Islak iPhone şarj olmuyor mu? Bir torba pirincin içine koymayın – işte nedeni | Bilim ve Teknoloji Haberleri

Bu her iPhone kullanıcısının korktuğu bir şeydir: talihsiz bir dökülmeden sonra cihazını çaya batırmak ya da banyoya düşürmek.

Yıllardır, beceriksiz aksiliklerden sonra verilen ortak tavsiye, evi terk etmek olmuştur. iPhone fazla nemi emmek için bir torba pirinç içine koyun.

Ancak Apple’ın son tavsiyelerine göre bu teknik, kocakarı masalından başka bir şey değil ve aslında yarardan çok zarar getirebilir.

Resim:
Apple, ıslak telefonların pirinç dolu bir kaseye konulmamasını tavsiye etti. Resim: iStock

Teknoloji devi, küçük pirinç parçacıklarının, özellikle de şarj portuna girmesi durumunda akıllı telefona zarar verebileceğini söylüyor.

Diğer hayırlar arasında konektöre pamuklu çubuklar ve kağıt havlular yerleştirmeye çalışmak veya kurutma için basınçlı hava ve ısıtıcılar kullanmak yer alıyor.

Elma Konektörde sıvı tespit edilirse iPhone ekranında bir uyarı görüneceğini söylüyor.

Kullanıcılar acil bir durum olmadığı sürece telefonlarını kablo kullanarak şarj edemeyecek ancak kablosuz şarj hâlâ mevcut.

Siz iPhone’unuzun onarılamaz olduğundan endişeleniyor olsanız da Apple, sorunun nasıl çözüleceğine dair şu önemli ipuçlarını sunuyor:

• Konektör aşağı bakarken iPhone’unuzu elinize hafifçe vurun
• Cihazı hava akışının olduğu kuru bir alanda bırakın
• Cihazı şarj etmeyi denemeden önce 30 dakika bekleyin

Sky News’den daha fazlasını okuyun:
Office’in yıldızı Ewen MacIntosh hayatını kaybetti
BT Tower satıldı, otel olabilir

Resim: iStock
Resim:
Islak cihazlar hava akışının olduğu kuru bir alanda bırakılmalıdır. Resim: iStock

Hala uyarıyı görüyorsanız Apple, bunun hala bir miktar sıvının mevcut olabileceğini gösterdiğini ve bu nedenle tamamen kurumasının 24 saate kadar sürebileceğini söylüyor.

Bundan sonra, iPhone’unuz hala şarj olmuyorsa şirket, şarj kablosunu ve adaptörü duvardan çıkarmanızı ve ardından yeniden bağlamayı denemenizi önerir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir