Jeremy Hunt, milletvekili Chris Skidmore’un Kuzey Denizi petrol ve gazı konusunda istifasının ‘yanlış’ olduğunu söylüyor | İngiltere Haberleri

Şansölye Jeremy Hunt, hükümetin petrol ve gaz sondajını artırma kararını protesto etmek için Muhafazakâr Parti’den ayrılmasının ardından eski net sıfır şefinin “yanlış” olduğunu söyledi.

Chris Skidmore Cuma günü milletvekililikten istifa ettihükümeti “iklim taahhütlerinden daha da geri adım atmak”la suçladı.

Cumartesi günü konuşan Bay Hunt Bay Skidmore’un enerji bakanı olarak iklim değişikliği konusundaki çalışmalarını öven bakan, istifa etme gerekçesine “derinden” katılmadığını söyledi.

BBC’ye “Mesele şu ki, onun Kuzey Denizi petrolü ve doğalgazı konusunda yanıldığını düşünüyorum” dedi.

“Kızıldeniz’de sorunlar yaşandığında (Nakliye rotaları saldırı altında), geçiş sürecine girerken bu tür enerjide yerli kaynaklara sahip olmamız enerji güvenliği açısından çok önemli.”

Tasarı, kabul edilmesi halinde Kuzey Denizi’ndeki petrol ve gaz projeleri için lisansların yıllık olarak verilmesini zorunlu kılacak olan Açık Deniz Petrol Lisanslama Tasarısı’nın Pazartesi günü parlamentoda yapılacak oylaması öncesinde geldi.

Bay Skidmore, “yeni petrol ve gaz üretimini açıkça teşvik eden” yasaya oy veremeyeceğini söyledi.

Devamını oku: Kuzey Denizi petrolü ve gazıyla ilgili tartışmalarda çok fazla gürültü var – ancak rakamlar farklı bir hikaye anlatıyor

Resim:
Chris Skidmore ‘yeni petrol ve gaz üretimini teşvik eden’ yeni yasa nedeniyle istifa etti


İstifa beyanında “Sadece konuşmak yerine harekete geçmemek, sürdürülemeyecek bir statükoya tahammül etmektir” dedi.

Ancak Bay Hunt, bağımsız iklim değişikliği panelinin İngiltere’nin “2050’de net sıfıra ulaşsak bile” hâlâ “önemli bir oranda” enerjinin fosil yakıtlardan elde edileceğini ifade ettiğini söyledi.

“Ve yerli petrol ve gaz, ithal petrol ve gazdan dört kat daha temizdir” diye ekledi.

Bay Skidmore’un kararı, Başbakan Rishi Sunak’ı 2024’ün başlarında iki zorlu ara seçimle karşı karşıya bırakıyor; geçen ayki seçmenlerin ardından bir başkası da şimdiden harekete geçmiş durumda. Wellingborough’da skandal yaratan Peter Bone devrildi.

Devamını oku:
Sunak ‘Ruanda planının tekne geçişlerini durduracağından şüpheliydi’
Bir sonraki genel seçim ne zaman olabilir?

Güney Gloucestershire’daki Kingswood, 2019’daki son genel seçimlerde ikinci sıradaki İşçi Partisi’ni 11.220 oyla mağlup ettikten sonra 2010’dan beri Bay Skidmore’un elinde bulunuyordu.

Ancak bu fark, İşçi Partisi’nin Muhafazakarlara verdiği son iki ara seçim yenilgisinden çok daha küçük; Mid Bedfordshire’da 24.000’den fazla ve Tamworth’ta 19.000’den fazla çoğunluk bozuldu.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Analiz: Kuzey Denizi petrol ve gazı

İşçi Partisi Pazartesi günkü petrol ve gaz mevzuatına karşı oy kullanacağını açıkladı ve Bay Sunak’a daha fazla ara seçim yerine genel seçim çağrısında bulunması konusunda meydan okudu.

Başbakan ülkenin sandık başına gideceğini belirtti 2024’ün ikinci yarısında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir