İzlanda volkanik patlamasından sonra çatlayan adamı arayın | Dünya Haberleri

Kurtarma ekipleri geçen ay İzlanda’da yanardağ patlamasından sonra yerdeki çatlağın içine düşen bir adamı arıyor.

Yerel basında çıkan haberlere göre adam, kasım ayında boşaltılan Grindavik kasabasında depremler ve volkanik faaliyetler nedeniyle oluşan yarıkları doldurmaya çalışıyordu.

Yüzlerce kişi çarşamba gününden beri onu arıyor ancak perşembe gece yarısından kısa bir süre önce kaya düşmesi nedeniyle durmak zorunda kaldı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:43

Aralık: Volkan çarpıcı lav akıntıları üretiyor

Güney İzlanda polis şefi Ulfar Ludviksson yerel basına verdiği demeçte, “Gece yarısı aramayı durdurmak zorunda kaldık çünkü yarıkta çalışanların güvenliğini garanti edemiyorduk.”

“Tepede kaya düşmesi oldu.”

19 Aralık 2023'te İzlanda'nın Sylingarfell kentinde çekilmiş bir drone resmi, Grindavik'in kuzeyindeki volkanik patlama bölgesinden fışkıran lavları gösteriyor. REUTERS/Sigurdur Davidsson

Raporlar, aynı anda yalnızca iki kişinin barınabileceği dar yarık açıklığının genişletilmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi.

Daha önce Bay Ludviksson, Perşembe günü İzlanda ulusal yayın kuruluşu RUV’a koşulların “çok zor ve zorlu” olduğunu söylemişti.

“Derinlerde. Bu onlarca metre aşağıya kadar iniyor. Kurtarma ekiplerinin çalıştığı bu çalışma alanının çok altında su var” dedi.

“İki adam bir sepete girip yaklaşık 10 dakika yerde kalıyorlar. Sonra yukarı çıkıyorlar ve diğer ikisi görevi devralıyor.”

Devamını oku:
İzlanda yanardağı sönerken sürpriz ve rahatlama
Drone tarafından çekilen lav fışkırmasının şaşırtıcı görüntüleri

İzlanda’daki yoğun deprem faaliyeti Aralık ayında muhteşem patlamaReykjanes yarımadasında yaklaşık iki mil uzunluğunda bir çatlak ortaya çıktıktan ve hızla büyüdükten sonra yerdeki çatlaklardan erimiş kaya fışkırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir