İsrail savaş kabinesi yeni Gazze ateşkes anlaşmasının yakın olduğu umuduyla toplandı | Dünya Haberleri

İsrail savaş kabinesi, Paris’teki müzakerelerin ardından Hamas’la olası bir ateşkes anlaşması konusunda bilgilendirildi.

Başbakan Binyamin Netanyahu İsrail elçileri ABD’li, Mısırlı ve Katarlı arabulucularla görüştükten sonra Cumartesi gecesi geç saatlerde bakanları bir araya getirdi.

Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, ABD medyasına anlaşmanın temel taslağı üzerinde “anlaşmaya vardıklarını” söyledi.

Savaş kabinesindeki görüşmelerin ayrıntıları açıklanmadı, ancak İsrail medyası isimsiz yetkililere atıfta bulunarak birkaç hafta sürecek bir ateşkesin üstü kapalı olarak kabul edildiğini bildirdi.

Bu, birkaç yüz Filistinlinin İsrail hapishanelerinden serbest bırakıldığı ve yaklaşık 100 rehinenin serbest bırakıldığı Kasım ayındaki ateşkesten sonraki ikinci ateşkes olacak. Hamas.

Netanyahu, CBS’nin Face The Nation programına, çatışmalara bir kez daha ara verilmesinin henüz bir anlaşma olmadığını ve Hamas’ın daha fazla taviz vermesi gerektiğini söyledi.

“Başka bir gezegendeler. Ancak makul bir duruma gelirlerse o zaman evet bir rehine anlaşması yaparız. Umarım öyledir” dedi.

Resim:
Filistinliler Refah’ta tahrip olmuş bir arabayı inceliyor. Resim: Reuters

Müzakereciler İsrail’in güneye kara saldırısı başlatma umuduyla çabalarını artırıyorlar. Gazze Bir milyondan fazla yerinden edilmiş insanın barındığı Refah şehri.

Yardım grupları bir felaket konusunda uyardı ve Batılı hükümetler bir kez daha çağrıda bulundu: İsrail Sivil kayıpların önlenmesi için elinden geleni yapacaktır.

Netanyahu, X’te kabinenin önümüzdeki günlerde Refah için sivillerin tahliyesi de dahil olmak üzere “operasyonel planları” onaylamaya hazır olduğunu yazdı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu.  Resim: AP
Resim:
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu. Resim: AP

Hamas lideri İsmail Haniye de bu hafta Mısırlı arabulucularla görüşmek üzere Kahire’deydi.

Mısır’daki güvenlik kaynakları, şu ana kadar resmi bir onay olmamasına rağmen İsrail ve Hamas temsilcilerinin katılacağı yeni görüşmelerin bu hafta Katar’da yapılacağını söyledi.

Hamas’ın Ekim ayında İsrail’e saldırısı sırasında alınan rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için Netanyahu üzerindeki baskı hâlâ çok yüksek.

Göstericilerin polisle çatıştığı hükümet karşıtı protestoya kısa bir mesafede, Cumartesi günü Tel Aviv’de binlerce kişi anma törenine katıldı.

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
ABD ve İngiltere bir düzineden fazla Husi hedefini vurdu
Donald Trump Güney Carolina ön seçimini kazandı

Göstericiler rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan bir mitinge katıldı.  Resim: Reuters
Resim:
Cumartesi günü Tel Aviv’de İsrailli rehineler için bir nöbet daha düzenlendi. Resim: Reuters

Geçen yılki saldırıda 1.200’den fazla İsrailli hayatını kaybederken, Gazze’deki Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı, üçte ikisi kadın ve çocuk olmak üzere 29.692 Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı.

Sağlık görevlileri, bu hafta sonu daha fazla saldırı sonrasında en az 86 Filistinlinin öldüğünü söyledi. İsrail, Gazze’nin güneyindeki çatışmalarda iki askerinin öldüğünü açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir