Joel Ross: Nublues incelemesi – vibrafoncunun geleneğe yenilikçi saygısı | Caz

Wsalgın geldiğinde, Joel Ross okula geri döndü; New York’un ünlü New School konservatuarına, burada diplomasını tamamlamak blues üzerine bir dersi de içeriyordu. Bu, yirmili yaşlarındaki vibrafoncu için yankı uyandıran bir karar olduğunu kanıtladı; blues hakkındaki görüşünü arkaik 12-bar formdan, “bir çeşit ruh, bir enerji” olarak adlandırdığı şeye dönüştürdü.

Pandemi ayrıca Ross’un, Blue Note için hazırladığı önceki üç albümünün fazla telaşlı olup olmadığını, “zaman ve tempo manipülasyonlarıyla” fazla ilgili olup olmadığını merak etmesine neden oldu, bu da konuya ilgisi olmayanlar için biraz göz korkutucuydu.

Bu dördüncü teklif, her zamanki Good Vibes grubuyla yapılmış olmasına rağmen, alto saksafoncu Immanuel Wilkins’in yer aldığı yüksek kaliteli dört parçalı bir parça daha erişilebilir. Set, yedi orijinal parçadan oluşan Thelonious Monk’s Evidence ve John Coltrane’s Equinox ve Central Park West’in havalı coverlarıyla destekleniyor. Başlık şarkısı ve Mellowdee, Ross’un yeteneğinin parıldayan vitrinleri. Yankılanan koşularla dolu olan ilki, neredeyse dub’daki titreşimlere benziyor; ikincisi onu Wilkins’in ince altosuyla tartıştırıyor. Ben ne için bekliyorum? Charles Mingus’un kederli Elveda Domuz Turta Şapkası’nın yankıları var; Bach (Sonsuzluktaki Baba Tanrı) kiliseye benzer; Ross, Chant’tayken flütçü (ve ortağı) Gabrielle Garo ile kısa, yoğun bir düet için piyanoya geçiyor.

Geleneğe yenilikçi bir saygı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir