İsyancı grupların anavatanlarını tahrip etmesi nedeniyle insanların kaçmak zorunda kaldığı Ruanda mülteci kampının içinde | Dünya Haberleri

Kongolu erkekler, kadınlar ve çocuklar, iki komşu hükümet arasında gerilim tırmanırken Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki (DRC) etnik şiddetten kaçıyor.

Ruanda, kısa süre önce Ruanda başkanı Paul Kagame’yi 20 Aralık başkanlık seçimleri öncesi bir kampanya mitinginde Adolf Hitler’e benzeten DRC Başkanı Felix Tshisekedi’nin güçlerine karşı savaşan M23 isyancılarını desteklemekle suçlanıyor.

Kongolu mültecilere yönelik tarihi bir geçiş kampı, Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde artan şiddetten kaçan sivillerin akınına uyum sağlamak amacıyla bu yılın başlarında yeniden açılmak zorunda kaldı.

Nkamira Transit Kampı şu anda anayurtlarını kasıp kavuran düzinelerce farklı isyancı gruba mensup militanların hedefli etnik saldırılarından kaçan Tutsi erkekleri, kadınları ve çocukları ile dolup taşıyor.

Altmış yaşındaki Mutwarutwa buraya Kasım ayının sonunda geldi. Mayi Mayi isyancıları köyüne saldırırken, sırtındaki kıyafetlerden başka hiçbir şeyi olmadan evinden kaçtı.

“Bir gün evdeydim ve bize bir saldırı olacağı söylendi. Kaçmaya karar verdik ve birden bombalar yağmaya, silahlar bize saldırmaya başladı. Elimizde hiçbir şey olmadan ayrılmak zorunda kaldık” diyor.

“Motosiklete binecek paramız yoktu, bu yüzden ormanda koşup saklanmaya karar verdik. Sonunda buraya geldik.”

Mutwarutwa yalnız değil. Doğu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin Kuzey Kivu eyaletinde Ekim’den Kasım ayı sonuna kadar geçen altı hafta içinde 450.000 kişi şiddet nedeniyle yerinden edildi.

Kuzey Kivu’nun iki yanında yer alan Goma-Gisenyi geçiş noktasına sadece 20 kilometre uzaklıktaki Nkamira, Ruanda’ya kaçanların çoğunun ilk durağı. Kasım ayında kampa günde yaklaşık 200 yeni gelen geliyordu.

Resim:
Angelique ve Mutwarutwa

Angelique, sert zemini kaplayan mavi bir minderin üzerinde Mutwarutwa’nın yanında oturuyor. Bu çadır alanı, Şubat ayında çocukları ve kocasıyla birlikte Kuzey Kivu’dan kaçtığından beri onun eviydi.

Devamını oku: Yeni Ruanda planı nedir ve neden tartışmalı?
Hükümet Ruanda sığınma politikasının maliyetini açıklarken işçi sınıfı öfkeli

Angelique’in kocası tehlikeden kaçarken öldürüldü ve Angelique, geride kalan babasının şu anda isyancılardan saklandığını söyledi.

Angelique, gözlerinde acı dolu bir teslimiyetle, “Farklı görünüyoruz, bu yüzden nefret ediliyoruz ve öldürülüyoruz. Bize Tutsiler olarak, ayrılana kadar tekrar tekrar hedef alınacağımız söylendi” diyor.

Nkamira Mülteci Kampı, Ruanda

Aylarca sert zeminde uyumaktan kaynaklanan vücut ağrılarını anlatıyor.

Angelique, “Evde yataklarımız, şiltelerimiz ve her şeyimiz vardı” diyor.

Mutwarutwa “Ama en azından burada uyuyabiliriz” diye espri yapıyor. Saldırı nihayet gelmeden çok önce terör onları uyanık tuttu.

Her ikisi de barış sağlandığında KDC’deki evlerine dönmek istediklerini söylüyor. Ruanda’da güvenlik var ama başka pek bir şey yok.

Temmuz ayında şilte, sabun ve hijyenik ped için harcanan para kurudu.

BM Mültecilerin (BMMYK) Ruanda’ya yönelik çağrısı bu yıl yalnızca %38 oranında finanse edildi; bu, son zamanların en kötü açığıydı.

Nkamira Mülteci Kampı, Ruanda
Nkamira Mülteci Kampı, Ruanda
Resim:
Menüde mısır var

Nkamira’nın mutfağında bir zamanlar havuç, lahana, ıspanak ve pilav yapılan tencereler artık yalnızca mısır ve fasulyeden oluşan yemeklerin servis edilmesini sağlıyor.

Tıp kliniğinde göğüs enfeksiyonu olan küçük çocuklara parasetamol veriliyor.

Kigali’de, UNHCR Ruanda sözcüsü Lilly Carlisle bize kesintilerin oldukça kapsamlı olduğunu söyledi.

“Sağlık hizmetlerine erişimi sınırlamak zorunda kaldık. Sabun, ev eşyaları ve kadınlara yönelik hijyenik ped gibi gıda dışı ürünlere yönelik nakit yardım programlarımızı kesmek zorunda kaldık” diyor.

Onunla şu şekilde konuşuyoruz: Birleşik Krallık-Ruanda anlaşması sonuçlandırılıyor. Sınır dışı edilen sığınmacıların Birleşik Krallık’tan getirilmesine yönelik 240 milyon sterlin değerindeki anlaşmaya BMMYK’nın kesin bir şekilde karşı çıkıyor.

Nkamira Mülteci Kampı, Ruanda
Nkamira Mülteci Kampı, Ruanda

Lilly’ye henüz gelmemiş ve burada olmak istemeyen insanlar için bu kadar çok para ödenmesine tanık olmanın nasıl bir şey olduğunu soruyorum.

“Uluslararası toplum olarak Ruanda’daki mevcut mülteci nüfusunu desteklemeye devam etmek bizim sorumluluğumuzdadır.

“Yıllardır buradalar ama bu onların ihtiyaçlarının daha az geçerli olduğu anlamına gelmiyor” diye yanıtlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir