İzlanda’nın ‘bisiklet fısıltıcısı’: çalıntı bisikletleri bulan ve hırsızların değişmesine yardım eden yasa dışı kanun adamı | Bisikletçilik

BENHer şey 2019’da Bjartmar Leósson’un Reykjavík’te bisiklet hırsızlığında artış görmeye başlamasıyla başladı. Otobüs şoförü ve kendini itiraf eden “bisiklet meraklısı”, bir bisiklet çalındığında sonsuza kadar ortadan kaybolduğunu kabul etmek yerine, onları takip etmeye ve onları gerçek sahiplerine iade etmeye karar verdi.

Dört yıl ve tahminine göre kurtarılan yüzlerce bisikletin ardından 44 yaşındaki adam, İzlanda’nın başkentinde bisikletçiler ve potansiyel bisiklet hırsızları arasında bir üne kavuştu. Reykjavík’in “bisiklet fısıltıcısı” olarak bilinen insanlar, yaşadığı şehrin dört bir yanındaki kayıp bisikletlerini, aletlerini ve hatta eşyalarını bulmak için ondan yardım istiyor. arabalar. Çoğu zaman bisiklet hırsızlarının kendisine sorulmadan bisikletleri teslim ettiğini ve bazı eski bisiklet hırsızlarının ona yardım etmeye başladığını söylüyor.

Diğer takma adları arasında “bisikletli polis”, “bisiklet rahibi” ve “bisikletli İsa” bulunan Leósson, “Çok hızlı büyüyen küçük bir kartopu gibi” diyor.

Artık biri bisikletini kaybettiğinde onun Facebook sayfasında izini sürmek 48 saat kadar kısa bir zaman alabiliyor. Merhaba. tapað fundið eða stolið (Bisiklet eşyaları vb. kaybolan, bulunan veya çalınan), birkaç saatte bir eksik ve bulunan eşyalarla güncellenen ve 14.500’den fazla üyesi olan bir site.

“Sadece ben değilim” diyor. “Çoğu zaman birisi çalılıkların arasına gizlenmiş bir bisiklet görüyor, fotoğrafını çekiyor ve ardından bir başkası ‘hey bu benim bisikletim’ diyor. Yani herkes dışarı bakıyor.”

Leósson’un ömür boyu bisiklet tutkusu vardı ve gençliğinde dağ bisikleti yarışına başladı. Fotoğraf: Sigga Ella/The Guardian

Dünyaca ünlü bir bisiklet şehri olmasa da 139.875 kişilik nüfusa sahip Reykjavík’te iki tekerlekli ulaşım yükselişte. Şehir, yeni bisiklet yolu sistemi sayesinde bisiklet yolculuklarının payını 2025 yılına kadar tüm yolculukların en az %10’una çıkarmayı hedefliyor.

Polis istatistiklerine göre, son üç yılda şehirdeki bisiklet hırsızlığında istikrarlı bir azalma oldu; 2021’de 569 olan sayı bir sonraki yıl 508’e, 2023’ün ilk 11 ayında ise 404’e düştü.

Reykjavík polis şefi Guðmundur Pétur Guðmundsson, “Bjartmar Leósson çalınan bisikletleri bulup toplamakta harika bir iş çıkarıyor” dedi. “Polis, motosikletten kazanç elde etme olasılığını artırmak için sıklıkla hırsızlık mağdurlarını çeşitli satış gruplarına ve onun (Facebook) grubuna yönlendiriyor.” Tüm bisiklet hırsızlığı raporlarının araştırıldığını ekledi.

Leósson’un araştırma çalışması artık özgecil olsa da, ilk başladığında öfke güçlü bir itici faktördü. Evsizler barınağının dışında çalıntı olduğuna inandığı eşyaları gördükten sonra bisikletle polise gitmeye başladı ve sorumlu olduğuna inandığı kişilerle yüzleşip tartışacağını itiraf etti. Artık onlarla empati kuruyor.

“İlk başta bu duruma çok şaşırdım ve öfkelendim” diyor. “Barınağın dışında bir sürü bisiklet var, bir polis arabası geçiyor, kimse bir şey yapmıyor.

“Ben çok kızgındım, onlar da kızgındı; ilk başta çok sertti. Ama sonra şunu düşünmeye başladım: Tamam, sorun değil, yüzüm mosmor olana kadar çığlık atabilirim, hiçbir şey değişmeyecek. Bu yüzden onlarla aynı seviyeye gelmeye ve onlarla konuşmaya karar verdim.

Bu noktadan sonra dinamik değişti. Barınak sakinleriyle arkadaş olmaya başladı ve onlardan bazıları bisiklet bulmasına yardım etmeye başladı. Bunlardan bazılarının rehabilitasyona yardımcı olduğunu ve Leósson’un üzerindeki etkisinin hayatını değiştirdiğini söylüyor.

44 yaşındaki Leósson, İzlanda'nın başkentinde çekilmiş bir fotoğrafta.
Leósson İzlanda’nın başkentinde. Fotoğraf: Sigga Ella/The Guardian

Artık insanların bisikletleri çalındığında polisin onları Facebook sayfasına yönlendirdiğini söylüyor. Bulucu ücreti olduğu zaman barınakta yaşayan insanlara veriyor. Artık bisiklet hırsızlığı sorununun genellikle bağımlılıktan kaynaklandığını, uzun rehabilitasyon bekleme listelerinin ve yaz aylarındaki kapanışların da yardımıyla ortaya çıktığını gördüğünü söylüyor.

Bisiklete olan tutkusu, küçük bir çocukken sokakta ilk üç tekerlekli bisikletine binerken başladı ve gençken dağ bisikleti yarışına başladı ve vintage bisikletlere ilgi duymaya başladı.

İlk kez bisikleti çalındığında “biri karnıma yumruk atmış gibi” hissettiğini söylüyor. Ama aynı zamanda bunun çözülemez bir gizem olmadığını düşündüğünü de hatırlıyor. “Kendi kendime düşündüm: Tamam, bisikletin oralarda bir yerde, samanlıkta iğne gibi… ama bu samanlık o kadar da büyük değil, burası Reykjavík. Ve karar verdim: Bisikletimi bulacağım.”

Komşuların kapılarına notlar bıraktı ve çok geçmeden şehir merkezinde bisikletiyle görüldüğüne inanılan bir kişinin tanımını aldı. “Her gün kendi kendime şunu düşündüm: Bugün bisikletimi bulmak için güzel bir gün.” Bir gün bisikletli birini gördü, onu durdurdu ve geri aldı.

Ancak “inatçı ve belki biraz gürültücü” olduğu o zamandan bu yana yaklaşımı çarpıcı biçimde değişti. “Şimdi bu adamları çalıntı bir bisikletin üzerinde gördüğümde onlarla çok huzurlu ve sakin bir şekilde konuşuyorum. Geçen gün bu adamlardan biriyle konuştum ve bisikletten bahsetmedim bile, sadece basitçe şöyle dedim: Bana hikayeni anlat,” diyor. Konuşmanın sonunda adam ona bisikleti verdi.

Şehirde bisiklet kullanımı artıyor olsa da, bisiklet hırsızlığının insanları toplu taşıma yerine bisiklet kullanmaktan alıkoyabildiğini, çünkü onları dışarıda kilitli bırakmaktan korktuklarını ve bisiklet sürmeyi tamamen durdurabildiğini söylüyor. “Bazı insanlar arabadan bisiklete geçtiler ve bisiklet çalındığında ve polis bu konuda hiçbir şey yapmadığında arabaya geri dönüyorlar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir