İsrail-Hamas savaşı: Kızıldeniz nasıl bir savaş alanına dönüştü ve bu, Birleşik Krallık’taki alışveriş yapanlar için ne anlama geliyor | Dünya Haberleri

Orta Doğu’da okyanusun küçük bir bölümünde sorunlar yaklaşıyor ve dünyanın diğer ucundaki Reading’teki bir çay şirketi için bu gerçek bir endişe kaynağı.

Raflar giderek boşalıyor ve müşteriler siparişlerindeki gecikmelerden dolayı giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor.

Bunun nedeni, Orta Doğu’da ABD ve İsrail nüfuzuna karşı çıkan ve bunun sonucunda İsrail’e karşı savaşında Hamas’ı destekleyen bir grup Yemenli isyancı Husilerin saldırılarıdır.

Hamas’a destek gösterisi olarak dünyanın en yoğun nakliye yollarından biri olan Kızıldeniz’de seyahat eden ticari kargo gemilerini hedef alıyorlar.

Ödüllü bir kaliteli çay sosyal girişimi olan Tea People, 13 Aralık’ta bir teslimat bekliyordu ancak teslimatın fazladan 3.500 mil daha yeniden yönlendirilmesi gerekiyordu ve Noel ticaretine zar zor zamanında ulaşabildi. Başka bir sevkiyatın 15 Aralık’ta ulaşması gerekiyordu ancak hâlâ Birleşik Krallık limanına ulaşmadı.

Ürün sorumlusu Vishaka Chhetri Agarwal, maliyetlerinin de dört kat arttığını söyledi: “Bir konteyner için Sri Lanka’dan Birleşik Krallık’a göndermek üzere 1.000 dolar ödediyseniz, şimdi aniden 5.000 dolar ödemek zorunda kalıyoruz.”

Bir yandan fiyat artışını karşılamaya çalışırken, “eğer bu daha uzun süre devam ederse evet maliyetleri artırmak zorunda kalacağız” diyorlar.

Ancak etkilenenler yalnızca Çay İnsanları değil; Birleşik Krallık’taki tüketiciler, Kızıldeniz’deki çatışma nedeniyle günlük ihtiyaçlarında birçok gecikmeyle karşı karşıya kalıyor.

Kızıldeniz nasıl savaş alanına dönüştü?

Küresel nakliye hedef haline geldi esnasında İsrail ve Hamas arasındaki savaş Husiler gibi İran tarafından da destekleniyor.

bir kargo gemisinin dramatik kaçırılması 19 Kasım’da Yemen’deki Husilerin Kızıldeniz’deki en önemli saldırılarından biri yaşandı.

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın


1:08

Husiler Kızıldeniz’de İsrail bağlantılı gemiye el koydu

O tarihten bu yana, Yemen’in çoğunu kontrol eden İran yanlısı Husiler, 20’den fazla gemiye insansız hava araçları ve balistik füzeler fırlattı. İsrail bağlantısı olan veya İsrail’e giden gemileri hedef aldıklarını söylediler.

Uluslararası Deniz Ticaret Odası’ndan John Stawpert, Sky News’e şunları söyledi: “Başlangıçta bile İsrail bağlantılı olmanın ne anlama geldiğine dair oldukça geniş bir tanımlamaları vardı. Şu anda gördüğümüz şey, dünya ticaretine inanılmaz derecede genel ve genel bir tehdit. “

Denizcilik risk yönetimi grubu Ambrey Analytics’e göre, 19 Kasım ile 2 Ocak tarihleri ​​arasında Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde 47 olay bildirildi.

19 Kasım 2023 ile 2 Ocak 2024 arasında Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde bildirilen olaylar
Resim:
19 Kasım 2023 ile 2 Ocak 2024 arasında Kızıldeniz ve Aden Körfezi’nde bildirilen olaylar

Buna, Husilerin kasım ayında Kızıldeniz’in güneyinde mürettebatıyla birlikte ele geçirdiği, İsrailli bir şirkete bağlı, Japonlar tarafından işletilen bir kargo gemisi olan Galaxy Leader’ın ele geçirilmesi de dahildir.

Ambrey Analytics’e göre bildirilen 47 olaydan 12’si fiziksel hasarla ilgili. Saldırılar kasım ayından bu yana devam ederken etkisi siyasi olarak da hissediliyor.

13 Aralık’ta İngiliz savaş gemisi HMS Diamond, Kızıldeniz’deki ticari gemileri hedef aldığından şüphelenilen bir saldırı drone’unu düşürdü. Savunma Bakanlığı, Kraliyet Donanması’nın onlarca yıldır ilk kez öfkeyle bir hava hedefini vurduğunu söyledi.

  20 Kasım 2023'te yayınlanan bu fotoğrafta Kızıldeniz'deki Galaxy Leader kargo gemisinde bir Husi savaşçısı duruyor. Husi Askeri Medyası/REUTERS aracılığıyla bildiri BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR/Dosya Fotoğraf RAPOR İÇERİĞİ ÖNİZLEME XML BENİM İÇİN ÜCRETSİZ İNDİR RESİM KOLEKSİYONA EKLE PAYLAŞ İÇERİK DETAYLAR Tarih: 20/12/2023 14:48 Boyutlar: 1280 x 720 Boyut: 241KB Düzenle Durum: yeni Kategori: I Konu Kodları: MEAST Armatür Tanımlayıcı: RC26H4A1L7DH Yazar: HOUTHI MILITARY MEDIA Şehir: RED SEA Cou
Resim:
19 Kasım’da Galaxy Leader kargo gemisinde bir Husi savaşçısı duruyor

ABD ayrıca 31 Aralık’ta Kızıldeniz’de bir Maersk konteyner gemisine yönelik Husi saldırısını da püskürttü ve üç gemiyi batırıp 10 militanı öldürdü.

Ancak İngiltere caydırıcılık çabalarında yalnız değil. Aralık ayında bir ABD savaş gemisi üç insansız hava aracını daha düşürdü.

Buna yanıt olarak ABD ve İngiltere dahil diğer 12 ülke, sivil gemileri korumak için bir deniz görev gücü olan Refah Muhafızı Operasyonu’nu kurdu.

Uzmanlar, Batı’nın caydırıcılık ile bu yeteneği kullanma isteği arasında denge kurmaya çalışması nedeniyle durumun daha da tırmanabileceği konusunda uyardı.

Podcast’lerinizi aldığınız her yerde Sky News Daily’ye abone olmak için tıklayın

RAND Projesi AIR FORCE’un strateji ve doktrin programı direktörü Raphael Cohen, “ABD ve uluslararası toplumun geri kalanı, Husilere fiili maliyet yüklemekten kaçınmaya çalıştı” dedi.

“Ve bunun için iyi sebepler var. Yemen iç savaşında bir tür geçici ateşkes söz konusuydu. Biz bunu gerçekten yeniden alevlendirmek istemiyoruz.”

Ancak “çatışmanın metastaz yapmasının mümkün” olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “ABD ve müttefikleri, bölgesel gerilimleri kontrol altına alma hedefleri arasında kalmış durumda ve bu genel olarak daha az güç kullanmak anlamına geliyor. Ancak diğer yandan, uluslararası gemiciliğe saldıran mevcut statüko kabul edilemez.”

20 Kasım 2023'te yayınlanan bu fotoğrafta Galaxy Leader kargo gemisine Kızıldeniz'de Husi botları eşlik ediyor. Husi Askeri Medyası/REUTERS aracılığıyla bildiri BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR/Dosya Fotoğrafı
Resim:
Galaksi Lideri kargo gemisine Kasım ayında Kızıldeniz’de Husi botları eşlik ediyor

Arabalardan çocuk oyuncaklarına: Mallar yeniden yönlendiriliyor

Kızıldeniz’de artan gerilimin maliyeti sadece siyasi değil aynı zamanda ticaridir.

Birleşmiş Milletler güvenlik konseyi 1 Aralık’ta yaptığı açıklamada, “Husiler, bölgedeki kritik su yollarında yaşamları, küresel ekonomiyi ve serbest ticaret akışını tehdit etmeye devam etmeleri halinde sonuçlarının sorumluluğunu üstlenecekler.” dedi.

Sonraki, stokların gecikebileceği konusunda uyarıda bulunan son perakendeciler arasında yer alıyor sudaki gerilimin artmasıyla. BMW, Ikea ve Nestle’nin de, aralarında Maersk ve Hapag Lloyd’un da bulunduğu çok sayıda nakliye firmasının bölgedeki seferleri askıya almasından etkilendiği düşünülüyor.

Bazı ürünlerinde gecikmeler olduğunu doğrulayan IKEA, ana önceliğinin “IKEA değer zincirinde çalışan insanların güvenliği” olduğunu ve onları güvende tutmak için gerekli tüm önlemleri alacağını söyledi.

19 Kasım 2023 ile 2 Ocak 2024 arasında Kızıldeniz ve Aden Körfezi'nde bildirilen olaylar

Küresel ticaretin yaklaşık %12’si ve Avrupa’dan Asya’ya yapılan ticaretin %40’ı Kızıldeniz ve Süveyş Kanalı’ndan geçmektedir.

Artık nakliye firmaları, ortalama 10 gün daha uzun süren ve yakıt ve diğer masraflarda yaklaşık 1,6 milyon £ daha fazlaya mal olan bir yolculuk olan Ümit Burnu üzerinden yeniden rota çizdi.

Denizcilik yapay zeka şirketi WindWard’ın verilerine göre şu ana kadar yaklaşık 300 gemi yeniden yönlendirildi; bunlardan 45’i Kore ve Japonya’dan gelen yeni arabalarla yaklaşık 79 milyon £ taşıyordu.

Şirket, yaklaşık 3,55 milyar £ değerinde yeni otomobilin daha uzun ve daha maliyetli rotaya gönderildiğini ve her bir araba için ortalama fiyat artışının 866 £ olduğunu belirtti.

Veri: WindWard
Resim:
Veri: WindWard

WindWard’ın kurucusu ve CEO’su Ami Daniel, Avrupa’daki oyuncakların yaklaşık %48’inin de bu yoldan geldiğini söyledi.

“En büyük darbeyi tüketim malları alıyor; tüketim malları dediğimde bunlar sizin IKEA masalarınız, çocuklarınız için oyuncaklarınız ve mağazada satın aldığınız her şey.”

Ortaya çıkan çatışma Bay Daniel için de kişisel; kendisi 2008 yılında Lübnan açıklarında füzeyle vurulan bir gemideydi. ABD Donanması’ndan dört arkadaşı öldü, 12’si de yaralandı.

Sky News’e “O füzenin ucunda olmanın nasıl bir şey olduğunu kesinlikle biliyorum” dedi. “Bu füzeler kesinlikle gemileri boğabilir ve denizcilerin ve kaptanların ölümüne neden olabilir.”

DOSYA FOTOĞRAFI: Husi askeri helikopteri, 20 Kasım 2023'te yayınlanan bu fotoğrafta Kızıldeniz'deki Galaksi Lideri kargo gemisinin üzerinde uçuyor. Husi Askeri Medyası/REUTERS aracılığıyla bildiri BU GÖRÜNTÜ ÜÇÜNCÜ BİR TARAF TARAFINDAN SAĞLANMIŞTIR/Dosya Fotoğrafı
Resim:
Bir Husi askeri helikopteri Kızıldeniz’deki Galaxy Leader kargo gemisinin üzerinde uçuyor

Ticaret Kızıldeniz’in kullanımını tamamen durdurabilir mi?

Uluslararası Deniz Ticaret Odası’nın çevre ve ticaretten sorumlu üst düzey yöneticisi Bay Stawpert, “ciddi kayıplar” riski bulunduğunu ancak bunun hiçbir ticaretin rotayı kullanmadığı bir senaryoya dönüşmesinin pek olası olmadığını söylüyor.

“Nakliye çok ama çok dayanıklıdır ve daha önce birçok güvenlik tehdidiyle karşılaştık” dedi. “Nakliye her zaman bir çıkış yolu bulmayı başarır.”

Ancak bu daha büyük ticari nakliye konteynırları muhtemelen yön değiştiriyor çünkü “büyük gemiler, (petrol) tankeri gibi daha düşük serbest bordalı bir gemiden çok daha uygun bir hedef sunuyor.”

Daha erişilebilir bir video oynatıcı için lütfen Chrome tarayıcıyı kullanın

Husi isyancılarının saldırıları dünyayı nasıl etkiliyor?

Temmuz 2021’de bir konteyner gemisi neredeyse bir hafta boyunca Süveyş Kanalı’nda mahsur kaldı ve bu durum küresel ticareti önemli ölçüde aksattı. Ancak Bay Stawpert, bu düzeyde bir kapanmanın bir daha görülmesinin pek olası olmadığını söylüyor.

“Bir etki göreceksiniz, ancak bu Evergiven kadar derin olmayacak. Aynı zamanda, bu kontrol olmadan fiyatlarınızın artacağının farkına varmak önemlidir; bu, iki devasa pazar arasındaki hayati bir ticaret hattıdır.”

“Ve belirsizlik maliyet yaratır.”


Veri ve Adli Tıp ekibi, Sky News’ten şeffaf gazetecilik sağlamaya adanmış çok yetenekli bir birimdir. Veriye dayalı hikayeler anlatmak için verileri topluyor, analiz ediyor ve görselleştiriyoruz. Geleneksel raporlama becerilerini uydu görüntülerinin, sosyal medyanın ve diğer açık kaynak bilgilerin gelişmiş analiziyle birleştiriyoruz. Multimedya hikaye anlatımı aracılığıyla dünyayı daha iyi açıklamayı ve aynı zamanda gazeteciliğimizin nasıl yapıldığını göstermeyi amaçlıyoruz.

Veri ve Adli Tıp – Birleşik Krallık’tan ve Dünyadan En Son Haberler | Hava Durumu

Sky News – Birleşik Krallık’ta ve dünya çapında iş dünyası, siyaset, eğlence ve daha fazlasından Son Dakika Haberleri, videolar, manşetler, analizler ve önemli haberler için ilk haber.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir