Japonya uçak kazası: Zaman çizelgesi uçağın sadece 18 dakika içinde tahliye edildiğini ortaya çıkarırken müfettişler ses kayıt cihazı arıyor | Dünya Haberleri

Müfettişler, 379 yolcunun tamamının kazaya maruz kalan uçuştan tahliye edilmesinin sadece 18 dakika sürdüğünü ortaya koyan bir zaman çizelgesinin yayınlanmasının ardından, Japan Airlines (JAL) uçağının ciddi şekilde yanmış gövdesinde bir ses kayıt cihazı arıyor.

Ulaştırma güvenliği yetkilileri buna neyin sebep olduğunu araştırıyor çarpışma Salı günü Tokyo’nun Haneda havaalanındaki pistte yolcu jeti ile küçük bir sahil güvenlik uçağı arasında çatışma çıktı.

Cumartesi günü, yanmış Airbus A350’nin enkazını pistin yeniden açılmasını sağlamak amacıyla bir hangara taşımak için ikinci gün boyunca ağır makine kullandılar. Sahil güvenlik uçağının enkazı zaten temizlendi.

Resim:
Haneda havaalanındaki Japan Airlines uçağının yanmış kalıntıları. Resim: AP

JAL Uçuş 516’daki 379 yolcunun tamamı, uçağın alevler içinde kalması nedeniyle inişten sonraki 18 dakika içinde güvenli bir şekilde tahliye edildi; bu, uzmanların ve medyanın “mucize” olarak tanımladığı bir şey.

Sahil güvenlik uçağının pilotu hayatta kaldı ancak diğer beş mürettebatı hayatını kaybetti.

Sahil güvenlik uçağı hayatta kalanlara yardım malzemeleri ulaştırma görevindeydi. Japonya’nın merkezinde güçlü depremler en az 100 kişiyi öldüren olay.

Kontrolörlerin, JAL uçağına iniş izni verirken sahil güvenlik uçağının pistteki varlığına dikkat etmemiş olabileceği yönünde spekülasyonlar var.

Yerel yayıncı NHK, havaalanındaki izleme kamerasından alınan görüntülerin, sahil güvenlik uçağının piste doğru hareket ettiğini ve çarpışmadan yaklaşık 40 saniye önce durduğunu gösterdiğini bildirdi.

Görüntülerde, sahil güvenlik uçağının C5 taksi yolundan piste girdiği, kısa bir süre sonra yolcu uçağının hemen arkadan inip çarptığı ve turuncu bir ateş topu oluşturduğu görülüyor.

Alevlerle kaplı ve gri duman püskürten JAL uçağı, yaklaşık 1 km (0,62 mil) uzakta durmadan önce pistte ilerlemeye devam ediyor.

Haneda havaalanının pistinde uçak alev aldı.  Resim: AP
Resim:
Haneda havaalanının pistinde uçak alev aldı. Resim: AP

Resim: NTV/AP
Resim:
Resim: NTV/AP

‘Mucize’ bir tahliye

JAL uçuş ekibi acil müdahaleye başladı ancak havayoluna göre olağan kabin anons sistemi arızalandı ve mürettebat, tüm yolcuların talimatlarını duyduğundan emin olmak için megafonla bağırdı.

Uçuş görevlileri, diğer beşinin güvensiz olduğu düşünüldüğünden, kullanılabilir üç çıkıştan (ikisi önde ve üçüncüsü arkada) en yakın olanına doğru ilerlerken yolculara sakin olmalarını ve eşyalarını geride bırakmalarını söyledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Japonya Havayolları uçağında yangın çıktı

Hayatta kalanlardan birinin videosunda, insanlar umutsuzluğa kapılırken kabinin dumanla dolduğu ve bazılarının “lütfen bizi dışarı çıkarın!” diye bağırdığı görülüyor. çocuklar ağlamaya başladığında.

Pek çok kişi sakinliğini korudu ve yanan uçağı acil durum kanallarında bırakma talimatlarına uydu.

Kaptan, kabinde kimsenin geride bırakılmamasını sağladı ve inişten 18 dakika sonra uçağı terk eden son kişi oldu.

Devamını oku:
Japonya’da uçak yangını: Ne oldu?
Küçük sahil güvenlik jetinin ‘kalkış izni verilmedi’

Japan Airlines uçağının pistte alevler içinde olduğu görülüyor.  Resim: AP
Resim:
Japan Airlines uçağının pistte alevler içinde olduğu görülüyor. Resim: AP

Uzmanlar çarpışmadan dakikalar önce inceleme yapıyor

Japonya Ulaştırma Güvenliği Kurulu’ndan uzmanlar, ölümcül çarpışmadan önceki son birkaç dakika içinde neler olduğunu öğrenmek için sahil güvenliğin Bombardier Dash-8 uçağındaki uçuş ve ses veri kayıt cihazlarını ve JAL jetindeki uçuş veri kayıt cihazını güvence altına aldı.

A kayıtlı iletişimin transkripti Ulaştırma bakanlığı tarafından Çarşamba günü açıklanan trafik kontrol raporunda, kontrolörün sahil güvenlik uçağına pistten hemen önce bir bekleme pozisyonuna taksi yapmasını söylediği ve bunun bir numaralı kalkış önceliği olduğunu söylediği görüldü.

Japonya uçak kazası transkripti
Japonya uçak kazası transkripti
Japonya uçak kazası transkripti

Sahil güvenlik pilotu talimatı tekrarlıyor ve en üstteki yer için teşekkür ediyor. Sahil güvenliğin piste girmesine izin veren kontrolden başka bir talimat gelmedi.

Pilot, polis müfettişlerine, kalkış izni aldıktan sonra motorları çalıştırdığı sırada uçağının vurulduğunu söyledi.

Yetkililer, 3 Ocak 2024'te Japonya'nın Tokyo kentindeki Haneda Uluslararası Havalimanı'nda Japonya Sahil Güvenlik uçağıyla çarpışmanın ardından yanmış bir Japan Airlines (JAL) Airbus A350 uçağını araştırıyor. REUTERS/Issei Kato/Dosya Fotoğrafı

Sahil güvenlik uçağındaki küçük ışıklar ve 40 saniyelik duruşu, onu JAL pilotları ve hava trafik kontrolü için daha az görünür hale getirmiş olabilir.

NHK ayrıca kontrol görevlilerinin diğer operasyonlarla meşgulken piste izinsiz girişe ilişkin bir uyarı sistemini gözden kaçırmış olabileceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir