JD Sports Destekli Uygulamalı Beslenme Londra’da 1 Milyar Sterlinlik Yatırım Planlıyor | İş haberleri

Kısmen JD Sports Fashion’a ait olan bir spor takviyeleri üreticisi, Londra’nın can çekişen pazarına yeni hisse teklifleri için taze bir soluk getirmeye yardımcı olabilecek 1 milyar £’luk halka arz için hazırlıklara başlıyor.

Sky News, merkezi Liverpool’da bulunan Applied Nutrition’ın, sonbaharda gerçekleşebilecek bir listeleme hakkında son haftalarda yatırım bankacılarıyla görüşmeler yaptığını öğrendi.

Şehir kaynakları bu hafta sonu, Deutsche Numis’in, bu yıl Birleşik Krallık’taki en büyükler arasında yer alabilecek olan şamandıradaki rol için çekişme içinde olanlar arasında olduğunu söyledi.

Duruma yakın bir kişi, ilk halka arzın (IPO) ilerlemesi için kesin bir kararın alınmadığı konusunda uyardı.

2014 yılında kurulan Uygulamalı Beslenme, profesyonel sporcular ve spor salonu tutkunları için birinci sınıf besin takviyeleri formüle eder ve üretir.

League One’ın Bolton Wanderers’ı ve İskoçya Premiership takımı Glasgow Rangers’ın da aralarında bulunduğu bir dizi İngiliz Futbol Ligi kulübünün resmi beslenme ortağıdır.

Resim:
Bolton Wanderers oyuncuları geçen ay gol atmayı kutluyor. Resim: Martin Rickett/PA Wire

Ürünlerini 65 ülkede satan şirketin aynı zamanda profesyonel boksörler, güreşçiler ve basketbol, ​​bisiklet, ragbi ligi gibi spor dallarında da ortaklıkları bulunuyor.

En büyük markaları arasında, şu anda dünyanın en büyük fiziksel perakendecisi ve Asda’nın eski sahibi Walmart’ın stokladığı bir antrenman öncesi ürün yelpazesi olan ABE – All Black Everything – yer alıyor.

Portföyündeki diğer ürünler arasında hidrasyon içeceği BodyFuel yer alıyor.

JD Sports hisselerin üçte birinden biraz daha azına sahipken, Applied Nutrition’ın kurucusu Thomas Ryder çoğunluk hissesine sahip.

Geriye kalan hisselerin şirketin baş işletme sorumlusu Steven Granite’e ait olduğu anlaşılıyor.

Eğer şirket halka açılarak 1 milyar sterlinlik bir değerleme elde ederse, Bay Ryder’ın hissesi onu İngiltere’nin en zenginleri arasına taşıyacak.

Applied Nutrition, son yıllarda satışlarda ve kârda hızlı bir büyüme gördü ve mevcut mali yıl için 100 milyon £’luk bir satış hedefi belirledi.

Bay Ryder’ın geçen yılın sonlarında şöyle dediği bildirildi: “Hızlı büyümemize rağmen marjlarımız güçlü kaldı ve son sonuçlarımız aynı zamanda sağlıklı bir oranda büyüyen ABD operasyonumuzu da içeriyor.”

“Şimdi bu mali yılda 100 milyon £ ciro hedefliyoruz ve ilk dört ay planladığımızın ilerisinde.”

Geçen yılın temmuz ayı sonuna kadar olan döneme ait hesaplar, cironun %74 artışla 61,2 milyon £’a yükseldiğini, faiz, vergi, amortisman ve amortisman öncesi kârın ise %80 artışla 18,1 milyon £’a yükseldiğini açıkladı.

Ayrıca ABD’deki varlığını artırmak için ilk yurtdışı yan kuruluşunu Teksas’ta kurdu.

Londra’da listelenen 6 milyar £ değerindeki perakendeci JD Sports Fashion, 2021’den bu yana Uygulamalı Beslenme’de hisseye sahip.

Companies House kayıtlarına göre JD’nin eski patronu Peter Cowgill, Uygulamalı Beslenme yönetim kurulunda yer aldı ancak 2022’de istifa etti.

Mevcut JD finans şefi Dominic Platt, bu hafta Uygulamalı Beslenme direktörü olarak atandı.

Uygulamalı Beslenme’nin başarılı bir şekilde listelenmesi, Londra Menkul Kıymetler Borsası’nın hızla büyüyen şirketleri halka açılmaya teşvik etme çabaları için bir şans anlamına gelecektir.

Artan sayıda şirketin listelemelerini ABD’ye kaydırma kararı (Paddy Power’ın sahibi Flutter Entertainment’ın bu haftaki en son örnek olmasıyla birlikte) City’nin üzerine gölge düşürdü.

Geçtiğimiz yıl Londra’da halka açılan şirket sayısının yarıya indirildiği görüldü ve ilk halka arzlardan (halka arz) elde edilen gelirler yıllık bazda %40 düştü.

Çip tasarımcısı ARM Holdings’in New York’ta halka açılması, Londra’nın artık bir finans merkezi olarak ağırlığını koymadığının bir başka işareti olarak yorumlandı.

Şehir düzenleyicisi buna Londra’nın listeleme kurallarında reform yapma planlarını açıklayarak yanıt verdi.

EY Birleşik Krallık ve İrlanda halka arz lideri Scott McCubbin, “2023’te genel birleşme ve satın alma piyasa faaliyetlerinde yavaşlamaya neden olan zorlu makroekonomik koşullar, yıl sonuna doğru faaliyetlerde göreceli bir duraklama ile halka arzlar üzerinde zincirleme bir etki yarattı” dedi. , muhasebe firması.

“Hisse senedi piyasalarının istikrarı tutarlı koşullara bağlıdır; bu nedenle düşen enflasyon ve faiz oranlarındaki düşüşler 2024’ün ilk yarısında hafifleyebilirken, ikinci yarıda yapılacak İngiltere ve ABD seçimleri önemli halka arz faaliyetlerini 2025’e kadar geciktirebilir.”

Uygulamalı Beslenme ve JD Spor Modası yorum yapmaktan kaçındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir