Kayıp Doctor Who bölümleri bulundu – ancak sahibi bunları BBC’ye vermek konusunda isteksiz | Doktor Kim

İçin Doktor Kim-aşıklar onlar kayıp taç mücevherleridir: 1960’larda gösterilen TV bilimkurgu dramasının ilk serisinin kayıp bölümleri. Ancak şimdi, her ikisi de ilk doktor William Hartnell’in yer aldığı BBC’nin ilk maceralarından sadece bir değil iki tanesinin film kayıtları amatör dedektifler tarafından Britanya’da bulundu.

Daleklerin yer aldığı bölümler, izleyicilere Tardis kullanmadan zamanda geriye yolculuk yapma şansı sunacak. Ama Gözlemci Nadir, yeniden keşfedilen görüntülerin sahiplerinin, programın bu ayki lansmanının 60. yıldönümüne kadar zaman geçmesine rağmen BBC’ye teslim etmeye hazır olmadıklarını öğrendi.

Tecrübeli film koleksiyoncusu John Franklin, BBC’nin kayıp film görüntüleri için derhal genel af ilan etmesi gerektiğini düşünüyor.

Bu, İngiliz amatör koleksiyonculara, eğer öne çıkarlarsa özel arşivlerine el konulmayacağı ve bazılarının korktuğu gibi çalıntı BBC mülklerini sakladıkları için soruşturmaya karşı güvende olacakları konusunda güvence verecek.

Kayıp iki kişinin yerini bilen Franklin, “Bu koleksiyonculardan bazıları dehşete düşmüş durumda” dedi. Doktor Kim bölümler ve yeni keşfedilen diğer birçok TV hazinesi ile birlikte, Fesleğen Fırçası Gösterisi, bu sonbaharda ortaya çıkarılacak ikincisi. “Artık mevcut önemli televizyon programlarını kataloglayıp kaydetmemiz gerekiyor. Dikkatli olmazsak, eninde sonunda tekrar evlerin temizliğine atılacaklar çünkü bu önemli koleksiyonların sahiplerinin çoğu şu anda 80’li yaşlarında ve çok ihtiyatlı” diye ekledi.

Atılan TV filmi, şirketin eski makaraları atma politikasının olduğu 1967 ile 1978 yılları arasında BBC’de çalışan personel ve yükleniciler tarafından çöp kutularından gizlice kurtarıldı. Ve Hartnell’in Doktor Kim bölümler gidecek tek bölüm olmaktan çok uzaktı. Pek çok popüler program kaybedildi ve diğerleri Doktor Kim Patrick Troughton ve Jon Pertwee’nin başrol oynadığı maceralar ya iptal edildi ya da silindi. Uzun süredir devam eden sitcom’un eksik bir erken bölümü SykesBaşrollerini Eric Sykes ve Hattie Jacques’ın paylaştığı film de geçtiğimiz haftalarda özel ellerde yeniden keşfedildi.

Hartnell, 1963 Doctor Who’nun The Survivors bölümünde Doktor rolünde. Fotoğraf: Ronald Grant Arşivi

Film Muhteşemdir! başlıklı bir etkinlik düzenleyen Franklin. Geçen ay Leicester’daki koleksiyonerler için De Montfort Üniversitesi Sinema ve Televizyon Tarihi Araştırma Enstitüsü’nde yapılan bir araştırma, BBC’nin yardım için en uygun yer olduğunu savunuyor. “İlgili koleksiyonerler eski çalışanlar ve bu yüzden dehşete düşmüş durumdalar. Kural, atılmış olsa bile hiçbir şeyi almamanızdı. Peki sinemayı sevdiyseniz ve bir gün bunun önemli olacağını bilseydiniz ne yapardınız? Dolayısıyla şu anda ihtiyacımız olan şey bir aftır” dedi.

Franklin’in talebi, BBC’de elektronik uzmanı olarak görünen film ve projektör restoratörü Mark Stuckey tarafından desteklendi. Tamirhane. “Bu koleksiyoncular suçlu olarak görülüyordu ama artık onların gerçekten kurtarıcı olduklarını görebiliyoruz. Bir af onların kovuşturmaya uğrama korkusunu ortadan kaldıracaktır” dedi.

Geçen ay BBC, 800 bölümlük eski kataloğunu itiraf etti. Doktor Kim gösteriler, artık iPlayer akış hizmetinde mevcut, eksik olurdu. 1963’ten yedi bölüm renklendirildi ve 75 dakikalık uzunlukta bir araya getirildi canavar gösterisi, Renkli Dalekler23 Kasım’da BBC Four’da gösterilecek. Bunlar aynı zamanda iPlayer’da da kullanıma sunulacak.

BBC, bölümleri kaybolan herkesle konuşmaya hazır olduğunu söyledi. Açıklamada, “Kayıp arşiv kayıtları olduğuna inandıkları programlarla ilgili olarak kamuoyunun bizimle iletişime geçmesini memnuniyetle karşılıyoruz ve kayıp veya eksik programları BBC arşivlerine geri yüklemek için onlarla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” denildi.

Bunun sinir koleksiyoncularını öne çıkmaya teşvik etmek için yeterli olup olmayacağı şüphelidir. Koleksiyonerler gerçek bir tehlike altında olmasa da, komedyen Bob Monkhouse’un 1978’deki meşhur tutuklanması unutulmadı, Franklin şüpheleniyor: “Monkhouse özel bir koleksiyoncuydu ve video korsanlığı yapmakla suçlanıyordu. Hatta arşivinin bir kısmına el konuldu. Ne yazık ki insanlar hâlâ filmlerine el konulabileceğine inanıyor.”

Koleksiyoncuların çoğu satışla ilgilenmiyor ancak filmleri 50 yıl boyunca sakladıkları için cezalandırılmamaları gerektiğini düşünüyor. “Bulduğumuz tüm görüntüleri listelersek, bir müzayede evine gidip satabiliriz, bu da bir kısmını kurtarır, ancak o zaman her yere gidebilir. Gençler arasında selüloide olan ilginin yeniden artması üzücü görünüyor. Oldukça moda oldu” dedi Franklin.

“Şirketin ayrı, ticari kolu olan BBC Studios, bazı kayıp Hartnell bölümlerini canlandırmak için zaten para harcadı, bu yüzden orijinalleri geri yüklemek için kesinlikle biraz daha fazla harcayabilirler ve belki de birkaçı şu anda hasta olan bu yaşlı koleksiyonculara bir şeyler ödeyebilirler. ya da başkalarıyla ilgilenmek.”

Son keşiflere kadar toplam 97 tane olduğuna inanılıyordu. Doktor Kim dizinin ilk altı yılında bölümler eksikti. TV arşivi Kaleidoskop’un başkanı Chris Perry, geçtiğimiz günlerde özel arşivlerdeki pek çok şeyin doğru güvencelerle iade edilebileceğini bildiğini iddia etti.

Sonuçta, yeni renklendirilmiş bölümün baş yapımcısı Phil Collinson’ın da doğruladığı gibi, Hartnell maceraları “1960’ların dramasının bir başyapıtı” ve “tam anlamıyla Doctor Who’nun dönüştüğü her şeyin temel taşı.”

Dizinin modern yeniden çevrimi, üç özel bölümün ilkiyle 25 Kasım’da televizyon ekranlarına dönecek. Karakterin 15. enkarnasyonu olan Ncuti Gatwa’ya dönüşmeden önce, Doktor rolüne geri dönen David Tennant’ı öne çıkarıyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir