İsrailli diplomat ABD üniversitesine ‘apartheid’ tartışması dersini bırakması için baskı yaptı | ABD üniversiteleri

İsrailli bir diplomat, New York’un önde gelen kolejlerinden birini, Yahudi devletinin Filistin’de bir tür apartheid uygulayıp uygulamadığına ilişkin büyüyen tartışmayla ilgili bir kursu iptal etmeye ikna etmeye çalıştı.

İsrail’in New York’taki kamu diplomasisi konsolosu, Yuval Donio-Gideonİsrail-Filistin’de Apartheid kursuna, Uluslararası Holokost Anma İttifakı’nın (IHRA) tartışmalı antisemitizm tanımını ihlal ettiği gerekçesiyle bu yılın başında Bard College ile iletişime geçerek son derece alışılmadık bir adım attı.

Üniversite kursu savunduğunda İsrail yanlısı grupların ve en az bir büyük bağışçının baskısı altında kaldı. Boston Celtics’in mülk geliştiricisi ve ortak sahibi Robert Epstein, Bard’ın konuyu iptal etmeyi reddetmesini protesto etmek amacıyla Bard’ın mütevelli heyetinden istifa etti.

Kurs, Kudüs’te yaşayan Yahudi Amerikalı yazar ve araştırmacı Nathan Thrall tarafından tasarlandı ve öğretildi.

“İsrail konsolosluğu Bard’la temasa geçerek kursun iptal edilmesini istediklerini söyledi. İsrail’e yönelik eleştirileri susturmanın standart yolu olan IHRA’nın antisemitizm tanımından bahsediliyordu” dedi Thrall.

“Konsolos Bard’la konuştuğunda açıkça, eğer bu sınıfı örnek almazsak bu tür sınıfların ABD’nin her yerinde mantar gibi filizleneceğinden korktuğumuzu söylediler.”

Bard’ın başkanı Leon Botstein, Donio-Gideon’un “kurs hakkında bilgi almak ve buna itiraz etmek için aradığını” doğruladı.

Konsolos bizi bunu iptal etmeye ikna edebileceğini umuyordu. Kursun bir şekilde uygunsuz olduğunu savundu ama çok kibar bir konuşma oldu ve orada bitti” dedi. “Akademik özgürlük için ayağa kalktık. Kurs mükemmeldi, üst düzeydeydi ve hiçbir şekilde ideolojik vaaz vermiyordu.”

Botstein, İsrail konsolosluğunun müdahalesinde herhangi bir olumsuzluk bulmadığını söyledi. Başka yabancı diplomatların Bard’ın müfredatının içeriğine itiraz etmek için çağrıda bulunup bulunmadığı sorulduğunda şöyle dedi: “Eminim öyle olmuştur, ancak hatırlamıyorum.”

Batı Şeria’daki Al-Quds adlı Filistin üniversitesiyle ortak diploma programı yürüten Bard, Thrall’a yazarlık bursu verdi ve bu bursu yakın zamanda yayınlanan Abed Salama’nın Yaşamında Bir Gün: Kudüs’ün Anatomisi adlı kitabını tamamlamak için kullandı. Trajedi. Kolej onu ayrıca bir ders vermeye davet etti ve Thrall bahar dönemi için İsrail ve apartheid üzerine bir ders önerdi.

Kursun temeli, İsrail’in önde gelen insan hakları grubunun raporları da dahil olmak üzere, İsrail’in apartheid’e karşı uluslararası yasaları ihlal ettiğine dair artan kanıtlardı. B’Tselemve önde gelen bir yasal kuruluştan, Evet Din“Batı Şeria’da apartheid insanlığa karşı suç işleniyor” sonucuna vardı.

Eylül ayında, Mossad istihbarat teşkilatının eski başkanı Tamir Pardo, Batı Şeria’daki işgali Güney Afrika’nın geçerliliğini yitirmiş ırksal baskı sistemiyle karşılaştıran önde gelen İsraillilerin arasına katıldı.

Thrall, kursun başlamasından kısa bir süre öncesine kadar, bir insan hakları grubunun tweet’iyle dikkat çekene kadar kursa karşı herhangi bir itirazın olmadığını söyledi.

Bu noktada Donio-Gideon, başlangıçta hahamı aracılığıyla üniversiteye yaklaştı. Thrall, İsrailli diplomatın bu gidişatın IHRA’nın antisemitizm tanımına uyduğunu söylediğini söyledi. IHRA’lar arasında örnekler Antisemitizmin iddiası “İsrail Devleti’nin varlığının ırkçı bir girişim olduğunu iddia etmektir”.

Konsolosluğun müdahalesi, İsrail hükümetinin “ABD’deki en Yahudi karşıtı kampüslerin sıralamasını yayınlamak; Yahudi öğrencilerin kendilerini güvende hissetmedikleri, İsrail karşıtı pozisyonları destekleyen kurumları utandırmak”.

New York’taki İsrail konsolosluğu yaptığı açıklamada, “İsrail’i karalayan, antisemitizmi teşvik edebilecek ve kampüsteki Yahudi öğrencilerin güvenliğini tehlikeye atabilecek içerikler konusunda akademik kurumları uyarmanın ahlaki bir zorunluluk olduğunu” söyledi.

“Akademik özgürlüğe büyük saygı duyuyoruz ve üniversitelerin aldığı kararlara saygı duyuyoruz. Ancak son zamanlarda kampüslerdeki Yahudi karşıtı olayların artması endişemizin hem haklı hem de acil olduğunu gösteriyor” dedi konsolosluk. İsrail’in adil ve doğru bir şekilde temsil edilmesine yönelik endişelerimizi paylaşmaya devam edeceğiz ve herhangi bir öğrenci topluluğunu riske sokan her türlü nefret söylemine titizlikle karşı çıkacağız.”

Amerikan Senfoni Orkestrası’nın müzik direktörlüğünü yapan ünlü şef Botstein, başka çevrelerden de baskı geldiğini söyledi. Eski Bard yönetim kurulu üyesi Epstein’ın “çok güçlü itirazları vardı”.

“Onunla görüştükten sonra yönetim kurulundan istifa etmeyi seçti. İstifa konusunda gidişata ilişkin çok sert açıklamalarda bulundu. Onu bunun yanlış bir şey olduğuna ikna edemedim. Onu kursu ziyaret etmeye davet ettim ama bu, insanların duygularının yüksek olduğu ve bu duyguların onları konuya daha tarafsız bir şekilde bakmaktan veya başka bir bakış açısı duymaktan alıkoyduğu bir konu” dedi Botstein.

Bard başkanı, Epstein’ın üniversiteye verdiği 2,5 milyon dolarlık taahhüdü yerine getirip getirmeyeceğini bilmediğini söyledi.

Yorum talebine yanıt vermeyen Epstein, güçlü İsrail yanlısı baskı grubu olan İftirayla Mücadele Birliği’nin ulusal komisyon üyesidir. Eşi Esther, ADL’nin yönetim kurulunun eski başkanıdır.

ADL’nin genel müdürü Jonathan Greenblatt da Bard’a baskı yapmaya çalıştı. Botstein görüşmelerini gergin olarak nitelendirdi.

“Özgür bir tartışmaya açık değildi. O sivil değildi. Kursu ziyaret edip kendi gözleriyle görme davetimizi de kabul etmedi. Zaten kursu iptal etmemiz için bize baskı yapma niyetiyle aradı” dedi.

ADL, Guardian’a yaptığı açıklamada Greenblatt’ın Botstein ile “kursla ilgili ciddi endişelerini iletmek için” konuştuğunu söyledi.

Açıklamada, “Bu kursun tüm önermesi, demokratik İsrail devletine iftira atıyor ve meşruiyetini zedeliyor” denildi. “Amerika Birleşik Devletleri’nde antisemitik olayların hızla arttığı bir dönemde, en kışkırtıcı olaylardan bazıları üniversite kampüslerinde meydana gelirken, ADL, İsrail ve Yahudi halkını savunma konusunda pişmanlık duymuyor. İsrail’i gayri meşrulaştıran, Yahudileri karalayan çabalara karşı yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz ve bu tür kursların dayandığı yanılgılardan dolayı olmaması gerektiğine olan inancımızın arkasında duruyoruz.”

Kurs aynı zamanda yerel Yahudi gruplar tarafından da kınandı. Ulster İlçesi Yahudi Federasyonu, Botstein’a bunu “akademik özgürlük kılığına giren antisemitizmin iğrenç bir örneği” olarak nitelendiren bir mektup yazdı.

UCJF’nin genel müdürü David Drimer, yerel bir gazete olan Daily Freeman’a, Bard’ın kursu düzenleme kararında, eğitimin merkezinde yer alan George Soros’un üniversiteye yaptığı 500 milyon dolarlık bağıştan etkilendiğini söyledi. Yahudi karşıtı komplo teorileri Sağdaki.

Drimer, Botstein’a Thrall’ı Hamas’la ilişkilendirmeye çalışan bir mektup yazdı.

“Bu sınıf başlangıçta yanlıştır ve etik olarak bunun nedenini açıklamak zorundayız: Nathan Thrall, Hamas’ın ve resmi olarak terörist olarak tanımlanan diğer grupların önde gelen fon sağlayıcılarından biri olan Katar tarafından hükümet tarafından büyük ölçüde finanse ediliyor” dedi.

Thrall daha önce Katar’dan ayrıldıktan sonra bağış alan Uluslararası Kriz Grubu’nda çalışıyordu.

“Bay Soros’un Bay Thrall ve Bard’ı finanse etmesini tesadüf olarak mı kabul etmeliyiz?” Drimer eklendi. “Noktaları birleştirmeye mecburum.”

Botstein, UCJF’nin mektubuna, “Holokost’tan sağ kurtulanların bir çocuğu olarak antisemitizme karşı çoğu kişiden daha duyarlıyım” diyerek yanıt verdi.

“Söz konusu dersin antisemitik hiçbir yanı yok. Yıllardır İsrail’de tartışma konusu olan soruları araştırıyor. Amerika’daki Yahudi cemaati İsrail’de yaşanan tartışma ve tartışmalardan neden korksun ki?” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir