Sonsuz Türk

İstanbul’da deprem

İstanbul’da deprem
104
11 Ocak 2020 - 16:48

İstanbul’da deprem meydana geldi. Sarsıntı birçok noktada hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Marmara Denizi’nde saat 16.37’de 4,7 büyüklüğünde deprem kaydedildi.

Deprem, Marmara Denizi’nin 16,1 kilometre derinliğinde gerçekleşti.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından (AFAD) yaptığı derlemeye göre, Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıklarında 1,6 büyüklüğündeki ilk deprem, saat 06.28’de meydana geldi.

Bu depremin ardından saat 15.26’ya kadar Şarköy ile Marmaraereğlisi ve Süleymanpaşa açıklarında, büyüklükleri 1,1 ile 3 arasında değişen 35 deprem daha kaydedildi.

“İstanbul ve çevre illerden hissedildi”

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Marmara Denizi’nde meydana gelen depremin İstanbul ve çevre illerde hissedildiğini söyledi.

Yerlikaya açıklamasında, “Marmara Denizi’nde başta İstanbul olmak üzere çevre illerde hissedilen Kandilli Rasathanesi verilerine göre 4,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Başta AFAD Koordinasyon Merkezimiz olmak üzere 155, 156, 112, 110 ve diğer çağrı merkezlerimize deprem sonrasında, şu ana kadar depremle ilgili herhangi bir çağrı gelmemiştir. İstanbulumuza geçmiş olsun.” ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliği, deprem sonrası ihbar hatlarından herhangi bir can ve mal kaybı ile yaralanma ihbarı gelmediğini ve bütün birimlerin depremin kentteki etkilerini yakından takip ettiğini açıkladı.

AFAD’dan ilk açıklama 

Marmara Denizi’nde Silivri açıklarında meydana gelen deprem sonrası, AFAD’dan yapılan açıklamada, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı, 4,7 büyüklüğündeki deprem ile bu sabah Şarköy yakınlarında oluşan depremlerin farklı fay segmentleri üzerinde meydana geldiği bilgisi paylaşıldı. 

AFAD’dan yapılan bir diğer açıklamada ise, depremin şiddetinin oldukça güçlü olduğu bilgisi verildi.

“Tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Twitter hesabından depremle ilgili açıklama yaptı. Vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini ileten Kurum, tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.