James Cleverly, Ruanda’nın yeni sığınma anlaşması imzalamak için herhangi bir fon almadığını söylüyor | Siyaset Haberleri

İçişleri bakanı, Ruanda’nın İngiltere hükümetinin sığınma planını canlandırmak için imzaladığı yeni anlaşma için herhangi bir ek fon almadığını söyledi.

James Cleverly, Ruanda’nın başkenti Kigali’de düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi: “Açık söyleyeyim. Ruanda hükümeti bu anlaşmanın imzalanmasıyla ilgili herhangi bir fon talep etmedi ve biz de sağlamadık.”

Ancak Bay Cleverly, Ruanda’nın anlaşma için özel olarak para talep etmediğini ancak “göçle uğraşmanın” “ücretsiz bir seçenek” olmadığını ekledi.

“Kaçınılmaz olarak uluslararası bir anlaşmanın parçası olarak gelen mali düzenleme, bu ortaklığın kendi sistemlerinde, hukuk sistemlerinde ve kurumlarında yarattığı değişiklikler yoluyla Ruanda’ya yüklenebilecek maliyetleri yansıtıyor” dedi.

“Bu antlaşma için Ruandalılardan herhangi bir para talep edilmedi. Bu antlaşma için Ruandalılara herhangi bir para sağlanmadı.

“Göçle uğraşmak önemli ve bedava bir seçenek değil ama biz bunu yapılacak doğru şey olarak görüyoruz.”

En son politika: ‘Muhtemel olmayan’ anlaşma tek başına politikayı kurtaracak

Bay Cleverly, Ruanda’nın anlaşmayı güvence altına almak için Birleşik Krallık hükümeti tarafından halihazırda taahhüt edilen 140 milyon £’a ek olarak 15 milyon £ ek ödemeye hazır olduğu raporlarıyla ilgili soruları yanıtlıyordu.

Ruanda planına göre, izinsiz yollarla Birleşik Krallık’a gelen kişiler, sığınma talepleri değerlendirilirken Afrika ülkesine gönderilecek.

Varışta insanlara mülteci statüsü verilebilir ve kalmalarına izin verilebilir veya başka bir “güvenli üçüncü ülkede” sığınma başvurusunda bulunulabilir.

Bu politika, caydırıcı olması umuduyla hükümetin Kanal’daki küçük tekne geçişleriyle mücadele stratejisinin temel bir parçasını oluşturdu.

Ancak bugün yeni anlaşmayı imzalamak zorunda kaldı. Yüksek Mahkeme politikanın “yasadışı” olduğuna karar verdi çünkü oraya gönderilen kişilerin, uluslararası hukukun ihlali anlamına gelecek, “geri gönderme” olarak bilinen bir süreç kapsamında zulüm riskiyle karşı karşıya oldukları başka bir ülkeye geri gönderilme şansı vardı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


2:02

Akıllıca yeni Ruanda anlaşmasını imzaladı

Ruanda anlaşmaya ‘çok kararlı’

Bugün yeni anlaşmayı imzaladıktan sonra Bay Cleverly basın toplantısında anlaşmanın “Yüksek Mahkeme tarafından gündeme getirilen tüm konuları ele aldığını” “çok güçlü” hissettiğini söyledi.

“Bu antlaşmada Lord Hazretleri tarafından gündeme getirilen ve yakında iç mevzuata yansıtılacak olan konuları ele aldık, çünkü bu insan kaçakçılığı yapan çetelerin iş modelini kırmaya, halkımızla güvenli ve davetkar bir ortam yaratmaya kesinlikle kararlıyız.” Burada, Ruanda’daki dostlarımız ve ortaklarımız var ama aynı zamanda kitlesel göçün gelecekte de iyi yönetilmesini sağlıyoruz” dedi.

Bay Cleverly’nin yanında oturan Ruanda dışişleri bakanı Vincent Biruta, ülkesine mahkemeler, uluslararası örgütler ve medya tarafından “haksız muamele” yapıldığına inandığını söyledi.

Ancak ülkesinin sığınma anlaşmasına “çok bağlı” olduğunu ve daha fazla aksaklık ve gecikme durumunda bile anlaşmaya sadık kalacağını söyledi.

Bay Biruta, “Birleşik Krallık Yüksek Mahkemesinin endişelerini gidermek için Birleşik Krallık’taki meslektaşlarımızla birlikte çalışmamızın nedeni budur” dedi.

Bazı unsurların hâlâ ayarlanabileceğini ancak “ortaklığa kararlıyız ve bu işbirliğinden çekilme planımız yok” diye ekledi.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Yasadışı göçmenler ‘ülkemize giriyor’

Aile vizesi maaş sınırına ilişkin korkuları netleştirmek için 10 numara hamlesi

Bay Cleverly’nin Ruanda ziyareti, son istatistiklerin net göçün rekor düzeyde olduğunu göstermesinin ardından hükümetin Birleşik Krallık’a yasal göçü azaltmak için ayrı önlemler başlatmasından sadece bir gün sonra gerçekleşti. 2022’de 745.000.

Dün Avam Kamarası’nda ana hatları çizilen beş maddelik bir planda, Bay Cleverly, hükümetin bakım çalışanlarının ailelerini İngiltere’ye getirmesini yasaklayacağını ve vasıflı işçi vizesi için gereken asgari maaşı önümüzdeki bahardan itibaren 38.700 £’a çıkaracağını söyledi.

Aile vizesi için minimum eşik de “insanların yalnızca maddi olarak destekleyebilecekleri bakmakla yükümlü oldukları kişileri getirmelerini sağlamak” amacıyla 38.700 £’a yükseltilecek. Şu anda 2012’deki 18.600 £ oranında duruyor.

Devamını oku:
İngiltere’nin sığınmacılara yönelik planı ne kadar güvenli?
Sunak’ın ‘sabırları aksiliklerle yıprandı’

Maaş eşiğindeki artış, daha fakir olan İngiliz vatandaşlarının artık Birleşik Krallık’ta yabancı ortaklarıyla birlikte yaşayamayacağı yönündeki endişeleri artırdı.

Downing Street, 38.700 £ tutarındaki asgari gelirin “bir bütün olarak hane halkı” için geçerli olduğunu söyleyerek endişeleri gidermeye çalıştı.

Number 10’un bir sözcüsü ayrıca, 38.700 £’dan az kazanan Britanyalıların “istisnai koşullar” halinde yine de yabancı eşleriyle birlikte Birleşik Krallık’ta yaşayabileceklerini söyledi.

Başbakanın resmi sözcüsü, “Bu, insanların bakmakla yükümlü oldukları bir kişiyi destekleme yeteneklerini gösterebilmelerinin yollarından yalnızca biri” dedi. “Bunu tasarruf düzeyleriyle de gösterebilirler.”

Sözcü, “Asgari gelir şartını karşılamıyorsanız, engelli yaşam ödeneği gibi belirli yardımlar alıyorsanız, bakmakla yükümlü olduğunuz kişiyi de Birleşik Krallık’a getirebilirsiniz” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir