Japonya: Yeni H3 amiral gemisi roketi, geçen yılki başarısız çıkışının ardından önemli testlerle yörüngeye ulaştı | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Japonya’nın yeni amiral gemisi H3 roketi, ilk uçuşunun başarısız olmasından neredeyse bir yıl sonra yapılan önemli bir testle başarılı bir fırlatmanın ardından yörüngeye ulaştı.

H3, kötü hava koşulları nedeniyle iki günlük bir gecikmenin ardından Cumartesi sabahı ülkenin güneybatısındaki Tanegashima Uzay Merkezi’nden havalandı.

Roket yaklaşık 420 mil (670 km) yükseklikte yörüngeye ulaştı ve iki uyduyu serbest bıraktı. Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA) şunları söyledi.

Resim:
Resim: Reuters

Geçtiğimiz Mart ayında piyasaya sürülen H3’ün ikinci aşama motoru, olası elektrik sorunları nedeniyle ateşlenemedi. Roketin, havalanmadan 14 dakika sonra, taşıdığı yük ve gelişmiş kara gözlem uydusu (ALOS-3) ile birlikte imha edilmesi gerekiyordu.

İkinci yarıyılın başarısının ardından JAXA başkanı Hiroshi Yamakawa bir basın toplantısında şunları söyledi: “İyi sonuçları duyurabildiğimiz için kendimizi çok rahatlamış hissediyoruz.”

Bay Yamakawa, H3’ün uzaya bağımsız erişimi güvence altına alma ve büyüyen uluslararası uydu fırlatma pazarında diğer ülkelerle rekabet edebileceğini kanıtlama hedeflerine ulaşma yolunda “büyük bir ilk adım attıklarını” söyledi.

Cumartesi günkü fırlatma, Japonya’nın uzay programının son dönemdeki başarılı çalışmasını sürdürüyor; Ay’a insansız uzay aracı geçen ay.

H3, iki uçuştan sonra kullanımdan kaldırılacak olan Japonya’nın mevcut temel roketi H-2A’nın yerini alacak.

NHK televizyonu, roket süzülüp ilk yükünü başarılı bir şekilde serbest bırakırken, JAXA komuta merkezindeki proje üyelerinin canlı yayında birbirlerine tezahürat yapıp sarıldıklarını, bazılarının sevinç ve rahatlamadan ağladığını söyledi.

JAXA H3 proje yöneticisi Masashi Okada, sonucu “mükemmel” olarak nitelendirdi ve H3’ün Cumartesi günkü uçuş için belirlenen tüm görevleri tamamladığını söyledi ve gazetecilere şunları söyledi: “Artık omuzlarımdan ağır bir yükün kalktığını hissediyorum.”

Kyodo tarafından çekilen bu fotoğrafta, Japonya'nın Kagoshima Eyaleti, güneybatıdaki Tanegashima adasında 17 Şubat 2024'te insanlar bakarken, H3 roketinin ikinci bir test modeli Tanegashima Uzay Merkezi'ndeki fırlatma rampasından fırlatıldıktan sonra havaya yükseliyor.  REUTERS DİKKAT EDİTÖRLERİ aracılığıyla zorunlu kredi Kyodo - BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAFCA SAĞLANMIŞTIR.  ZORUNLU KREDİ.  JAPONYA ÇIKTI.  JAPONYA'DA TİCARİ VEYA EDİTÖR SATIŞI YOKTUR
Resim:
Seyirciler lansmanı izliyor. Resim: Reuters

Roket, ülke çapındaki iyi dilekçilerden gönderilen mesajları taşıyan binlerce çıkartmayla süslendi.

Devamını oku:
Mars helikopterinin tarihi görevi nihayet sona erdi
Bilim insanları düzinelerce olası gezegen keşfetti

H3’te iki mikro uydu – gözlem uydusu CE-SAT-IE ve TIRSAT – fırlatıldı.

Roket ayrıca VEP-4 adı verilen ve piyasaya sürülmek üzere tasarlanmayan ALOS uydusunun bir maketini de taşıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir