İspanya’da aşırı sağcı politikacının vurulması nedeniyle tutuklanan üç kişiden İngiliz kadın | Dünya Haberleri

Bu ayın başlarında İspanya’da aşırı sağcı bir politikacının vurulmasıyla ilgili olarak tutuklanan üç kişi arasında bir İngiliz kadın da yer alıyor.

Vox partisinin kurucularından Alejandro Vidal-Quadras, yüzünden vuruldu 9 Kasım’da Madrid’in zengin Salamanca bölgesinde.

78 yaşındaki oyuncu aynı zamanda liderlik de yapıyordu İspanya’nın Katalonya’daki merkez sağ Halk Partisi ise hastanede.

Yerel basında çıkan haberlere göre, İspanyol bir adam ve İngiliz ortağı İspanya’nın güneyindeki Lanjaron şehrinde tutuklandı.

Resim:
Alejo Vidal-Quadras, 2009 yılında Avrupa Parlamentosu’nda çekilmiş bir fotoğraf. Resim: AP

Fuengirola’da gözaltına alınan yine İspanyol bir adam, silahlı saldırıda kullanılan motosikletle bağlantılı olarak tutuklandı.

EFE ve diğer medya kuruluşları, üç kişiden hiçbirinin Bay Vidal-Quadras’ı vuran silahı ateşleyen kişi olduğundan şüphelenmediğini söyledi.

Saldırının olası bir terör saldırısı olduğu değerlendiriliyor.

Bu ayın başlarında polis, Vidal-Quadras’ın İran’daki siyasi muhalefetle olan bağları nedeniyle hedef alınma olasılığını gündeme getirdiğini söyledi.

Polis, müfettişlerin olası bir İran bağlantısını araştırdıklarını ancak şu ana kadar buna dair bir kanıt bulamadıklarını söyledi.

Devamını oku:
Eurovision birincisi Rusya’nın arananlar listesinde
Husi isyancıların kargo gemisini ele geçirmesinin görüntüleri yayınlandı
Elon Musk, şirketlerin reklamları çekmesinin ardından gözlemci grubuna dava açtı

Polis, Katalonya Halk Partisi'nin eski lideri ve Vox'un kurucu ortağı Alejo Vidal-Quadras'ın vurulduğu bölgeyi kordon altına aldı Fotoğraf:Europa Press/AP
Resim:
Saldırının ardından polis bölgeyi kordon altına aldı. Resim: Europa Press/AP

Resim: AP
Resim:
Resim: AP

Sayın Vidal-Quadras onlarca yıldır sürgündeki İran muhalefetinin yanında yer alıyor.

Ocak ayında İran dışişleri bakanlığı, Mücahitler-i Halk olarak bilinen sürgündeki muhalefet grubuyla bağlantısı olan diğer kişilere ve onları “teröre ve terörist gruplara destek vermekle” suçlayarak yaptırımlar uyguladı.

Bay Vidal-Quadras, Vox’un kurulmasına yardım etmeden önce İspanya’nın muhafazakar Halk Partisi’nin önemli bir üyesi ve Avrupa Parlamentosu üyesiydi.

Birkaç yıldır siyasette aktif değil ancak medya yorumcusu ve köşe yazarı olarak kamusal bir rol üstlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir