King’in konuşmasının, süresi dolan Başbakan’a oy kazandıracak pek bir etkisi yok | Kral’ın konuşması

Rishi Sunak’ın ülkeyi yönetme konusunda halkı Keir Starmer’dan daha iyi bir seçenek olduğuna ikna etmesi için fazla vakti yok.

Başbakan anketlerde kötü bir şekilde geriden geliyor ve çaresizce İşçi Partisi’nin desteklemeyeceği popüler politikalar ya da siyasi anlamda “bölücü çizgiler” arıyor.

Ancak kralın konuşmasında, kendisini İşçi Partisi’ne karşı seçmenlerin safında yer alacak pek çok büyük fikri ortaya çıkarmayı başaramadı.

Starmer’dan farklılaşmak için en büyük umudu suç ve enerjiye ilişkin yeni yasalardır. Petrol ve gaz konusunda, Kuzey Denizi kaynaklarının daha fazla sömürülmesini teşvik eden bir yasa tasarısı var; İşçi Partisi ise fosil yakıtlar için yeni lisansların durdurulmasını istiyor.

Kanun ve düzen konusunda, cezaları sertleştiren bir dizi yeni politika ve bıçaklı suçlarla mücadeleye yönelik tedbirler var. Ancak İşçi Partisi’nin, suç konusunda yumuşak görünme korkusuyla bu tedbirlerin çoğuna karşı çıkma tuzağına düşmeyi reddetme ihtimali oldukça yüksek.

Sunak’ın danışmanları Muhafazakar Parti’nin suç oranları konusunda güçlü bir sicile sahip olduğuna inanıyor ancak İşçi Partisi, krizdeki bir mahkeme sistemi, çökmekte olan ve aşırı kalabalık hapishaneler ve hırsızlık gibi suçlara karşı polisin tepkisizliğinin altını çizerek farklı görüşte.

Teklif edilen 20’den fazla yasa tasarısı ile, diğer mevzuat parçalarının çoğu parlamentonun son oturumundan aktarılıyor veya konseylerin belirli ülkelerden gelen malları siyasi gerekçelerle boykot etmesinin yasaklanması gibi nispeten özel konularla ilgileniyor.

Kral’ın konuşmasında Charles, İngiltere’nin ‘önemli uzun vadeli zorluklarla’ karşı karşıya olduğunu söyledi – video

Yasama programıyla ilgili belki de en anlamlı şey, seçmenlerin en çok önemsediği bazı konulara çok az ilgi gösterilmesidir: sigara yasağının ötesinde NHS’ye yardımcı olacak önlemlerin bulunmaması, eğitim konusunda somut bir şey yok, sigara yasağı konusunda somut bir şey yok, sigara yasağı konusunda çok az şey var. Uzun süredir ertelenen bir hayvan refahı yasa tasarısı dışında, istihdam haklarında herhangi bir iyileştirme ya da yaşam maliyeti krizine yönelik herhangi bir doğrudan önlem dışında çevreyle ilgili herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

Konuşmanın insanların yaşamları üzerinde anlamlı bir etkisi olan değişiklik teklifine en çok yaklaştığı nokta, Michael Gove’un konut piyasasını iyileştirmek için tasarlanan kiracı reformu ve özel kira reformu yasa tasarıları.

geçmiş bülten tanıtımını atla

İşçi Partisi, kralın konuşmasına verdiği yanıtta, Sunak’ın “kayıp nesil” çocuklarını riske attığını, her dört çocuktan birinin düzenli olarak okulu kaçırmasının beklendiğini söyleyecek ve onlara yönelik akıl sağlığı hizmetlerinin eksikliğini vurgulayacak.

Seçim yaklaşırken sıradan seçmenlere cazip bir teklif sunulmaması, Sunak’ın en büyük zayıflığı olma riskiyle karşı karşıya kalıyor ve kendisinin bir “değişim” adayı olduğunu iddia etme çabasının önünde engel oluşturuyor.

Muhafazakar parti konferansındaki politikalarının tüketici açısından geniş bir çekiciliği yoktu – sigara içme yasağı, gelecekteki A seviyesi değişiklikler ve HS2’nin hurdaya çıkarılması – Sunak’ın dar konularla meşguliyetinin desteği geri kazanmak için kaçırılmış bir fırsat yarattığı konusunda arka planda homurdanmaya yol açtı.

Başbakan’ın bir sonraki etki yaratma şansı, görev değişikliği ve önümüzdeki haftalarda yapılacak sonbahar açıklaması olacak. Muhafazakar milletvekilleri vergi indirimlerinin veya enflasyonun etkileriyle mücadele eden insanlara yardımcı olacak diğer seçmen dostu önlemlerin sinyalini almayı umuyorlar.

Büyük yeni politikalar olmadan, seçmenlerin yönünü değiştirmek için çok az şey yapıldığından ve Muhafazakar Parti’nin geçmişte olduğu gibi ekonomik açıdan güvenli bir çift ve yetkin bir hükümet olduğu iddialarına dayanarak seçime giremeyeceğinden korkacaklar. Liz Truss ve Boris Johnson bu itibarı yok ettiğinde.

Her ne kadar başbakan tasarılarının çoğunun büyümeyi desteklemeyi amaçladığını iddia etse de, kralın konuşma yasa tasarılarından hiçbiri Sunak’ın ana öncelikleriyle (küçük teknelerin durdurulması, bekleme listelerinin kısaltılması, enflasyonun düşürülmesi, ekonominin iyileştirilmesi ve borçların azaltılması) özellikle alakalı değil .

Bütün bunlar, Sunak’ın, uzun vadeli kararlar alma sloganı dışında, hükümetinin gelecek yıl nereye gideceği konusunda kapsayıcı bir anlatıdan yoksun olduğu hissine yol açıyor. Partideki sinirlerin bugünkü konuşmayla yatışması pek mümkün görünmüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir