Kia’dan şikayetçi olduk ama üzerinden iki yıl geçmesine rağmen hala karar bekliyoruz | Tüketici Hakları

İki yılı aşkın bir süre önce, Kia ile arabamla ilgili nispeten küçük bir anlaşmazlık nedeniyle Motor Ombudsman’a (MO) şikayette bulundum. Kia, garantisi kapsamında dört alaşım jantın tamamının onarılması talebimi reddetmişti.

Ombudsman’ın önerisi üzerine sorunla ilgili bir rapor hazırladım. Sonuç şikayetimi destekledi ve bunu MO’ya ilettim. Ancak aradan iki yıl geçti ve bir türlü sonuca ulaşamıyorum.

MO artık ilerlemesine ilişkin sorulara yanıt vermiyor. Kia, “sorunun ombudsmanda olduğunu” söylediği için yorum yapmayacak.

MO’nun incelemelerine baktığımda pek çok kişinin benim durumumda olduğu görülüyor ve yanıt alınamıyor. Ombudsmanı nasıl şikayet edersiniz?? Lütfen yardım et.
E-postayla MM

Bir süredir bu işi yaptıktan sonra, istemeyerek de olsa tüketici alanını işgal eden büyük ombudsmanlık hizmetlerinin amacına uygun olmadığı sonucuna vardım. Tüm sistemin radikal bir revizyona ihtiyacı var.

Mali Ombudsman’ın iktidara gelmesi için iki yıl beklemek alışılmadık bir durum değil. Enerji tedarikçileri genellikle enerji ombudsmanının kararlarını göz ardı edecek ve bunu yaparken herhangi bir görünür yaptırımla karşılaşmayacaklardır. Ve bu mektubun da gösterdiği gibi, MO’da da her şey yolunda değil.

Alaşım jantlarla ilgili nispeten önemsiz bir anlaşmazlığın karara bağlanması için iki yıl beklemek gülünç. Trustpilot’taki incelemeler, posterlerin yarısından fazlasının çok mutsuz olduğu, yalnız olmadığınızı gösteriyor. Diğer birçok şikayetçi ise kararın çok uzun süre beklendiğini bildiriyor.

MO’ya davanızı sordum ve en azından harekete geçti. Dava artık bir ombudsmana devredildi ve sonucu yıl sonundan önce almayı bekleyebilirsiniz.

MO’nun anlaşmazlık çözümü başkanı Colin Bull, yaşam maliyeti krizinin son iki yılda rekor sayıda vakaya yol açtığını söylüyor.

“Nihai karar aşamasındaki davalarla ilgili gecikmelerin farkında olsak da, bir sonuç elde etmek için gereken süreyi kısaltmak için çok çalışıyoruz ve bu durum her geçen ay gelişiyor. Yüksek hizmet standardımızı korumak için kuruluşumuz genelinde bir dizi işe alım kampanyası gerçekleştirdik” diyor.

Durumlarından emin olanlar için, küçük talepler prosedürü muhtemelen çok daha hızlı bir çözüm sağlayacaktır.

Tüketici Şampiyonları gelen kutusu, kalacakları otellerden gönderilen mesajların farkına varan insanlardan gelen e-postalar nedeniyle son iki haftadır çok sıcak çalışıyor. Mesajın, yeniden giriş yapmadıkları takdirde rezervasyonlarının iptal edileceğine dair uyarı olduğu gerçeği Kart bilgilerinin Booking.com uygulamasında görünmesi, bilgilerin gerçek gibi görünmesini sağlıyor ve normalde dolandırıcılık konusunda bilgili insanların dikkatini çeken de bu. Okuyucuları bir kez daha dikkatli olmaları konusunda uyarıyoruz çünkü çok fazla kişinin dikkatini çekiyor.

Bu arada, demiryolu şirketleri ve hizmet sağlayıcıları için çalışanlar için bile iyi niyet mevsimi olduğundan, sizin için iki olumlu hikayem var.

İlki nereden SC Telekom şirketi Plusnet’i övmek için yazan Leeds’ten. Şöyle yazdı: “Kız kardeşim beklenmedik bir şekilde evsiz kaldı ve geniş bant için imzaladığı iki yıllık sözleşme konusunda çok endişeliydi. Kısa bir telefon görüşmesinde Plusnet, yeni bir ev bulmasına kadar geçen süre boyunca sözleşmesini duraklattı ve paketi almaya hazır olduğunda paketine ücretsiz yükseltme teklifinde bulundu.”

İkincisi ise PS Bristol Temple Meads’te mahsur kaldığında koz olarak ortaya çıkan demiryolu operatörü GWR’yi övmek için yazan Dorchester’dan. “4 Kasım’da torunumuzu üniversitede ziyaret ettikten sonra Cardiff’ten seyahat ederken, Dorchester West’e giden trenimin, sonraki tüm trenler gibi iptal edildiği bana bildirildi. Akşam saat 20.00’de platformda mahsur kaldığımda bir personelden yardım istedim. Birkaç dakika aradıktan sonra beni dışarı, avluya çıkardı, bir taksi çevirdi ve şoförden beni hiçbir ücret ödemeden 60 mil, bir buçuk saatlik bir yolculuk olan Dorchester’a götürmesini istedi: Eve evimden daha erken vardım. beklenen varış zamanı!”

Mektupları memnuniyetle karşılıyoruz ancak bireysel olarak cevap veremiyoruz. Bize Consumer.champions@theguardian.com adresinden e-posta gönderin veya Consumer Champions, Money, the Guardian, 90 York Way, Londra N1 9GU adresine yazın. Lütfen gündüz telefon numarasını ekleyin. Tüm mektupların gönderilmesi ve yayınlanması şart ve koşullarımıza tabidir:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir