Japonya tarihi aya iniş gerçekleştirdi ancak görev hala havada | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Japonya, aya bir araç indiren beşinci ülke oldu, ancak güneş panelleriyle ilgili sorunlar, görevin dengede kalması anlamına geliyor.

“Ay keskin nişancısı” olarak adlandırılan Ay’ı Araştırmak için Akıllı İniş Aracı (SLIM), “hassas” teknolojiyi kullanarak bir kraterin kenarındaki bir eğime riskli bir iniş yapmaya çalışıyordu.

Araç İngiltere saatiyle 15.20 civarında indi ve Dünya’daki ekiple iletişim kurabiliyor olsa da kendi enerjisini üretemiyor; bunun nedeni muhtemelen güneş panellerinin yanlış açıya sahip olması.

Bu, SLIM’in iniş sırasında %74 şarjlı olan kendi bataryasına güvendiği ve yalnızca birkaç saati kaldığı anlamına geliyor.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


0:59

Japonya neden aya inmek istiyor?

Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı (JAXA), güneş ışığının açısındaki bir değişikliğin panellere, işlevlerini geri getirebilecek şekilde çarpacağını umuyor.

JAXA’nın araştırma merkezi başkanı Hitoshi Kuninaka, inişten sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Ay’da güneş açısının değişmesi 30 gün sürüyor” dedi.

“Yani, güneşin yönü değiştiğinde ve ışık farklı bir yönden parladığında, ışık güneş piline çarpabilir.”

Japonya'nın SLIM'i

Ay’a inişlerin çoğu yalnızca Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin ve Hindistan – birkaç kilometre hassasiyetle bir noktayı hedefleyin.

Ancak SLIM, hedefin 100 metre yakınına inmeye çalıştı ve Bay Kuninaka, izleme verilerine göre “kesinlikle bu hedefe ulaşıldığını” söyledi, ancak kesin konumu bir ay boyunca bilinmeyecek.

Devamını oku:
Nasıl oldu – Japonya aya ayak bastı
Samanyolu’nda kara delik-yıldız eşleşmesi olabilecek gizemli yeni nesne bulundu

Ekip güç tasarrufu yapmaya çalışırken SLIM’in ısıtıcısı kapatıldı ve Bay Kuninaka, daha doğru bilgi beklerken şimdilik “statükoyu” korumak istediklerini söyledi.

Neyin yanlış gittiğini bilmek imkansız – en azından şimdilik

Tom Clarke

Bilim ve teknoloji editörü

@t0mclark3

JAXA’dan başka bir güncelleme alana kadar SLIM iniş aracında neyin yanlış gittiğini bilmek imkansız.

Ancak basın toplantısında güç sorunlarının güneş pillerinin doğru yönlendirilmemesinden kaynaklanabileceğine dair bir gösterge vardı.

Bunun potansiyel nedenlerinden biri SLIM’in yanlış yöne inmesidir.

Tasarım seçeneklerinden biri, sondanın iki şok emici ayağa değmesi ve ardından bir domino taşı gibi diğer ayakların üzerine düşmesiydi.

İniş anında veya iniş yaptığı arazinin eğiminde meydana gelen bir sorun, iniş aracının yanlış yöne devrilmesine ve güneş pillerinin gökyüzü yerine yere bakmasına neden olmuş olabilir.

Daha fazla veri ve inişin bir görüntüsünün görev mühendislerine daha fazla bilgi vereceğini umuyoruz, ancak gücü paylaştırma ihtiyaçları göz önüne alındığında, daha fazlasını öğrenmemiz muhtemelen bir hafta sürecek.

Nasıl indi?

Sonda yüzeye inerken, kamerasının görüntülerini ayın mevcut uydu fotoğraflarıyla eşleştirerek nereye uçtuğunu tespit edecek şekilde tasarlandı.

JAXA, bu “görüş tabanlı navigasyonun” ona hassas bir iniş yeteneği kazandıran şey olduğunu söyledi.

Amortisörler, “iki adımlı iniş” yöntemiyle ay yüzeyiyle temas ediyor; önce arka kısımlar yere temas ediyor, ardından tüm vücut yavaşça öne doğru çökerek dengeleniyor.

İniş sırasında JAXA, SLIM’in uzay aracının fotoğraflarını çekebilecek iki mini sonda (mikrodalga fırın kadar büyük bir zıplayan araç ve tenis topu büyüklüğünde tekerlekli bir gezici) yerleştirdiğini söyledi.

SLIM Eylül ayında fırlatıldı ve yakıt tasarrufu sağlayan dört aylık bir aya yolculuk yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir