama, bu tam olarak ne demek oluyor?

İnsanlığın karşı karşıya olduğu tehlikelere dair bir metafor olan saat, insanların dünyayı yok etmeye ne kadar yakın olduğuna dair algılara göre güncelleniyor; gece yarısı bu noktayı simgeliyor.

Geri sayım, Atom Bilimcileri Bülteni’ndeki uzmanlar tarafından kabul ediliyor.

Geçen yıl saat ileri alındı “Savaşın artan tehlikeleri” nedeniyle Ukrayna“. 2020’den bu yana ilk kez zaman değişti.

Uzmanlar, nükleer tehditteki artışın, siyasi gerilimlerin, iklim değişikliğinin ve hastalıkların 2023’ü “benzeri görülmemiş bir tehlike dönemi” haline getirdiğini söyledi.

Kıyamet Saati nedir ve nasıl ayarlanır?

Saatin yaratıcıları Atom Bilimcileri Bülteni, girişimi ilk olarak 1940’larda nükleer savaş tehdidine yanıt olarak başlattı.

İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda ABD’nin Hiroşima ve Nagazaki’ye atom bombası atmasının ardından Bülten üyeleri, insanlığın varlığına yönelik nükleer tehdidin boyutunu kamuoyunun anlamasına yardımcı olma ihtiyacını gördüler.

Bugüne kadar Bülten’in nükleer ve iklim uzmanlarından oluşan bilim ve güvenlik kurulu saati belirliyordu. Kurul bunu, görevi Bulletin editörü ve silahsızlanma kampanyacısı Eugene Rabinowitch’ten devraldığı 1973’ten beri yapıyor.

Kuruldaki uzmanların, akademik meslektaşların ve Bülten’in sponsorlarının (aralarında 13 Nobel ödülü sahibi kişinin de bulunduğu) dünyanın karşı karşıya olduğu tehditleri nasıl okuduklarına bağlı olarak saat gece yarısına yaklaşıyor veya uzaklaşıyor.

Devamını oku:
Ukrayna savaşı şiddetlendikçe Kıyamet Saati gece yarısına yaklaşıyor
Kıyamet saati gece yarısına 100 saniye kala vuruyor
Kıyametten sağ çıkmak için nereye gitmeniz gerekir?

Bilim insanları ne dedi?

Saatin 2023 güncellemesi, ortaya çıkışından bu yana yapılan en korkunç güncellemeydi.

Güncellemeyi açıklayan kurul şunları söyledi: “Rusya’nın nükleer silah kullanmaya yönelik ince örtülü tehditleri, dünyaya çatışmanın kazara, kasıtlı olarak veya yanlış hesaplama yoluyla tırmanmasının korkunç bir risk olduğunu hatırlatıyor.

“Çatışmanın herhangi birinin kontrolünden çıkması ihtimali hâlâ yüksek.”

Bilim insanları, savaşın “nükleer silah kullanımı riskini artırdığını, biyolojik ve kimyasal silah kullanımı ihtimalini artırdığını, dünyanın iklim değişikliğine tepkisini sekteye uğrattığını ve diğer küresel kaygılarla başa çıkma yönündeki uluslararası çabaları engellediğini” söyledi.

Resim:
Rusya-Ukrayna savaşı kıyamet saatini gece yarısına yaklaştırdı

Bültendeki uyarı şöyle devam ediyordu: “Ukrayna topraklarının işgali ve ilhakı, diğerlerini daha önceki anlayışlara meydan okuyan ve istikrarı tehdit eden eylemlerde bulunma konusunda cesaretlendirebilecek şekilde uluslararası normları da ihlal etmiştir.

“Eşi benzeri görülmemiş bir küresel tehlikenin yaşandığı bu dönemde, ortak eylem gereklidir ve her saniye önemlidir.”

Kıyamet Saati’nin tarihi

1947’de ilk başladığında saat gece yarısına yedi dakikaya ayarlıydı.

Sanatçı Martyl Langsdorf saat fikrini ortaya attı ve zamanı, nükleer çatışmanın tehlikelerini simgeleyecek şekilde Bülten’in ön kapağına yerleştirdi.

O zamandan bu yana, siyasi, nükleer ve iklim değişiklikleri yıllar içinde devam ettikçe, uzmanların zamanı yukarı ve aşağı doğru revize etmesiyle (çoğunlukla gece yarısına yakın ve bunun tam bir felaket metaforu) hızlanıyor.

Ancak daha güven verici yıllar da oldu. 1995 yılında saat gece yarısına 14 dakika kalmıştı, bu da tarihindeki en güvenli ölçümdü.

Ve bazı yıllarda Paris iklim anlaşması gibi “olumlu adımlar” da yaşandı.

Ancak 1998’den bu yana saatin akrep ve yelkovanı gece yarısına 10 dakikadan az kaldı.

2020’de bilim insanları, COVID-19’un patlak vermesinden sonra saatin ibrelerini gece yarısına 100 saniye ileri aldı.

Salı günü saatin yeni saati Washington DC’den İngiltere saatiyle 15:00’te duyurulacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir