İtalya’da inşaat şantiyesinin çökmesi sonucu beş kişi öldü ve üç kişi ağır yaralandı | Dünya Haberleri

İtalya’da bir inşaatta binanın bir kısmının çökmesi sonucu 5 işçi öldü, 3 işçi de ağır yaralandı.

Cuma sabahı Floransa’daki yeni bir süpermarketin beton kirişi ve levhalarının çökmesi sonucu yaklaşık sekiz işçi enkaz altında kaldı.

Cumartesi günü, Floransa’yı da kapsayan Toskana bölgesinin başkanı, kurtarma ekiplerinin enkaz altında mahsur kalanlara ulaşmak için “karmaşık” operasyonu sürdürmesinin ardından beşinci kişinin cesedinin çıkarıldığını doğruladı.

İtalyan medyası, beş kurbanın bir İtalyan, üç Faslı ve bir Tunuslu olduğunu söyledi.

Enkazdan çıkarılan diğer üç kişi ise ciddi ancak hayati tehlikesinin bulunmadığı hastaneye kaldırıldı.

Resim:
Kurtarma ekipleri mahsur kalan işçilere ulaşmak için ‘karmaşık’ operasyona bugün de devam etti. Fotoğraf: Vigili del Fuoco

Yetkililer, alanda yapılan ön değerlendirmelerin ardından kazanın, beton kirişin “yapısal çökmesi” nedeniyle meydana geldiğini, bunun da yapım şeklindeki bir kusurdan kaynaklanmış olabileceğini söyledi.

Floransa savcıları çöküşle ilgili soruşturma yapılmasını emretti.

Papa Francis’e Başbakan Giorgia Meloni ve diğer İtalyan yetkililer de katılarak ölümlerden duyduğu üzüntüyü ifade etti ve Cumartesi günü “işçileri korumaktan sorumlu olanlardan daha fazla çaba gösterilmesi” çağrısında bulundu.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Lord Cameron, Rusya’nın Ukrayna’nın müttefikleri karşısında geride kaldığını söyledi
Filistin yanlısı gösteride 11 kişi tutuklandı
Snoop Dogg’un küçük kardeşi hayatını kaybetti

Esselunga süpermarket zincirinin başkanı Marina Caprotti de başsağlığı diledi. Yeni mağazanın inşaat işinin üçüncü bir tarafa yaptırıldığını söyledi.

İtfaiye ekipleri, 16 Şubat 2024 Cuma günü İtalya'nın Floransa kentindeki bir inşaat sahasında meydana gelen kaza mahalline geldi. İtalya'nın Floransa kentindeki bir süpermarket inşaat sahasında Cuma günü meydana gelen kazada en az bir işçi öldü ve dört kişi de kayıp oldu. yetkililer söyledi.  (AP aracılığıyla Marco Bucco/LaPresse)
Resim:
Sendikalar ölümlere tepki olarak iki günlük grev başlattı. Resim: AP

İtalya’da işyerlerinde kazalar oldukça yaygın; istatistik kurumu Eurostat’a göre, 2021’de ülke genelinde 601 ve 2022’de 435 işyeri ölümü rapor edildi; bu, Avrupa Birliği’nde Fransa’dan sonra ikinci en yüksek rakam.

İtalya’daki CGIL sendikasının lideri Maurizio Landini’ye göre 2023’te işyerlerinde 1000 kişi öldü.

Bu, CGIL ve İtalya’nın en büyük sendikalarından bir diğeri olan UIL’nin, inşaat şantiyelerindeki ücretleri, güvenliği, eğitimi ve çalışma koşullarını düşürmek için taşeronluğun aşırı kullanımını suçlayarak 21 Şubat için iki saatlik grev çağrısında bulunmasıyla geldi.

Sendikalar, “Başsağlığı sözleri duymaktan yorulduk. İnşaat alanları gibi en fazla risk altında olan yerlerden başlayarak somut çözümlerin uygulanması için iş ve güvenlik siyasi ilginin merkezinde olmalıdır.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir