İşte 1980’lerin F1 Motoruyla Porsche 911’i Sürmek Nasıl Bir Şey?

Otomotiv dünyasında, özellikle zorlu pist odaklı makinelerden “yol için yarış arabaları” olarak söz eden bir klişe vardır. Bu elbette nadiren doğrudur. İngiliz şirketi Lanzante’nin klasik Porsche 911’leri, yarışlarda kullanılan McLaren TAG turbo V6 Formula One motorlarıyla güçlendirildiği için çoğundan daha yakın.

Lanzante yavaş yavaş bunları inşa ediyor Birkaç yıldır F1 destekli 911’ler, ancak bu videodaki olağanüstü derecede havalı. Beverly Hills, California’daki O’Gara Coach, komisyondan sorumluydu ve eski F1 yarışçısı Stefan Johansson’u, 1987 Avusturya Grand Prix’sinde McLaren’ının motorunu kullanan araca özel bir boya şeması vermesi için görevlendirdi. yedinci sırada bitirdi. Yarıştan emekli olduktan sonra Santa Monica’da stüdyosu olan bir sanatçı olduğu için bu eşleştirme mantıklı.

Lanzante’nin bu yapıların her biri için 1,45 milyon dolar talep ettiği bildiriliyor. Doğrudan McLaren’den temin edilen motorlar, en çok TAG-Heuer saat markasıyla tanınan Techniques d’Avant Garde (TAG) şirketinin markasını taşıyordu. Ancak Porsche aslında motoru kendi bünyesinde geliştirdi.

Cosworth, F1 motorunun bir yol otomobilinde çalışacak şekilde revize edilmesine yardımcı oldu. Değişiklikler arasında daha küçük turbolar, azaltılmış takviye basıncı ve ayarlanmış hava-yakıt oranı vardı. Sonuç, bildirildiğine göre yaklaşık 503 hp ve 310 lb-ft tork üreten bir motordu. Yarış donanımında, fabrika sıralama sırasında yaklaşık 900 bg ve kabaca 1.200 bg üretecekti.

Johansson, koyu yeşilin farklı tonlarında üç yapraklı bir kaskla yarıştı. Bu sanat arabasında bu renklere yer verirken mavi, sarı ve kırmızı tonlarına da yer verdi. Tasarımın ötesinde Lanzante’nin 911’ini kullanmak heyecan verici görünüyor. Değiştirilen motor 9.000 rpm’ye çıkıyor ve harika ses çıkarıyor. Ayrıca egzozdan alevler çıkıyor. Modifiye edilmiş Porsche’ler pek nadir değildir, ancak yarışlarda kullanılan bir F1 motorunun paketlenmesi bunu özellikle özel kılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir