İsrail-Hamas savaşı: Hamas, Sky News’a göre Biden’ın hafta sonu ateşkes umutlarının ‘keşke’ olduğunu söylüyor | Dünya Haberleri

Filistinli grubun bir sözcüsü Sky News’e, Joe Biden’ın İsrail ile Hamas arasında yakın bir ateşkes olabileceği iddiasının “hayal ürünü” olduğunu söyledi.

ABD başkanı şunu söyledi ateşkesin sağlanabileceğini umuyordum bu hafta sonu sonuna kadar.

Müzakereciler, İsrail’in yüzlerce Filistinli mahkumu serbest bırakması karşılığında, militan grup tarafından Gazze’de tutulan rehinelerin serbest bırakılmasını öngören, iki taraf arasında bir hafta sürecek ateşkes üzerinde çalışıyor.

İsrail-Hamas savaşı: En son güncellemeleri alın

Ancak Basem Naim, Sky News’e Hamas’ın mutlak ateşkes olmadan bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini söyleyerek başkanın yorumunu yalanladı.

“Bu bir temennidir” dedi. “Belki de seçim yılında demokratik partiler arasındaki gerilimin bir kısmını serbest bırakmak için Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iç siyasi meseleler nedeniyle.

“Fakat pratikte bu açıklamanın gerçekle hiçbir ilgisi yok. Şu ana kadar bize resmi bir teklif gelmedi. Ve talep ettiğimiz, talep ettiğimiz ve BM’den önerilenler arasında hâlâ uçurumlar olduğunu düşünüyorum. diğer partiler.”

Ile konuşmak Yalda Hakim’le DünyaBay Naim, grubun 10 Mart Pazar akşamı başlaması beklenen Ramazan ayına kadar bir anlaşmaya varmayı umduğunu söyledi.

Ayrıca Filistinlilerin tünellerde saklandıkları için Hamas liderliğine kızdıkları iddiasının doğru olmadığını söyledi ve üst düzey liderlerin çoğunun yer üstünde olduğu konusunda ısrar etti.

Yakınlık görüşmeleri kavgada duraklamayı tartışıyor

Katar’da arabulucuların her iki taraftan heyetlerle ayrı ayrı buluştuğu sözde yakınlık görüşmeleri yapılıyor.

Yüzlerce kamyonun her gün acilen ihtiyaç duyulan yardım malzemelerini Gazze’ye ulaştırmasına izin verilmesini de içerecek şekilde, çatışmalara altı haftalık bir ara verilmesi önerisini tartışıyorlar.

Hem İsrailli hem de Hamas temsilcilerinin varlığı, müzakerelerin, İsrail’in Hamas’ın dört buçuk aylık ateşkes yönündeki karşı teklifini reddettiği Şubat ayının başından bu yana hiç olmadığı kadar ilerlediğini gösteriyor.

Kamuoyunda her iki taraf da ateşkesin nihai hedefleri konusunda mesafeli pozisyonlar almaya devam ederken, birbirlerini müzakereleri geciktirmekle suçladı.

İsrail, rehinelerin serbest bırakılmasını sağlamak için savaşa yalnızca geçici bir ara verilmesini kabul edeceğini söylerken, Hamas, savaşın kalıcı olarak sona ermesine yol açacak bir anlaşma olmadan rehineleri serbest bırakmayacağını söylüyor.

Bu son dakika haberi güncelleniyor ve daha fazla ayrıntı kısa süre içinde yayınlanacak.

Tam versiyon için lütfen sayfayı yenileyin.

Son dakika haber uyarılarını akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden alabilirsiniz. Gökyüzü Haberleri uygulaması. Ayrıca takip edebilirsiniz X’te @SkyNews veya bize abone olun Youtube kanalı En son haberleri takip etmek için.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir