Kıdemli doktorların grevi hükümetin yeni maaş teklifi sonrasında sona erebilir | Siyaset Haberleri

NHS danışmanlarına, İngiltere’de uzun süredir devam eden grev eylemini sona erdirebilecek yeni bir maaş teklifinde bulunuldu.

İngiliz Tabipler Birliği (BMA), kıdemli doktorların çoğunun bu mali yıl için halihazırda verilen yüzde 6’lık yıllık maaş artışına ek olarak yüzde 4,95 oranında ekstra “ücret yatırımı” alacağını söyledi.

Politika Canlı: Sadiq Khan, COVID soruşturmasına ‘karanlıkta tutulduğunu’ söyledi

Teklif aynı zamanda maaş skalası yapısında değişiklik yapılmasını ve doktorların maaşlarına ilişkin tavsiyelerde bulunan maaş inceleme organında reform yapılması taahhüdünü de içeriyor.

Bu atılım bakanlar ve sağlık liderleri tarafından memnuniyetle karşılandı; ancak Kraliyet Hemşirelik Koleji (RCN), hükümetin NHS’nin en yüksek gelirli çalışanlarının ücretlerinde reform yapma isteğini bulmasının “dehşete düştüğünü” söyledi. Kamu sektöründeki en düşük maaş artışı”

BMA şimdi teklifi üyelerine oylamaya sunacak ve değişiklikler kabul edilirse Nisan 2024’ten itibaren geriye dönük olarak ödenecek, ancak teklif Ocak ayına geri alınacak.

BMA danışmanlar komitesi başkanı Dr. Vishal Sharma şunları söyledi: “Bir ay süren yoğun görüşmelerin ve asla yapmak istemediğimiz altı aydan uzun süren grev eyleminin ardından, artık üyelere sunabileceğimiz bir teklifimizin olmasından memnuniyet duyuyoruz.

“Aylar önce müzakere çağrısında bulunduğumuzda hükümeti bu noktaya getirmek için danışmanların endüstriyel eyleme geçmesine ihtiyaç duyması büyük bir utanç.”

Maaş inceleme sürecinde reform yapma taahhüdünün “anlaşmazlığımız boyunca mesleğin önemli bir talebi olduğunu” söyledi.

Şunları ekledi: “Yalnızca bu sürecin bağımsızlığını yeniden tesis ederek, önümüzdeki yıllarda danışman maaşlarını yeniden sağlamayı ümit edebiliriz.”

Anlaşma, yeni sağlık bakanı Victoria Atkins’in görevi Steve Barclay’den devralmasından sadece iki hafta sonra gerçekleşti.

Kabul edilmesi halinde teklifin “bekleme listelerini azaltacağını ve hastalara en yüksek kalitede bakımı sunacağını” söyledi.

Bir milyondan fazla randevu Hem danışmanların hem de asistan doktorların grev eylemi sonucunda hükümetin verdiği sözü tehlikeye atarak yeniden planlanmak zorunda kaldık artan NHS bekleme listelerini alt üst etmek için.

Geçtiğimiz yıl çok sayıda iş bırakma olayına karışan asistan doktorlarla hâlâ bir anlaşmaya varılamadı.

Asistan doktorlar için maaş teklifi olasılığı sorulduğunda Bayan Atkins, “onlarla görüşmelere son derece açık” olduğunu söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:07

Yeni bir ankete göre halkın neredeyse yarısı devam eden doktor grevinden hükümeti sorumlu tutuyor.

Danışman maaşına yapılan ekstra %4,95’lik yatırımın nasıl finanse edileceği belli değil.

Ancak BMA, Yerel Klinik Mükemmellik Ödülleri olarak bilinen, danışmanların temel ücrete ilave alabilecekleri bir ikramiye programını sona erdirmeyi kabul ettiği için maliyetin %1,5’inin geri dönüştürülmüş finansman olduğunu söyledi.

Devamını oku:
Ankete göre halkın neredeyse yarısı doktorların endüstriyel eylemi nedeniyle hükümeti suçluyor

BMA ayrıca, doktorlara grevler sırasında sigorta da dahil olmak üzere sözleşmesiz işler için ne kadar ücret almaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunan ücret listesinin kullanımına son vermeyi de kabul etti. Hükümet, bunun endüstriyel eylem sırasında vardiya kapağı bulma maliyetini artırdığını söyledi.

Maaş artışının yanı sıra, doktorların yapısı da yeniden düzenlenecek ve böylece maaş kademeleri azaltılacak.

Bu, danışmanların maaş skalasının en üst noktasına mevcut programa göre beş yıl daha erken ulaşacakları ve bir danışmanın başlangıç ​​maaşının yanı sıra en üst maaşta da artış olacağı anlamına geliyor.

Değişiklik, danışmanların alt grupta daha az zaman harcamasını ve daha yüksek ücret düzeylerine daha hızlı çıkmasını sağlamak için tasarlandı; bu hareketin NHS’deki cinsiyete dayalı ücret sorunlarına çözüm getirmesi umut ediliyor.

Başbakan Rishi Sunak bunu danışmanlar ve hastalar için “adil bir anlaşma” olarak nitelendirdi ve bunun “enflasyonu düşük tutacağını” iddia etti.

Geçen yıl, NHS genelinde grev eylemlerine tanık olundu; bakanlar, hemşirelik ve ambulans personeli gibi kişilerin çift haneli ücret artışları yönündeki taleplerini defalarca reddetti. Enflasyonu kötüleştireceğini iddia ediyor.

RCN Baş Hemşire Profesörü Nicola Ranger, sendikasının maaş skalasında daha hızlı ilerleme için “yıllardır kampanya yürüttüğünü” ancak bunun bu yılın başında yapılan anlaşmaya dahil olmadığını söyledi. hemşireler ve diğer binlerce sağlık çalışanı için.

Şöyle söyledi: “Hemşirelik personelinin benzeri görülmemiş bir grev kararı almasının üzerinden neredeyse 12 ay geçmesine rağmen maaş anlaşmazlığımızın çözülmemiş olması ve hükümetin mesleğimize yeterince değer vermeye devam etmesi çok üzücü.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir