Kelvin Kiptum: Sporcunun babası, ölümünden günler önce maraton koşucusunu aramak için ‘kimliği belirsiz dört kişinin’ geldiğini söyledi | Dünya Haberleri

Dünya maraton rekortmeni Kelvin Kiptum’un babası, Kenya hükümetine oğlunun ölümünü soruşturma çağrısında bulundu ve dört kişinin, ölmeden günler önce sporcuyu “aramaya” geldiğini söyledi.

24 yaşındaki gencin ölümüGeçen yıl Londra Maratonunu kazananın kim olduğu Pazar günü Kenya’nın eski başbakanı Raila Odinga tarafından açıklandı.

Sporcunun antrenörü Gervais Hakizimana da, ikilinin seyahat ettiği bir arabanın Kenya’nın batısındaki iki kasaba arasındaki yola çarpması sonucu hayatını kaybetti.

Tek oğlunun ölümünden harap olan Kiptum’un babası Samson Cheruiyot, ölümcül çarpışmadan günler önce bilinmeyen kişilerin oğlunu aradığını söyleyerek hükümete soruşturma yürütmesi için çağrıda bulundu.

Resim:
Kiptum’un içinde bulunduğu aracın enkazı. Resim: Reuters

Kenyalı haber kuruluşu Citizen TV’ye konuşan kendisi, “Bir süre önce eve gelip Kiptum’u arayan ama kendilerini tanıtmayı reddeden insanlar var” dedi.

“Onlardan kimlik göstermelerini istedim ama ayrılmayı tercih ettiler. Dört kişilik bir gruptu.”

DOSYA - Erkeklerde yarış galibi Kenyalı Kelvin Kiptum, 23 Nisan 2023'te Londra'da düzenlenen Londra Maratonu sonrasında kadınlar yarışı galibi Hollandalı Sifan Hassan ile birlikte kupayı elinde tutuyor. koçu 11 Şubat 2024 Pazar günü geç saatlerde Kenya'da bir araba kazası geçirdi. (AP Fotoğrafı/Alberto Pezzali, Dosya)
Resim:
Kiptum’un ailesi hükümete ölümcül kazayı soruşturma çağrısında bulundu. Resim: AP

Bay Cheruiyot, oğluyla en son Cumartesi günü konuştuğunu, sporcunun kendisine daha fazla madalya kazanacağına ve iki saatten kısa bir süre içinde resmi bir maraton koşan ilk kişi olacağına dair güvence verdiğini söyledi.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
BBC Radyo sunucusu Steve Wright hayatını kaybetti
Nükleer santralde çalışan şüpheli IŞİD üyesi tutuklandı
Güney Afrika uluslararası mahkemeye ‘acil talep’ sundu

Bay Cheruiyot, “Bana birisinin gelip bir ev inşa etmemize yardım edeceğini söyledi. Vücudunun artık formda olduğunu ve artık 1:59 koşabileceğini söyledi” dedi.

“Kiptum benim tek çocuğumdu. Beni, annesini ve çocuklarını terk etti. Başka çocuğum yok. Annesi bir süredir hastaydı. Şu anda çok üzgünüm.”

Kenya polisi koşucunun trafik kazası sonucu öldüğünü açıkladı.

İnsanlar, dünya maraton rekoru sahibi Kelvin Kiptum ve Ruandalı antrenörü Garvais Hakizimana'nın seyahat ettiği araca bakıyor. Resim: AP
Resim:
Sporcunun babası, insanların oğlunu aramaya geldiğini söyledi. Resim: AP

Polis, kazaya karışan Toyota Premio otomobilin ön kısmının sağlam olduğunu ve hava yastıklarının açılmadığını söyledi.

Keiyo Güney polis komutanı Abdullahi Dahir, “Hava yastığı sensörü normalde ön taraftadır ve aracın ön kısmına herhangi bir darbe gelmediği takdirde hava yastıkları hareket etmeyecektir” dedi.

“(Kiptum’un aracındaki) darbe tavandaydı… arabanın tepesinde… bu yüzden hava yastıklarının açık olduğunu göremedik.”

Kiptum, Ekim ayında Chicago’da şimdiye kadarki en hızlı maratonda dünya rekorunu kırarak önceki rekoru iki saat 35 saniyelik bir süre ile 34 saniye geride bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir