Kasvetli ekonomik ortam ve ham politikalar, İşçi Partisi’nin yeşil yatırım taahhüdünde yaklaşan düşüşünü açıklıyor | Siyaset Haberleri

Margaret Thatcher Demir Leydi’ydi, Theresa May “güçlü ve istikrarlıydı” ve Perşembe günü Rachel Reeves bu iki eski Muhafazakar başbakanın özelliklerini taklit etmeye çalıştı.

İşçi Partisi’nin Londra’nın merkezindeki yıllık iş konferansında konuşurken, gölge şansölyeliğinin parolası haline gelen şeyleri bir kenara attı.

Ekonomiyi “demir disiplin” ile yönetecek ve iş dünyası için defalarca “istikrar” ve “güvenlik” sözü verecek. İşçi Partisi “iş dünyası yanlısı” bir parti olacak ve bu şekilde yönetecek.

Muhafazakarların dili sadece retorik değil: İşçi Partisi’nin solundaki birçok kişi için Bayan Reeves, politikada Muhafazakâr Parti’yi taklit ediyor.

Perşembe günü büyük duyurusu kurumlar vergisi artışını dışlamaktı – şu anda G7’deki en düşük seviye – bir sonraki parlamento boyunca.

Bunu bağlam içinde açıklamak gerekirse, İşçi Partisi’nin son manifestosu o dönemde bu oranın yüzde yedi puan artırılarak %25’e çıkarılmasını önerdi (2019’da kurumlar vergisi %19’du).

Aynı zamanda İşçi Partisi’nin bankacıların ikramiyelerine üst sınırı yeniden getirme planını da geri çevirdi ve kamu hizmetlerine ve yeşil enerjiye daha az yatırım anlamına gelse bile defalarca mali kurallarına bağlı kalacağından bahsetti.

Her açıdan bakıldığında, solcu grup Momentum’a veya bankacılara üst sınır getirilmeme kararına göre, ne Sir Keir Starmer ne de Bayan Reeves, İşçi Partisi içinden gelen, kurumlar vergisi taahhüdünün “kötü politika ve kötü politika” olduğu yönündeki şikayetlerden pek rahatsız değil. ikramiyeler “yanlış” (bu, İskoç İşçi Partisi lideri Anas Sarwar’dan gelmişti).

Ancak İşçi Partisi’nin ekonomik güvenilirliğini azaltan bir sorunu, yeşil enerjiye yılda 28 milyar sterline kadar yatırım yapma meselesidir.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

Liderlik, Muhafazakarların onları yenmek için kullandığı devasa bir sopaya dönüşen şeyle uğraşması gerektiğini biliyor.

Eylül 2021’de Bayan Reeves, mali kurallarına sadık kalarak, Birleşik Krallık’ta 2030 yılına kadar yeşil enerjiyi artırarak tüm elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan gelmesini sağlamak için yılda 28 milyar £ yatırım yapma sözü vermişti.

Ancak Haziran 2023’te, İşçi Partisi’nin 28 milyar sterlinlik yatırımı “artıracağını” söyleyerek sözünü sulandırdı.

Muhafazakarların İşçi Partisi’nin ekonomik itibarını güçlendirmek için ana silah olarak kullandığı bu taahhütte sorulan büyük soru, İşçi Partisi’nin bundan vazgeçip vazgeçmeyeceği değil, ne zaman vazgeçeceğidir.

Bu, bunun yerleşik bir görüş olduğu anlamına gelmez.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:40

İşçi Partisi 28 milyar £ harcayacak mı?

Gölge kabine isimlerinden biri (Ed Miliband değil) bana İşçi Partisi’nin “bu konuya eğilmesi, iki katına çıkması ve bu yeşil dönüşümü finanse etmek için dava açması gerektiğini” düşündüklerini söyledi ve bana İşçi Partisi’nin “davayı savunmak için iş dünyasına dahil olması gerektiğini” söyledi.

Ancak Bayan Reeves ve gölge Hazine ekibinin bu taahhütten vazgeçmek istedikleri çok açık; İşçi Partisi’nden üst düzey bir isim bana bu taahhüdün “Muhafazakârların bizi yenmek için kullandığı bir sopa” olduğunu ve gölge Hazine ekibinin Sir Keir’e önerdiğini söyledi. rehinden vazgeçer.

“Zorlu bir kaç gün olacak ama Muhafazakâr Parti’nin ekonomiyi çökerttiğini ve bu nedenle pozisyonu değiştirmemiz gerektiğini iddia edebiliriz” dediler.

Başka bir isim bana İşçi Partisi’nin bunu bütçe bittikten sonra yapacağını, dolayısıyla İşçi Partisi’nin siyasi korku gerektirdiğini kabul etmek yerine, kararın suçunu kamu maliyesinin durumuna atabileceğini, dolayısıyla da Bayan Reeves’in kendi rengini direğe çivilemeden bu hamleyi yapacağını söyledi.

Perşembe günü yaptığımız kısa röportajda, ona ne şekilde olduğunu sordu Yeşil yatırım vaadi hakkında ne düşündüğünü her seferinde planın arkasında olup olmadığını belirtmeyi reddetti.

Bunun yerine Bayan Reeves, bana “mali kurallar her şeyden önce gelecek ve tüm politikalarımız sağlam disipline tabi olacak” diyerek taahhütten geri adım atmanın yolunu açıyor gibi göründü.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

İşçi Partisi: Bankacıların ikramiyelerine tavan getirilmesi ‘öncelik değil’

Ancak Çözüm Vakfı’ndan Torsten Bell’e sorduğunuzda, İşçi Partisi’nin mali kuralının beş yılın sonunda borçların düşmesini öngördüğü açık; bu da Bayan Reeves’in İşçi Partisi hükümetinin son yılında 28 milyar £ borç alması ihtimalinin düşük olduğu anlamına geliyor (tabii ki hepsi değil) yatırımın mutlaka borçlanmadan gelmesi gerekir), bu da politikada bir tür daha fazla düşüşe işaret ediyor.

Elbette burada daha büyük bir soru var: Bayan Reeves 2021’de söz verdi ve Britanya’nın ilk yeşil şansölyesi olacağını söyledi.

Mali kurallara bağlı kalarak yeşil enerjiye yatırım yapmamanın ve iklim değişikliğiyle mücadele etmemenin gelecek nesilleri kısa sürede değiştireceğini söyledi.

Kendi sözleriyle: “Gelecek nesillere olan sorumluluğumuzdan kaçmayacağım. Kararsızlığa, gecikmeye gerek yok. İşçi Partisi zorluklarla doğrudan yüzleşecek ve yeşil geçişin fırsatlarını yakalayacak.”

İki buçuk yıl sonra, İşçi Partisi tereddüt ediyor ve kasvetli bir ekonomik ortamla karşı karşıya kalırken yatırım taahhütlerini ertelemeye kararlı görünüyor ve Muhafazakarların, Bayan Reeves’in kaydettiği tüm ilerlemeyi geri alma taahhüdünü silah haline getiren ham politikalarından geri adım atıyor. İşçi Partisi’nin ekonomiye güvenmesini sağlamak.

Pek çok kişi gölge şansölyenin cesur olmasını ve eleştirmenlerle yüzleşmesini istiyor.

Ancak seçim kazanma ihtimali elinde olan Bayan Reeves bu riski almak istemiyor gibi görünüyor.

Mart bütçesindeki yeni ekonomik tahminler onun kaçış yolu olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir